PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Styczeń 2020 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Wiadomości

„Stan powietrza a zdrowie”

Wtorek, 14 stycznia 2020 r.
Autor: Anna Gródek

„Stan powietrza a zdrowie”13 stycznia 2020 r. w Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu odbyła się Konferencja antysmogowa „Stan powietrza a zdrowie”. Problem zatrutego powietrza dotyczy każdego z nas, dlatego warto rozmawiać i poszukiwać najlepszych rozwiązań, dla wspólnego dobra. Dlatego Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu oraz PPUZ postanowiły zorganizować konferencję dotyczącą tego ważkiego tematu.


Zebrane licznie gremium powitała Jolanta Bakalarz, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Targu. JM Rektor ks. płk (r) dr hab. Stanisław Gulak, prof. uczelni odniósł się w swojej wypowiedzi otwierającej konferencję do konieczności wprowadzenia stosownych, proekologicznych rozwiązań systemowych. Podkreślił również wagę odpowiedniej edukacji w tym zakresie. JM Rektor zaapelował, aby nie załamywać rąk, ale działać, bowiem zgodnie ze słowami papieża Franciszka, nie dbając o środowisko, popełniamy grzech przeciwko ekologii. Wyraził również radość z powodu zorganizowania konferencji na tak ważny, nośny temat w murach Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu.

Wśród przybyłych gości nie zabrakło przedstawicieli władz rządowych i samorządowych. Zjawili się również mieszkańcy oraz studenci, a także lokalne media.

Przed wystąpieniami prelegentów głos zabrała poseł Anna Paluch, która przedstawiła zebranym m.in. rządowe programy na rzecz poprawy jakości powietrza.

Lek. med. Marcin Kołodziej, specjalista chorób wewnętrznych i chorób płuc wygłosił prelekcję pn. „Primum non nocere – primum sana spirtitus” („Po pierwsze nie szkodzić – po pierwsze zdrowy oddech”). Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z przeglądem wybranych danych epidemiologicznych, badań i doniesień naukowych opartych na EBM (evidence-based medicine) a dotyczących wpływu smogu na zdrowie człowieka, z uwzględnieniem problematyki i specyfiki Polski oraz terenu Podhala, z punktu widzenia lekarza praktyka pulmonologa i internisty.

Dr hab. Dariusz Mucha prof. uczelni, Dyrektor Instytutu Nauk o Zdrowiu PPUZ w Nowym Targu przedstawił w swoim wystąpieniu problematykę wpływu środowiska naturalnego na jakość życia. Powietrze pozbawione zanieczyszczeń jest jednym z elementów warunkujących długą egzystencję. Dr hab. Dariusz Mucha wymienił czynniki wpływające na zdrowie człowieka oraz podkreślił wagę profilaktyki, dzięki której można uniknąć wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych.

Dr Karolina Gwoździewicz z Kliniki Pneumonologii i Mukowiscydozy w Rabce-Zdroju mówiła o zanieczyszczeniu powietrza jako zagrożeniu dla zdrowia dzieci.

– Zanieczyszczone powietrze niewątpliwie wywiera szkodliwy wpływ na zdrowie, szczególnie u dzieci, które z racji wieku cechują anatomiczne i fizjologiczne odrębności układu oddechowego w porównaniu do osób dorosłych. W literaturze ogólnoświatowej znajdujemy dowody na istnienie związku pomiędzy ekspozycją na zanieczyszczenia powietrza i zgłaszanymi objawami ze strony układu oddechowego, zwiększoną podatnością na infekcje czy też zaostrzeniem chorób przewlekłych (zwłaszcza astmy). U narażonych w przyszłości można obawiać się wzrostu zachorowalności między innymi na POChP i nowotwory. Prawdopodobieństwo tych powikłań wzrasta wraz z czasem ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza, ale może też być późnym następstwem ekspozycji w okresie wczesnego dzieciństwa – podkreśliła dr Karolina Gwoździewicz.

Z kolei Ryszard Listwan, Zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska podjął temat poprawy jakości powietrza w gminach województwa małopolskiego. 

– Warunkiem koniecznym do monitorowania skuteczności wdrażania programów naprawczych jest prowadzenie przez gminy poprawnej ewidencji urządzeń grzewczych i właściwej kontroli spalania paliw stałych w tych urządzeniach – zaznaczył Ryszard Listwan.

Marek Wierzba Dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu opowiedział zebranym o siłowni fotowoltaicznej, która powstała przy Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu, jako przykładzie działań na rzecz poprawy zabezpieczenia energetycznego oraz zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Z kolei przedstawiciele Urzędu Miasta Nowy Targ: Dariusz Jabcoń – Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska oraz Sylwester Magiera – Ekodoradca wygłosili prezentację dotyczącą ochrony powietrza w Mieście Nowy Targ. Prelegenci omówili główne przyczyny powstawania smogu oraz przedstawili działania podejmowane przez stolicę Podhala na rzecz czystego powietrza.

Ostatnią prezentację wygłosiły przedstawicielki Nowotarskiego Alarmu Smogowego lek. med. Lidia Kołodziej – spec. medycyny rodzinnej oraz mgr Magdalena Cygan – doktorant biologii UJ w Krakowie. Ich wystąpienie skupiło się na problemie smogu w Nowym Targu. 

Podczas konferencji wywiązała się żywa dyskusja na temat działań prowadzonych na rzecz poprawy jakości powietrza, ich zakresu i intensywności. Problem smogu wzbudza coraz większe emocje, dlatego wypracowanie i wdrożenie odpowiednich rozwiązań staje się niezaprzeczalną, palącą potrzebą społeczną.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Burmistrz Miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha, Starosta Powiatu Nowotarskiego Krzysztof Faber oraz Rektor Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu ks. płk (r) dr hab. Stanisław Gulak, prof. uczelni.

Organizatorami wydarzenia byli: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu oraz Instytut Nauk o Zdrowiu i Dział Promocji i Współpracy Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł
  • Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla" Obwód 64 cm. Materiały: Sukno, Cekiny, Koraliki. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.