PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Październik 2017 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Wiadomości

Cmentarze Wielkiej Wojny – rozpoczął się cykl spotkań w Muzeum Podhalańskim

Poniedziałek, 2 października 2017 r.
Autor: PTH NT

Cmentarze Wielkiej Wojny – rozpoczął się cykl spotkań w Muzeum PodhalańskimW piątek w nowotarskim ratuszu rozpoczął się cykl spotkań historycznych organizowanych w ramach Programu edukacyjno-naukowego pn. „Zaginiony Legion Piłsudskiego. Kwatera wojenna z lat 1914-1923 w Nowym Targu”.  Program realizowany wspólnie przez Muzeum Podhalański im. Czesława Pajerskiego, Miejski Ośrodek Kultury oraz Polskie Towarzystwo Historyczne uzyskał dofinasowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Pierwsze z trzech zaplanowanych spotkań poświęcone było genezie powstania i architekturze cmentarzy z okresu Wielkiej Wojny w Małopolsce i Podkarpaciu.


Wykład prowadziła dr  Agnieszka Partridge (Uniwersytet Jagielloński), uzupełniając go bogatą w archiwalne i współczesne zdjęcia prezentujące zachowane w terenie kwatery wojenne. W drugiej części spotkania Robert Kowalski kierownik Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego przybliżył młodzież postać gen. Józefa Hallera, historię „Błękitnej Armii” oraz Związku Hallerczyków. Okazją do tego była wystawa czasowa znajdująca się w sali reprezentacyjnej ratusza. Znajduje się na niej szereg bezcennych pamiątek po generale m.in. jego autografy a także mundur, sztandar placówki podhalańskiej z 1931 r. W  spotkaniu uczestniczyła młodzież z II liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Królowej Jadwigi w Nowym Targu oraz Zespołu Szkół Technicznych w Nowym Targu wraz ze swoimi opiekunami. Warto wspomnieć, iż gościem cyklu był przedstawiciel Austriackiego Czarnego Krzyża z Wiednia. 
Kolejne spotkania cyklu odbędą się 6 października, w trakcie którego z wykładem na temat „Legiony Polskie w walce o wolną i suwerenną” wystąpi  mgr Lesław  Dall (Muzeum Tatrzańskie,  natomiast w drugiej części odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „Błękitny Generał” oraz 13 października, wówczas dr hab. Jerzy M. Roszkowski (AWF Kraków) przybliży zagadnienia dot. walki o grancie niepodległej ­ od zakończenia I wojny światowej do porozumień krakowskich a następnie młodzież uda się na spacer historyczny prowadzony przez Roberta Kowalskiego po miejscach związanych z Wielką Wojną na terenie miasta Nowego Targu. 

Cykl kończył się będzie testem historycznym utrwalającym i sprawdzającym  wiedzę nabytą przez młodzież w trackie wykładów. Uczestnicy wykładów oraz laureaci testu otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

Zobacz w naszym sklepie:
  • KamizelkaKamizelkaKamizelka dla małego dziecka (4-5 letnie) z cienkiego sukna, z haftowanymi motywami ludowymi, w kolorze kremowym. Długość ok. 33 cm. Szerokość ok. 31 cm.
    80 zł
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.