PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Uczniowie II LO w Parlamencie Europejskim w Strasburgu

Sobota, 30 grudnia 2017 r.
Autor: Katarzyna Wyrobek

Uczniowie II LO w Parlamencie Europejskim w StrasburguDelegacja 24 uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu uczestniczyła w sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Spotkanie zgromadziło 480 młodych ludzi z państw członkowskich Unii Europejskiej i było okazją do dyskusji nad bieżącymi problemami i przyszłością Europy. W projekcie wzięli udział...


Kinga Bańkosz, Dominika Czyszczoń, Maciej Horniczak, Bernadeta Kopeć, Natalia Koszarek, Maciej Ligęza, Magdalena Majerczak, Karol Masłowski, Paulina Michalak, Weronika Myśliwiec, Anna Nykaza, Patrycja Romanek, Filip Słowakiewicz, Weronika Solawa, Wiktoria Wdówka, Paulina Zubek, Konrad Chronowski, Antoni Bartoszko, Hubert Małysiak, Aleksandra Kokalik, Zuzanna Bryniarska, Agnieszka Bryja, Marcelina Januszek i Patrycja Makuch. II Liceum Ogólnokształcące w Nowym Targu było jedyną szkołą z Polski uczestniczącą 7 grudnia 2017 r. w sesji Parlamentu Europejskiego.

Uczniowie przez kilka miesięcy przygotowywali się do udziału w sesji Parlamentu Europejskiego i pracy w podkomisjach. Zostali podzieleni na sześć grup, które zajęły się tematami takimi jak: środowisko naturalne i energia odnawialna, bezpieczeństwo i prawa człowieka, pomoc rozwojowa, przyszłość Europy, migracja i integracja oraz zatrudnienie ludzi młodych.
Anna Nykaza i Magdalena Majerczak w swoim przemówieniu na forum Parlamentu opowiedziały o historii Podhala i Nowego Targu, góralskich tradycjach, pielęgnowanych mimo procesu globalizacji.

W sali obrad Parlamentu Europejskiego, znajdującej się w budynku im. Louise Weiss, uczniowie po zajęciu miejsc posłów europejskich zaznajomili się z mechanizmem działań Unii Europejskiej i uczestniczyli w dyskusji na temat budowy Europy, na zadawane pytania odpowiadał poseł Arndt Kohn. Uczestnicy sesji pytali o wiele spraw poczynając od możliwości utworzenia sił zbrojnych Unii Europejskiej, reunifikację Cypru, poprzez przeciwdziałanie dyskryminacji kobiet, kończąc na pytaniach o los Wielkiej Brytanii po wydarzeniu, jakim był Brexit.

Później nastąpiło zebranie grup roboczych w salach komisji, gdzie młodzież rozmawiała i wymieniała swoje poglądy na temat pierwszoplanowych spraw w Europie. Następnie na posiedzeniu plenarnym młodzi europosłowie przedstawiali sprawozdania przygotowane przez grupy robocze, głosowali nad ich przyjęciem i zadawali pytania. Antoni Bartoszko pytał o kwestie zwalczania grup przestępczych działających w obszarze Darknet. Na koniec odbył się finał gry Eurogame, w którym uczestniczyła Wiktoria Wdówka.

Udział w tym wyjątkowym spotkaniu był nagrodą w konkursie organizowanym przez Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce i został w całości sfinansowany z budżetu Parlamentu Europejskiego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletk​a "Moon"Bransoletk​a "Moon"Bransoletka z hematytów, masy perłowej, muszli szarej, asymetryczna. Obw. 19 cm.
    45 zł
  • Śpiewki i nuty - Trebunie TutkiŚpiewki i nuty - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. 1 Ozwodne  2:21 2 Krzesane  4:26 3 Janosikowe  5:44 4 Ozwodne zbojnickie  2:24 5 Duchowe  4:55 6...
    30 zł
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.