PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2017 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Nowy Targ

Wiadomości

O wielowiekowych relacjach między sąsiadami

Środa, 27 września 2017 r.
Autor: PTH NT

O wielowiekowych relacjach między sąsiadamiW Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego odbyła się prezentacja najnowszej publikacji wydanej nakładem Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu. Książka pt. „Od Zjazdu w Wyszehradzie do Grupy Wyszehradzkiej” jest plonem ubiegłorocznej międzynarodowej konferencji naukowej, która już od trzech lat wpisała się w kalendarz ważnych wydarzeń naukowych w Stolicy Podhala. Od dwóch lat jednym z organizatorów obok PTH i Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie jest właśnie Muzeum Podhalańskie. To tutaj odbywają się obrady plenarne, stąd oczywistym wydaje się, iż pierwsza z cyklu prezentacji, odbyła się właśnie w jego siedzibie.


W odnowionej i gruntownie zmodernizowanej przez Urząd Miasta Sali Reprezentacyjnej w Ratuszu spotkali się z czytelnikami autorzy zamieszczonych w tomie artykułów dr Paweł Michniak z PTH i Marek Wasilewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Spotkanie prowadził Robert Kowalski redaktor naukowy publikacji i autor jednego z tekstów oraz kierownik Muzeum Podhalańskiego w jednej osobie. Mimo nie sprzyjającej aury promocję zaszczycili swoją osoba znamienici goście m.in. Bogdan Waksmundzki Starosta Powiatowy i Przewodniczący Rady Związku Euroregion „Tatry”, Waldemar Wojtaszek  Burmistrza Miasta Nowy Targu, Andrzej Rajski Przewodniczący Rady oraz radni z Gabrielem Samolejem na czele. Nie zabrakło także regionalistów z Alojzym Lichosytem Wiceprezesem Zarządu Głównego Związku Podhalan, czy Stanisława Apostoła tudzież miłośników dziejów pogranicza i Europy Środkowej.

W trakcie prezentacji, jak to już stało się pozytywną tradycją, dyskutowano na szereg interesujących zagadnień  m.in. na temat szybko zmieniającej się sytuacji społeczno-politycznej w naszej części Europy i roli jaką winna w tym procesie odgrywać Grupa Wyszehradzka oraz jej poszczególni członkowie. Nie zabrakło cennych uwag do organizacji przyszłorocznej sesji naukowej. Stanisław Apostoł zgłosił potrzebę przedstawienia podczas najbliższej konferencji tematu dot. roli Nowego Targu i Podhala na szlaku handlowym z Krakowa do Budy. Ten ze wszech miar cenny postulat podjął obecny na spotkaniu Marek Wasilewski, który w swoich badaniach naukowych zajmuje się historią gospodarczą w średniowieczu, co jak zadeklarował,  pozwoli mu przygotować na postulowany temat swoje najbliższe wystąpienie. Kolejne zaplanowane spotkania odbędą się zarówno w kraju m.in. w Krakowie czy Nowym Sączu, ale także ośrodkach zagranicznych w tym min. w Budapeszcie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...
    35 zł
  • Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.