PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2015 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Wiadomości

„Syberia polską malowana”

Środa, 11 marca 2015 r.
Autor: Przemysław Zachura

„Syberia polską malowana”W ramach zaproszenia członków Związku Podhalan oddział w Nowym Targu na „Posiady Góralskie”, 10 marca br. w Izbie Regionalnej im. ks. J. Tischnera w nowotarskim MOK, gościł Jerzy "Boguś" Nowak - przewodnik tatrzański i beskidzki, podróżnik, fotograf, autor wystaw, pokazów i prelekcji od Himalajów, Andów po góry Syberii. Uczestnik wypraw w Himalaje, Andy, Taurus, Alpy Julijskie, Dolomity, Dachstein, Riłę, Gorgany, Czarnohorę, Olimp, Synaj, Chamar-Daban, Golce Tunkijskie, Góry Skaliste, Marmarosze, Alpy Rodniańskie, Fogarasze, Ałtaj Gobijski, Atlas, Ural Polarny, Kaukaz Rosyjski-Gruziński-Ormiański-Karabachski.


Jak dodał prezes nowotarskiego Związku Podhalan Wojciech Groń -Jego podróżne eskapady można by wymieniać bez liku.

Wizyta Jerzego Nowaka była swoistą kontynuacją spotkania jakie miało miejsce 29 października 2014r. w Zakopanem, kiedy to zarząd Związku Podhalan oddz. w Nowym Targu uczestniczył w spotkaniu z grupą polonijną Stowarzyszenia Narodowo-Kulturalna Autonomia Polaków „Nadzieja” mieszczącego się w mieście Ułan Ude (stolica republiki Buriacji), leżącego nieopodal Jeziora Bajkał na terenie Federacji Rosyjskiej.

Ten wielbiciel i pasjonat Syberii oraz Kaukazu przybliżył członkom nowotarskiego Związku Podhalan malownicze krainy Syberii, które wielokrotnie zwiedzał, a które za każdym razem zaskakują go swym bezkresem na nowo. W niezwykłą podróż koleją Transsyberyjską zabrał wszystkich uczestników prelekcji przemierzającą bezkresne tereny od Europy po Azję docierając do  Irkucka, a stamtąd  do Morza Buriatów  mianem jakim określany jest przez mieszkańców republiki Buriacji, Bajkał. 

Brzegi pełne złocistego piasku. Limby, cedry i modrzewie w żółto-rudawe pastele wystrojone. Niczym wiolinowe klucze, malowniczo wijące się zatoczki. Horyzont zamykają wapienną bielą pokryte Góry Nadmorskie. A w środku Bajkał świadom swego piękna i ogromu – opisywał piękno najstarszego jeziora świata Jerzy Nowak.

W dalszej części znad brzegów Bajkału słuchacze przenieśli się do wysokich wzgórz porośniętych tajgą, wśród których ukryta jest polska wieś – Wierszyna,  położona około 100 kilometrów na północ od Irkucka. Potomkowie obecnych mieszkańców niespełna 1000 osób osiedlili się w tym zakątku na początku ubiegłego wieku w 1910 roku. Pochodzili oni głównie z Zagłębia Dąbrowskiego. Przez lata język i tradycja Polska  przetrwała w tym miejscu za sprawą działającego „Domu Polskiego”. Uwagę członków Związku przykuły niesamowicie kolorowe elewacje domów w Wierszynie skąpane w kolorach bieli, błękitu i zieleni z niespotykanymi kształtem i zdobieniami okiennicami sięgających do samej ziemi.

I tak mijał czas biesiadnikom w bajkowej scenerii Syberii. Wydawało się że opowieściom i zdjęciom  nie ma końca gdyby nie granice czasu, które nie pozwoliły ukazać całego piękna tamtych terenów.

Wśród słuchaczy niezwykłych opowieści syberyjskiego globtrotera można było dostrzec kapelana ZP oddz. w Nowym Targu ks. Mieczysława Łukaszczyka, Andrzeja Głodkiewicza – zastępcę nadleśniczego Nadleśnictwa Nowy Targ, Alojzego Lichosyta – wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce, Mieczysława Olconia - Przewodniczącego  Komisji Rewizyjnej Związku Podhalan w Polsce, a także gospodarz miejsca Panią Barbarę Pachniowską – dyrektor MOK w Nowym Targu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł
  • Bransoletka PurpurosaBransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.