PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Styczeń 2017 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Wiadomości

Opłatek oraz ślubowanie nowych członków Związku Podhalan oddział w Nowym Targu

Środa, 11 stycznia 2017 r.
Autor: P. Zachura

Opłatek oraz ślubowanie nowych członków Związku Podhalan oddział w Nowym TarguPosiady opłatkowe organizowane w święto "Trzech Króli" przez zarząd Związku Podhalan oddz. Nowy Targ na czele z prezesem oddziału Wojciechem Groniem cieszą się rokrocznie ogromnym zainteresowaniem wśród członków związku ale także samych sympatyków.


Zarząd nie zapomniał o przedstawicielach poszczególnych oddziałów ZP rozsianych po całym powiecie nowotarskim, tatrzańskim ale nie tylko, którzy zostali zaproszeni, by wspólnie życzyć sobie pomyślności w Nowym 2017 roku. Posiady poprzedziła Msza Św.
w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu, którą koncelebrował ks. prałat Władysław Zązel - kapelan Związku Podhalan oraz ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk - kapelan nowotarskiego oddziału Związku Podhalan, dzięki gościnności gospodarza miejsca ks. prałata Stanisława Strojka.
Słowo Boże do zebranych wygłosił ks. Zązel  mówiąc o wspólnocie i życzliwości do drugiego człowieka, a także o tym abyśmy wszelkie spory i waśnie rozwiązywać na drodze wzajemnego poszanowania i pojednania. Po homilii zgodnie z tradycją w dniu święta "Trzech Króli" uroczyste ślubowanie złożyli nowo wstępujący do "Związkowej Rodziny" członkowie: Teresa Łapsa, Paulina Aleksandra Zachura, Danuta Biegun, Ewa Kolasa, Ewa Garbacz, Krzysztof Musielak oraz Bolesław Bara. Legitymacje nowym członkom wręczył osobiście wiceprezes Związku Podhalan w Polsce Alojzy Lichosyt.
Jak co roku dopisały delegacje z różnych oddziałów od Pienin przez Podhale, Spisz aż po Orawę skończywszy. Szczególne podziękowania należą się pocztom sztandarowym uczestniczącym w nabożeństwie z zaprzyjaźnionych oddziałów z: Szaflar, Ochotnicy Górnej, Rabki, Ochotnicy Dolnej, Szczawnicy, oddziału Górali Żywieckich, Łopusznej, Łącka, Podszkla, Tylmanowej, Ostrowska i  oddziału z Nowego Targu.
Na zakończenie Eucharystii krótkie życzenia  skierował do zebranych wiceprezes Alojzy Lichosyt, a Wojciech Groń prezes nowotarskiego oddziału Związku Podhalan raz jeszcze przypomniał słowa roty przysięgi składanej przez nowych członków aby: : "(...) dbali
o zachowanie tradycji i piękno rodnej ziemi, o jej szlachetny rozwój duchowy i materialny". Serdeczności również przekazano zespołowi góralskiemu "Mali Śwarni", pod kierownictwem Bernadetty Szumal, dzięki któremu kościół Serca Pana Jezusa wypełnił się góralską nutą
i śpiewem.
Po uroczystościach kościelnych zaproszeni goście udali się do restauracji "Skalny Dworek" aby tutaj dalej świętować spotkanie przy opłatku. Posiady opłatkowe odbywały się
w bożonarodzeniowej tradycji. Nie zabrakło typowych potraw góralskiego jadła, które poświęcił ks. Władysław Zązel oraz ks. Mieczysław Łukaszczyk.  Moment składania sobie życzeń umilały przygotowane na tą okazję jasełka w wykonaniu zespołu "Mali Śwarni", które mogli podziwiać biesiadnicy.
Podczas tegorocznego spotkania gośćmi Związku Podhalan oddział w Nowym Targu byli radny Sejmiku Województwa Małopolskiego - Stanisław Barnaś,  przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego - Jan Krzak, zastępca burmistrza Miasta Nowy Targ - Joanna Iskrzyńska - Steg  wraz z przewodniczącym Rady Miasta Nowy Targ - Andrzejem Rajskim. Zarząd Główny Związku Podhalan w Polsce reprezentowali wiceprezesi w osobach Alojzego Lichosyta oraz dr Stanisławy Trebuni-Staszel, a także Władysław Motyka - członek prezydium Zarządu Głównego ZP.
Tekst: P. Zachura - sekretarz ZP o. Nowy Targ. 
Zdjęcia: Z. Krauzowicz.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł
  • Korale folkowe IIIKorale folkowe IIIKorale folkowe wykonane z białego tybetu i zielonej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 100 cm.
    70 zł
  • Torebka filcowa IXTorebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.