PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2015 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Wiadomości

Wojna prewencyjna

Sobota, 28 marca 2015 r.
Autor: PTH NT

Wojna prewencyjnaW piątek 27 marca 2015 r. w nowotarskiej Bursie Gimnazjalnej odbyło się kolejne z cyklu otwarte spotkanie z historią kulturą i tradycja w tle. Jego gościem był Tomasz Basarabowicz z Krakowa prawnik, historyk i publicysta, który przedstawił referat pt. Koncepcja wojny prewencyjnej w polityce zagranicznej Józefa Piłsudskiego w 1933 roku. Po wysłuchaniu interesującego wykładu, wywiązała się bardzo ożywiona dyskusja, dotyczącą zarówno polityki zagranicznej II RP jak i roli mocarstw europejskich w kształtowaniu ładu powersalskiego oraz usytuowaniu ich na arenie międzynarodowej.


Próbowano odpowiedzieć sobie także na pytanie na ile zawarte w tytule wystąpienia stwierdzenie „koncepcja” – w istocie była sformalizowaną koncepcją Józefa Piłsudzkiego. Brak jest przecież oficjalnych wypowiedzi marszałka, jak również dokumentacji źródłowej: planów, rozkazów itp. Zastanawiano się także na ile owa „koncepcja” była realną i gotową do realizacji, a na ile tak naprawdę, doskonale przygotowanym na wielu płaszczyznach blefem, autorstwa samego Marszałka.

Organizatorami cyklu są wspólnie: Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej w Nowym Targu. Wykłady podobnie jak w latach ubiegłych dofinansowane zostały przez Burmistrza Miasta Nowego Targu.

Na kolejne spotkanie organizatorzy zapraszają w piątek 24 kwietnia 2015 r. Gościem będzie mgr Wacław Szczepanik z Muzeum Okręgowego w Tarnowie, który wygłosi referat zatytułowany „Problemy narodowościowe monarchii austro-węgierskiej. Więzienie narodów czy kolebka państw narodowych?”. Już dziś serdecznie zapraszamy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.