PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2020 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Wiadomości

PTPN#zostanwdomu

Wtorek, 31 marca 2020 r.
Autor: Zarząd PTPN

PTPN#zostanwdomuDrodzy Przyjaciele Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Nowym Targu i Almanachu Nowotarskiego oraz miłośnicy historii Naszego Miasta i Regionu nowotarskiego. W związku z sytuacją epidemiczną, która dla wielu jest czasem trudnym, przyłączamy się do akcji „ZOSTAŃ W DOMU”. Oddajemy do Waszej dyspozycji i zachęcamy do lektury wybranych tekstów, publikowanych w numerach Almanachu Nowotarskiego z ostatnich lat. Wybrane teksty zawierają materiały historyczne z rozmaitych okresów dziejów Nowego Targu i okolic, opisują sprawy bieżące, obyczajowość, sztukę, literaturę.


Liczymy, że ciekawa lektura pozwoli Wam zająć czas, a przy okazji powiększyć swoją wiedzę dotyczącą Naszego Miasta i regionu. Wybrane teksty są udostępnione na Naszej stronie www.ptpn.nowytarg.pl, w nowej zakładce „ZOSTAŃ W DOMU”.

Almanach jest przewodnikiem po miejscach i sytuacjach na tyle ważnych, że należy je utrwalić, aby ocalić od zapomnienia. Zawarte w nim teksty, to spora dawka informacji dla miłośników poszukujących ciekawych śladów z przeszłości, dla czytelników interesujących się historią, ale niekoniecznie będących specjalistami w tej dziedzinie. Niektóre artykuły wzbudzają nostalgię, zabierając czytelników w sentymentalną podróż do przeszłości.

Na stronie Towarzystwa czytelnik znajdzie również szczegółową Kronikę Nowotarską, upamiętniającą ważne wydarzenia w Mieście od 1996 do 2018 roku (zakładka KRONIKA).

Przedstawione artykuły są udostępnione w całości. Z uwagi na ochronę praw autorskich, Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu wyraża zgodę na niekomercyjne wykorzystanie udostępnionych materiałów.

Zachęcamy młodzież do przekazania informacji i udzielenia pomocy w udostępnieniu publikowanych tekstów swoim bliskim seniorom, dla których lektura tych tekstów może czasami stanowić sentymentalną wycieczkę do przeszłości.

Zapraszamy do lektury.

Zarząd Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Nowym Targu

Redakcja Almanachu Nowotarskiego

Almanach Nowotarski, Nr 20, Rok 2016

Grzegorz Zamoyski – Opis granic miasta Nowego Targu i nazwiska jego mieszkańców w Metryce Józefińskiej z 1787 r.

Stanisława Trebunia-Staszel – On dał nam to, co nas dziś ponad codziennością trzyma. Kazimierz Przerwa-Tetmajer w kulturze i historii Podhala.

Stanisław A. Hodorowicz – CZŁOWIEK – NAUKA – ŚWIAT.

Almanach Nowotarski, Nr 21, Rok 2017

Adam Sawina – Wielki Redyk 1972 roku.

Ryszard M. Remiszewski – Kurier słowa Bożego.

Almanach Nowotarski, Nr 22, Rok 2018

Joanna Gronkowska, Stanisław A. Hodorowicz – Wojciech Tylka-Suleja – słynny przewodnik tatrzański

Almanach Nowotarski, Nr 23, Rok 2019

Andrzej Skorupa – Gotyckie malarstwo tablicowe na Podhalu

Ks. Franciszek Florczyk, Krystyna Jasinski – Historia Koła nr 2 im. Władysława Orkana Nowy Targ Związku Podhalan Ameryki Północnej

Zobacz w naszym sklepie:
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...
    35 zł
  • Aniołek średni IIAniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    130 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.