PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2017 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Nowy Targ

Wiadomości

Generał Haller i jego podhalańscy żołnierze

Piątek, 22 września 2017 r.
Autor: PTH NT

Generał Haller i jego podhalańscy żołnierzePo ponad miesięcznej przerwie ponownie dla zwiedzających otwarta została wystawa historyczna zatytułowana „Generał Józef Haller i jego podhalańscy żołnierze”. W świeżo wyremontowanej sali reprezentacyjne nowotarskiego ratusza, Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskie prezentuje niezwykłą kolekcję pamiątek związanych z postacią jednego z najdzielniejszych polskich generałów. Na ekspozycji można zobaczyć m.in. autografy, fotografie i obrazy gen. Hallera, ale również pamiątki związane  jego żołnierzami pochodzącymi z szeregu miejscowości na Podhalu: Nowego Targu, Raby Wyżnej, Waksmundu, Zakopanego, Rabki Zdrój.


Wśród najcenniejszych eksponatów są oryginalny mundur i rogatywka Jana Rapacza z Raby Wyżnej żołnierza „Błękitnej Armii”, szabla ułańska będąca własnością Teofila Zubka z Nowego Targu oraz unikatowy Sztandar  Podhalańskiej Chorągwi Związku Halerczyków. Wśród bezcennych  pamiątek są również dokumenty i zdjęcia stanowiące spuściznę po byłych Hallerczyka m.in. kpt. Andrzeja Targosza adiutanta generała, ppor. Andrzeja Janowca z Rabki Zarytego, Józefa Krauzowicza z Nowego Targu jednego z inicjatorów i założycieli placówki podhalańskiej czy Jana Młynarczyka z Waksmunda.

Na wystawie nie zabrakło również eksponatów dokumentujących bogatą działalność społeczno-kulturalną Związku Halerczyków w Nowym Targu m.in. unikatowy album z uroczystości poświęcenia sztandaru placówki jaka miała miejsce 8 lutego 1931 r. na nowotarskim rynku, plakaty, afisze, druki ulotne, zaproszenia i fotografie. Większość zaprezentowanych eksponatów pochodzi ze zbiorów Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu. Autorem okolicznościowej ekspozycji jest Robert Kowalski historyk i kierownik muzeum.

Wystawa w nowotarskim ratuszu wpisuje się w obchody Roku Generała Hallera, który ogłoszony został przez Senat Rzeczypospolitej Polski.  W ramach tych obchodów muzeum przygotowała w/w wystawę a także lekcje muzealne, na które zaprasza uczniów nowotarskich i podhalańskich szkół. W ramach zajęć, trwających ok. 60 minut, uczniowie poznają dzieje „Błękitnej Armii” oraz jej rolę w odzyskaniu i utrwaleniu niepodległości Polski jak również obejrzą film dokumentalny przybliżający postać gen. Hallera. Zapisy na zajęcia przyjmowane są w siedzibie muzeum w ratuszu a także telefonicznie pod nr tel. 18 266 776 lub 502 418 742. Koszt lekcji muzealnej to 5 zł.

Wystawa czynna będzie do końca listopada br. w godzinach pracy muzeum. Serdecznie zapraszamy !

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł
  • Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm.
    50 zł
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.