PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2016 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Wiadomości

„Zaczarowani czytaniem, czyli wyprawa do tajemniczej krainy Solilandii”

Sobota, 28 maja 2016 r.
Autor: Halina Szewczyk

„Zaczarowani czytaniem, czyli wyprawa do tajemniczej krainy Solilandii”20 maja 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 9 przy SOSW nr 1 w Nowym Targu odbyło się podsumowanie corocznej akcji edukacyjnej „Zaczarowani czytaniem”. W tym roku przebiegała ona pod znakiem Solilandii – tajemniczej krainy w Kopalni Soli w Wieliczce. Pomysł akcji wziął się z ogólnopolskiej kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Warto głośno czytać dzieciom. Głośne czytanie to potężna stymulacja mózgu. Dzieci, którym przez wiele lat codziennie czytamy, same chętnie będą czytać. Dzieci, które czytają, mają większą wiedzę, podejmują lepsze decyzje, zwykle radzą sobie w życiu, w szkole i w późniejszej pracy lepiej, niż dzieci, którym nikt głośno nie czytał.


Nie była to pierwsza taka akcja w naszej szkole. W poprzednich latach odbyło się ich kilka. W tym roku przedsięwzięcie zostało zrealizowane z wielkim rozmachem dzięki dotacji finansowej Fundacji Banku Zachodniego WBK im. Stefana Bryły w ramach programu „Bank Dziecięcych Uśmiechów”.

Program spotkania był bardzo bogaty. Rozpoczęło się od prezentacji, dzięki której zebrani dowiedzieli się o konkretnych działaniach podczas trwania akcji. Można było zobaczyć zdjęcia z głośnego czytania przez nauczycieli i uczniów, jeszcze raz przeżyć wycieczkę do Teatru „Groteska” w Krakowie połączoną z trzygodzinną wizytą w Kopalni Soli w Wieliczce. W dalszej kolejności uczniowie zaprezentowali  swój dorobek artystyczny związany z tematyką Solilandii. Była więc wystawa prac plastycznych wykonanych przez uczniów, było przedstawienie przygotowane na tę okazję „O Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach” i wreszcie indywidualne występy małych artystów – laureatów konkursu recytatorskiego. Nie zabrakło też piosenki o Solilandii.

Wszystko to odbywało się w obecności rodziców i zaproszonych gości oraz mediów. Gościem specjalnym finału akcji była Pani Beata Kołodziej – autorka serii o Solilandii. Podczas spotkania autorskiego z dzieciakami zebrani byli pod wrażeniem wiedzy uczniów, dla których żadne z pytań o przeczytanych przygodach Soliludków nie było za trudne.

Szczególnym momentem spotkania dla licznie zgromadzonych rodziców było  ogłoszenie wyników konkursów i wręczenie nagród. Wielu z nich miało łzy wzruszenia w oczach, kiedy ich pociechy odbierały dyplom i gratulacje oraz nagrody z rąk Pana Bogusława Waksmundzkiego i Marii Domagały – przedstawicieli organu prowadzącego.

Spotkanie zakończyło się konferencją dla rodziców, wygłoszoną przez Panią Jagodę Jurkowską z Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Targu o wpływie czytelnictwa na rozwój dzieci i młodzieży.

Warto organizować takie akcje po to, aby zachęcać dzieci i ich rodziców do głośnego, codziennego czytania. W naszej Placówce od lat udowadniamy, że czytanie jest alternatywną, ciekawą formą spędzania czasu wolnego, rozbudza aspiracje edukacyjne i podnosi motywację do nauki, jest także skuteczną i prostą metodą rewalidacji.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.