PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Październik 2017 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Nowy Targ

Wiadomości

Legiony Polskie znane i nieznane

Poniedziałek, 9 października 2017 r.
Autor: PTH NT

Legiony Polskie znane i nieznaneW piątkowe przedpołudnie (6.10.2017) w Muzeum Podhalańskim im. Cz. Pajerskiego w Nowym Targu miało miejsce kolejne spotkanie historyczne.  Odbyło się ono w ramach realizowanego przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Programu edukacyjno-naukowego pn. „Zaginiony Legion Piłsudskiego. Kwatera wojenna z lat 1914-1923 w Nowym Targu”.


W pierwszej części młodzież wysłuchała interesującego wykładu Lesława Dalla historyka i pracownika Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem pt. „Legiony Polskie w walce o wolną i suwerenną”. Temat ten doskonale korespondował z problematyką całego programu, ale także z wydarzeniami jakie rozgrywały się w okresie Wielkiej Wojny na Podhalu. Młodzież poznała zatem genezę utworzenia formacji legionowych, najważniejsze postaci  oraz  niepośrednią rolę naszego regionu w walce o niepodległość. Polski.

W drugiej części  odbyła się projekcja filmu dokumentalnego zaatutowanego „Błękitny Generał” w reż. Ewy Szakalickiej (2003). Film jak również wystawa prezentowana w sali reprezentacyjnej ratusza, nawiązują to tematu spotkania tudzież wpisują się w cykl wydarzeń jakie towarzyszą obchodom organizowanym w ramach ogłoszonego przez Senat RP roku 2017 Rokiem Gen. Józefa Hallera. 

W drugim z cyklu spotkaniu po raz kolejny wzięła bardzo licznie udział młodzież nowotarskich szkół średnich tj. Zespołu Szkół Technicznych i Placówek im. St. Staszica, Zespołu nr 1 im. Władysława Orkana oraz II Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Jadwigi Królowej wraz ze swymi opiekunami. 

Ostatnie z zaplanowanych spotkań odbędzie się 13 października br. W pierwszej części dr hab. Jerzy M. Roszkowski (AWF Kraków przedstawi referat pt. Walka o grancie niepodległej ­ od zakończenia I wojny światowej do porozumień krakowskich. (1918­1924). Natomiast w drugiej części Robert Kowalski kierownik Muzeum Podhalańskiego zaprosi młodzież na spacer historyczny po Nowym Targu i miejscach związanych z I wojną światową, który zakończy się na cmentarzu komunalnym przy zapominanej kwaterze wojennej.  Korzystając z okazji przypominamy, iż jakkolwiek w/w cykl kierowany jest przede wszystkim do młodzieży szkolnej, to jednak uczestniczyć w nich mogą także wszyscy zainteresowani problematyką programu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł
  • Sakiewka IVSakiewka IVSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 14 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.