PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2018 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Wiadomości

II LO w Projekcie „Małopolska Pamięta”

Wtorek, 29 maja 2018 r.
Autor: Katarzyna Wyrobek

II LO w Projekcie „Małopolska Pamięta”Grupa uczniów z II LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu po raz drugi uczestniczyła w projekcie edukacyjnym polegającym na wypracowaniu modelowej wizyty studyjnej w Oświęcimiu i Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Działania były finansowane przez Powiat Nowotarski i Samorząd Województwa Małopolskiego.


W bieżącym roku szkolnym grupa 28 uczniów z kl. 1d, 2d, 2e, 3b, 3f po raz drugi wzięła udział  w projekcie pt. „Małopolska Pamięta”. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach historycznych w Muzeum Żydowskim i odrestaurowanej synagodze Chewra Lomdei Misznajot, aby poznać przedwojenne życie Żydów w Oświęcimiu, odwiedzili Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau - były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady oraz wzięli udział w cyklu warsztatów pt. „Wykorzystanie propagandy w czasach Trzeciej Rzeszy”, „Polacy jako uchodźcy w czasie II wojny i po jej zakończeniu”, „Słowa ostre jak maczety - rola propagandy w czasie ludobójstwa w Rwandzie”. Po dwudniowych warsztatach uczestnicy podjęli próbę odpowiedzi na pytania: Co zapamiętamy? Czego się nauczyliśmy?
A oto kilka refleksji:
- Na zakończenie zwiedzania Auschwitz usłyszałam słowa, które na długo ze mną pozostaną: to się stało, więc stać się może po raz kolejny. Oznacza to, że nie należy dopuścić do tego, aby stało się ponownie.
- Ogrom zbrodni… - nikt nie zdaje sobie z niego sprawy dopóki tego miejsca nie odwiedzi i nie zobaczy.
- Całe zwiedzanie wywarło na mnie silne wrażenie. Co innego czytać o tym, a co innego zobaczyć na własne oczy.
- Wykład o powojennej sytuacji polskich sierot pokazał, że ludzie potrafią, a z całą pewnością potrafili, okazać dobro i empatię innym.
- To, że wszyscy jesteśmy równi i nikt nie jest gorszy. Ludzie ginęli przez wywyższanie się narodu niemieckiego. Niewinni umierali za to kim są i w co wierzą, co jest absolutnie niedopuszczalne. To nie powinno się zdarzyć.
- Zapamiętam fotografie Żydów - te więzienne, jak i rodzinne, z życia codziennego. Uświadamiały one zmianę ludzi po przybyciu do obozu koncentracyjnego. Widać na nich ból, strach, zmęczenie - wzrok więźniów jest pusty.
- Auschwitz - to miejsce bardzo dużo znaczy, bo przekazuje nam to, co ludzie tutaj przeżyli. To dla mnie ogromny ból i smutek.
- Wizyta w Centrum Żydowskim była bardzo ciekawa; interesująco pokazano nam życie żydowskie.
- Warsztaty były bardzo ciekawe. Pozwoliły mi lepiej poznać wpływ propagandy na ludzi i historię ludobójstwa współcześnie.
- Poznałam najważniejsze cechy i działanie propagandy. Zadziałała w czasach nazizmu, a potem równie skutecznie np. w Rwandzie.
- W Auschwitz uderzyło mnie to, w jaki sposób więźniowie byli oszukiwani i prowadzeni na śmierć.
- Z wykładów najbardziej przejął mnie ten o ludobójstwie w Rwandzie. Podobnie wykłady o propagandzie i ten o polskich uchodźcach w czasie II wojny światowej. Uważam, że powinniśmy się jeszcze więcej uczyć o tym, jak straszny los ludzie ludziom mogą zgotować, byśmy nie zostali skazani na ponowne przeżycie tamtej historii.

Uczniowie mieli okazję przyjrzenia się również pracy Radia Oświęcim - miejsca aktywności obywatelskiej oraz zwiedzenia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu. Zwieńczeniem drugiej edycji projektu była ogólnopolska konferencja poświęcona tematyce praw człowieka.
- „Nie oszukujmy się, jesteśmy młodymi ludźmi, którzy potrzebują czegoś innego, innego sposobu na naukę i tu otrzymaliśmy to” – podsumowują zgodnie uczniowie II LO.
 
Organizatorzy i partnerzy projektu: Powiat Nowotarski, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Oświęcimskie Forum Praw Człowieka, Biblioteka Galeria Książki w Oświęcimiu, Fundacja na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Centrum Żydowskie w Oświęcimiu.
Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek średni IIAniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Wisiorek "Ogródek 1"Wisiorek "Ogródek 1"Z sukna i cekin. Wykonany ręcznie. Wymiary zawieszki 5,5/ 3,5 cm. Obwód 70 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.