PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2017 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Wiadomości

Powiatowo – Miejskie Uroczystości 226. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 maja

Czwartek, 4 maja 2017 r.
Autor: Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu

Powiatowo – Miejskie Uroczystości 226. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 majaObchody Święta Konstytucji 3 maja w Nowym Targu rozpoczęła Msza św. w ogrodach kościoła św. Katarzyny. Muzyczną oprawę uroczystości zapewnił Miejski Nauczycielski Chór „Gorce” pod dyrekcją Joanny Szczerby. Po modlitwach prowadzone przez Miejską Orkiestrę Miejską pod dyrekcją Marcina Musiaka poczty sztandarowe, reprezentacje władz powiatu, miasta, duchowni, przedstawiciele służb, instytucji, stowarzyszeń, kombatantów i szkół przedefilowały na nowotarski rynek. Meldunek o gotowości pocztów sztandarowych do uroczystości złożył staroście Powiatu Nowotarskiego Franciszek Sołtys - dowódca pocztów sztandarowych.


Odśpiewany został hymn państwowy. W przemówieniu starosta Powiatu Nowotarskiego Krzysztof Faber podkreślił, że 3 maja – święto uchwalenia Konstytucji w 1791 r. utrwaliło się w pamięci Polaków jako wydarzenie o szczególnym znaczeniu. Wywołuje wzruszenie i dumę  pobudza do odpowiedzialności za jej godne kontynuowanie. W br. mija 226 lat od uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej. Mówił o tym, ze naród otaczał czcią, chronił przed zapomnieniem tę datę nawet w najtrudniejszych chwilach. Przypominał, że konstytucja, obalona przez zdrajców targowiczan, armię rosyjską, a także przez zdradę pruską, stała się dla Polaków zwiastunem i inspiracją w trwającej 123 lata walce o niepodległość. Podkreślał, że była to konstytucja uchwalona przez Polaków, a nie narzucona przez obcego władcę. Nie stanowiła ona, jak niektórzy twierdzili,  testamentu  upadającej  Polski, ale  trwały program  na  przyszłość. Starosta Powiatu Nowotarskiego w swym przemówieniu przypominał, że na przestrzeni wieków, jako naród, potrafiliśmy jednoczyć się w siłę, powstawać ze zgliszczy. Potrafiliśmy zapominać o urazach i wzajemnych, wyrządzonych sobie krzywdach, że zawsze nasi wrogowie korzystali na naszych sporach i na naszych kłótniach. Mówił o tym, że jako naród mamy szansę trwać przez dalsze wieki jeśli wszystkim nam zależeć będzie na rozwoju Polski, że powinniśmy, mimo bolesnych nauk budować naszą siłę, w oparciu o zgodę i jedność. Dzisiaj nie stoimy przed pytaniem, jak wolność odzyskać? Dzisiaj stoimy przed wyzwaniem: jak wolność utrzymać i umocnić. Wiemy, że wolność nie jest dana raz na zawsze, że trzeba o nią dbać, trzeba ją pielęgnować, trzeba działać na jej rzecz. Musimy robić to wspólnie. Razem, nigdy przeciwko sobie. Kończąc przemówienie starosta Krzysztof Faber życzył wszystkim zebranym, aby uczestnictwo w tegorocznych obchodach święta Maryi Panny Królowej Polski i kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji umocniło poczucie tożsamości i aby było powodem do wzmocnienia narodowej jedności oraz dumy z bycia Polakiem w wolnej Polsce.

Pod tablicą pamiątkową - granitową płaskorzeźbą ufundowaną przez społeczeństwo miasta dla upamiętnienia 10-lecia "Cudu nad Wisłą", wykonaną w 1930 r. przez  Stanisława Marcinowa złożone zostały wiązanki kwiatów. Uczestnicy obchodów odśpiewali „Rotę”.

Na zakończenie obchodów 226 rocznicy Uchwalenia Konstytucji przed nowotarskim ratuszem odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu wokalistek ze Studia Piosenki „Septyma” kierowanego przez Panią Dorotę Kret. W Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego odbył się wernisaż wystawy: „ Droga nadziei. Z gułagów Rosji do ziemi włoskiej. 75 rocznica wyjścia gen. Władysława Andersa z ZSRR.” zorganizowanej przez Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego oraz Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

W imieniu organizatorów: Starostwa Powiatu Nowotarskiego, Urzędu Miasta Nowy Targ składamy podziękowania kapłanom, władzom samorządowym, radnym, pocztom sztandarowym, kombatantom, przedstawicielom służb mundurowych, zakładów pracy, przedstawicielom organizacji społecznych, instytucji, jednostek samorządowych, szkół, mieszkańcom miasta Nowy Targ. Dziękujemy Miejskiemu Nauczycielskiemu Chórowi „Gorce” pod dyrekcją Pani Joanny Szczerby, Miejskiej Orkiestrze Dętej pod Dyrekcja Pana Marcina Musiaka, Studio Piosenki „Septyma” pod dyrekcją Pani Doroty Kret. Muzeum Podhalańskiemu im. Czesława Pajerskiego, Centralnemu Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu, Dyrekcji i pracownikom Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu oraz Powiatowemu Centrum Kultury w Nowym Targu.
 
 
„Dniu radości, dniu wesela!
Jak szeroki polski kraj,
Niechaj okrzyk w niebo strzela
Vivat! Vivat! Trzeci Maj!”

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł
  • Bransoletk​a "Moon"Bransoletk​a "Moon"Bransoletka z hematytów, masy perłowej, muszli szarej, asymetryczna. Obw. 19 cm.
    45 zł
  • Aniołek duży IIIAniołek duży IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.