PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Styczeń 2016 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Wiadomości

Biblioteka Pedagogiczna w Nowym Targu

Czwartek, 14 stycznia 2016 r.
Autor: Jagoda Jurkowska

Współczesna edukacja stawia przed placówkami oświatowymi duże wymagania i nowe zadania, aby były one w stanie sprostać rzeczywistości naszych czasów. W doskonaleniu swojej pracy nauczyciele i szkoły od wielu lat mogą liczyć na pomoc i wsparcie ze strony sieci bibliotek pedagogicznych. Obecnie zostało to jednakże dodatkowo wyraźnie uwypuklone w rozporządzeniach ministerialnych dotyczących funkcjonowania bibliotek pedagogicznych i systemu wspomagania szkół i placówek oświatowych. Na terenie Podhala największą tego typu placówką, z której mogą korzystać nauczyciele jest Biblioteka Pedagogiczna w Nowym Targu.


W ramach wspomagania szkół i placówek oświatowych Biblioteka Pedagogiczna w Nowym Targu proponuje różne formy wspierania pracy tych instytucji. Zaliczyć do nich należy:
1) Gromadzenie literatury specjalistycznej z zakresu pedagogiki, psychologii, dydaktyki;
2) Opracowywanie zestawień bibliograficznych na określony przez placówkę/szkołę temat;
3) Konsultacje dla nauczycieli z zakresu organizacji biblioteki szkolnej;
4) Wymianę doświadczeń w ramach sieci współpracy i doskonalenia dla bibliotekarzy;
5) Warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli;
6) Aktualizowanie na stronie internetowej biblioteki informacji dla nauczycieli o Otwartych Zasobach Edukacyjnych, Technologii Informacyjno-Komunikacyjnej w pracy nauczyciela (TIK);
7) Prowadzenie zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży na różnych etapach nauczania oraz zajęć biblioterapeutycznych dla dzieci młodszych;
8) Realizację konferencji edukacyjnych, konkursów i projektów edukacyjnych dla uczniów;
9) Promocję inicjatyw nauczycieli;
10) Prezentację i promocję prac, np. malarskich czy poetyckich uczniów i nauczycieli.

 Zadaniem naszej placówki, jak zresztą wskazuje jej nazwa, jest  dzialalność pedagogiczna. W związku z powyższym w jej murach organizowane są także lekcje z zakresu edukacji czytelniczo-medialnej, konkursy czytelnicze, spotkania autorskie, promocje książek, jak również spotkania z bibliotekarzami szkolnymi, które dotyczą wpływu czytania na rozwój dzieci. Ponadto wspieramy szkoły w zakresie rozwoju czytelnictwa młodzieży, realizujemy działalność charytatywną na terenie współpracujących z nami placówek oświatowych, a także planujemy rozszerzyć ofertę Biblioteki Pedagogicznej o działalność profilaktyczną w oparciu o realizację konkursów profilaktycznych wśród uczniów. Nawiązujemy też współpracę z bibliotekarzami publicznymi, obejmującą w szczególności wspólne organizowanie wydarzeń czytelniczych oraz wzajemną wymianę informacji o inicjatywach promujących czytelnictwo. Ostatecznie zamierzamy popularyzować czytelnictwo wśród lokalnej społeczności w czasie festynów rodzinnych.
 

 Dzięki rzetelnej realizacji powyższego Biblioteka Pedagogiczna w Nowym Targu, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020, może uzyskać dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych,wzbogacających ją o nowy zasób wiedzy, która przez długi czas służyć będzie czytelnikom. Na uwagę zasługuje również fakt, iż każdy, kto jest zainteresowany tematyką obecną w literaturze zasobów bibliotecznych, może skorzystać zarówno z wypożyczalni, jak i z czytelni.

 Czym jest lub czym może być książka dla współczesnego odbiorcy? Sądzę, że w dobie tak ogromnego i szybkiego rozwoju multimediów warto zadać takie pytanie. Odpowiedzi będą różne głównie z uwagi na fakt, iż każdy człowiek ma indywidualne upodobania. Dla nikogo jednak nie jest tajemnicą, że książka to coś szczególnego: to jedyny i niepowtarzalny szelest kartek, jedyny i niepowtarzalny zapach. Każdy egzemplarz skrywa w swoim wnętrzu cząstkę życia, marzeń i wyobraźni pisarza. Między okładkami zawarty jest szczególny świat, świat, który każdemu czytelnikowi jawi się inaczej.

 Książka jednak to nie tylko wachlarz doznań estetycznych. To także konkretna wiedza, której zdobycie umożliwia nabywanie szeregu różnorodnych umiejętności. I właśnie Biblioteka Pedagogiczna w Nowym Targu może poszczycić się ogromnym zbiorem książek i czasopism, które na swoich kartach zawierają wiadomości z przeróżnych dziedzin, takich jak: dydaktyka i wychowanie, filozofia, religia, literatura, psychologia i pedagogika, a także geografia, biologia, sport, sztuka i inne.

 Księgozbiór Biblioteki Pedagogicznej liczy ponad 37 tysięcy woluminów – jest zatem w czym wybierać, by przeżyć prawdziwą przygodę życia w towarzystwie książki. Prenumerujemy także 27 tytułów czasopism, umożliwiamy korzystanie z 462 materiałów audiowizualnych oraz z 486 pozycji zakwalifikowanych do zbiorów specjalnych. Są również katalogi online oraz publikacje elektroniczne zamieszczone na platformie IBUK libra. Jest zatem tradycyjna książka, ale i sporo nowego, bo nie chcemy pozostawać w tyle i staramy się dążyć do dobrej zmiany.

 Nietrudno więc dostrzec, iż wszystko, co oferuje Biblioteka Pedagogiczna w Nowym Targu, stanowi wyjście naprzeciw każdemu jej użytkownikowi, by mógł swobodnie się kształcić, zdobywając nową wiedzę i nowe umiejętności poprzez korzystanie z  ogromnych i cennych zasobów biblioteki oraz propozycji pedagogicznych. My jako pracownicy gwarantujemy, że będzie on w stu procentach usatysfakcjonowany!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    95 zł
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.