PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2020 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Wiadomości

PTPN#zostanwdomu

Wtorek, 31 marca 2020 r.
Autor: Zarząd PTPN

PTPN#zostanwdomuDrodzy Przyjaciele Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Nowym Targu i Almanachu Nowotarskiego oraz miłośnicy historii Naszego Miasta i Regionu nowotarskiego. W związku z sytuacją epidemiczną, która dla wielu jest czasem trudnym, przyłączamy się do akcji „ZOSTAŃ W DOMU”. Oddajemy do Waszej dyspozycji i zachęcamy do lektury wybranych tekstów, publikowanych w numerach Almanachu Nowotarskiego z ostatnich lat. Wybrane teksty zawierają materiały historyczne z rozmaitych okresów dziejów Nowego Targu i okolic, opisują sprawy bieżące, obyczajowość, sztukę, literaturę.


Liczymy, że ciekawa lektura pozwoli Wam zająć czas, a przy okazji powiększyć swoją wiedzę dotyczącą Naszego Miasta i regionu. Wybrane teksty są udostępnione na Naszej stronie www.ptpn.nowytarg.pl, w nowej zakładce „ZOSTAŃ W DOMU”.

Almanach jest przewodnikiem po miejscach i sytuacjach na tyle ważnych, że należy je utrwalić, aby ocalić od zapomnienia. Zawarte w nim teksty, to spora dawka informacji dla miłośników poszukujących ciekawych śladów z przeszłości, dla czytelników interesujących się historią, ale niekoniecznie będących specjalistami w tej dziedzinie. Niektóre artykuły wzbudzają nostalgię, zabierając czytelników w sentymentalną podróż do przeszłości.

Na stronie Towarzystwa czytelnik znajdzie również szczegółową Kronikę Nowotarską, upamiętniającą ważne wydarzenia w Mieście od 1996 do 2018 roku (zakładka KRONIKA).

Przedstawione artykuły są udostępnione w całości. Z uwagi na ochronę praw autorskich, Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu wyraża zgodę na niekomercyjne wykorzystanie udostępnionych materiałów.

Zachęcamy młodzież do przekazania informacji i udzielenia pomocy w udostępnieniu publikowanych tekstów swoim bliskim seniorom, dla których lektura tych tekstów może czasami stanowić sentymentalną wycieczkę do przeszłości.

Zapraszamy do lektury.

Zarząd Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Nowym Targu

Redakcja Almanachu Nowotarskiego

Almanach Nowotarski, Nr 20, Rok 2016

Grzegorz Zamoyski – Opis granic miasta Nowego Targu i nazwiska jego mieszkańców w Metryce Józefińskiej z 1787 r.

Stanisława Trebunia-Staszel – On dał nam to, co nas dziś ponad codziennością trzyma. Kazimierz Przerwa-Tetmajer w kulturze i historii Podhala.

Stanisław A. Hodorowicz – CZŁOWIEK – NAUKA – ŚWIAT.

Almanach Nowotarski, Nr 21, Rok 2017

Adam Sawina – Wielki Redyk 1972 roku.

Ryszard M. Remiszewski – Kurier słowa Bożego.

Almanach Nowotarski, Nr 22, Rok 2018

Joanna Gronkowska, Stanisław A. Hodorowicz – Wojciech Tylka-Suleja – słynny przewodnik tatrzański

Almanach Nowotarski, Nr 23, Rok 2019

Andrzej Skorupa – Gotyckie malarstwo tablicowe na Podhalu

Ks. Franciszek Florczyk, Krystyna Jasinski – Historia Koła nr 2 im. Władysława Orkana Nowy Targ Związku Podhalan Ameryki Północnej

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IIISakiewka IIISakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 10 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 50 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    40 zł
  • Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    95 zł
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    175 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.