PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Lipiec 2017 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Wiadomości

„Szlak Orlich Gniazd w historii i legendzie”

Środa, 5 lipca 2017 r.
Autor: Halina Szewczyk

„Szlak Orlich Gniazd w historii i legendzie”W ostatnim tygodniu roku szkolnego w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 w Nowym Targu miało miejsce podsumowanie projektu „Szlak Orlich Gniazd w historii i legendzie”, który był realizowany przez ostatnie miesiące (od 13 lutego 2017r.) wśród uczniów Szkoły Podstawowej Nr 9 oraz pierwszej klasy gimnazjalistów. Do najważniejszych celów projektu zaliczyć trzeba - z jednej strony: poznanie przez uczniów ciekawych i ważnych miejsc naszej kultury i dziedzictwa narodowego, przybliżenie im wiadomości z zakresu historii minionych pokoleń, budowanie patriotyzmu i dumy z osiągnięć naszej kultury; a – z drugiej strony - podprowadzenie uczniów do książek jako źródła wiedzy o nowych miejscach, wydarzeniach, bohaterach oraz zmiany nastawienia uczniów i przełamanie w nich niechęci do książek i czytania, która powstała w nich na skutek dotychczasowych porażek i niepowodzeń szkolnych.


Realizacja powyższych celów wpisała się w prowadzoną od wielu lat w szkołach SOSW akcję edukacyjną pod tytułem „Zaczarowani czytaniem”, inspirowaną ogółnopolską kampanią społeczną „Cała Polska czyta Dzieciom”. W tym roku przebiegała ona pod znakiem legend oraz historii Szlaku Orlich Gniazd, ciągnącego się wzdłuż Jury Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie w pięknej scenerii przyrody usytuowanych jest 17 zamków warownych, wybudowanych za czasów Kazimierza Wielkiego. Liczne działania, które były podejmowane w czasie realizacji projektu – znalazły swój finał i dopełnienie podczas uroczystego podsumowania. 

Program spotkania podsumowującego był bardzo bogaty. I tak, najpierw, w formie prezentacji multimedialnej zostały przedstawione wszystkie działania: głośne czytanie uczniom, przygotowanie i przeprowadzenie 4 konkursów, wycieczka do Krakowa i Ojcowa, wizyta w Teatrze Ludowym i obejrzenie spektaklu „Krakowskie abecadło”, lekcje muzealne na zamku w Pieskowej Skale oraz na Wawelu, wizyta w Grocie Łokietka i spacer po Ojcowskim Parku Narodowym. W dalszej kolejności uczniowie zaprezentowali swój dorobek artystyczny związany z tematyką akcji: przedstawienie w wykonaniu aktorów szkolnego teatrzyku „9 i pół” pt. „Trzy legendy polskie”, a także wystawę prac plastycznych „Mój ulubiony bohater” oraz występ laureatów konkursu recytatorskiego.

Wszystko to odbywało się w obecności rodziców i zaproszonych gości oraz przedstawicieli mediów. Gościem specjalnym finału akcji była pani Ewa Stadtmüller, autorka bajek, baśni i legend. Wspaniale, w formie spektaklu, przedstawiła ona bohaterów swoich książek. Dzieci były zachwycone, bezbłędnie odpowiadały na pytania pani Ewy oraz uczestniczyły w improwizowanych przez nią scenkach. Każdy, kto chciał, mógł zakupić książeczkę jej autorstwa oraz zdobyć autograf.
Szczególnym momentem spotkania było też ogłoszenie wyników konkursów i wręczenie nagród. Wielu rodziców miało łzy wzruszenia w oczach, kiedy ich pociechy odbierały dyplomy i gratulacje oraz nagrody z rąk pana dyrektora Tadeusza Kalaty oraz pani Marii Domagały – Radnej Rady Powiatu Nowotarskiego i Przewodniczącej Komisji Edukacji Publicznej.

Po raz kolejny należy z całą pewnością stwierdzić, że warto organizować takie akcje po to, aby zachęcać dzieci i ich rodziców do głośnego, codziennego czytania. Nauczyciele w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym od lat udowadniają, że czytanie jest alternatywną, ciekawą formą spędzania czasu wolnego, rozbudza aspiracje edukacyjne i podnosi motywację do nauki, jest także skuteczną i prostą metodą rewalidacji.

Na koniec należy zaznaczyć, że tegoroczna akcja edukacyjna w Szkole Podstawowej Nr 9 i Gimnazjum działających w ramach SOSW Nr 1 w Nowym Targu nie byłaby możliwa bez wsparcia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura dostępna 2017” oraz środkom Fundacji Na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom SOSW Nr 1. To dzięki temu dofinansowaniu mogły z takim powodzeniem zostać zrealizowane  założone cele w/w projektu, które można było oglądać podczas finału i podsumowania projektu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.