PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2022 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Wiadomości

„Skąd nasz ród...” - podsumowanie i uroczysty finał projektu w ZPSWO w Nowym Targu

Niedziela, 4 grudnia 2022 r.
Autor: Halina Szewczyk z SOSW w Nowym Targu

„Skąd nasz ród...” - podsumowanie i uroczysty finał projektu w ZPSWO w Nowym TarguW dniu 25 listopada w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych w Nowym Targu miał miejsce finał i podsumowanie projektu „Skąd nasz ród – początki państwa polskiego – w historii i legendzie”, który stanowił kolejną odsłonę akcji edukacyjnej „Zaczarowani czytaniem”. Cała uroczystość dokonała się w obecności uczniów i nauczycieli oraz zaproszonych gości. Był obecny Pan Starosta Krzysztof Faber i Pan Starosta Bogusław Waksmundzki oraz Pan Karol Skrzypiec z Zarządu Powiatu. Przybyła też Pani Maria Domagała z Rady Powiatu, Przewodnicząca Komisji Edukacji Publicznej. Obecne również były Panie z Powiatowego Centrum Oświaty oraz Pani wizytator Dorota Słońska-Halczak z nowotarskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie.


Akcja edukacyjna od wielu lat jest przeprowadzana wśród uczniów Szkoły Podstawowej Nr 9, by przybliżyć im nowe wiadomości, przede wszystkim zachęcić do sięgnięcia po książkę i do czytania, a dorosłym: rodzicom, opiekunom i terapeutom ma na celu ukazywanie niezaprzeczalnych wartości rewalidacyjnych głośnego czytania dzieciom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnym.  Główną inspiracją do podjęcia tego typu działań były założenia Ogólnopolskiej kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.  Każdorazowa edycja w/w akcji ma temat przewodni, wokół którego koncentrują się wszystkie działania. Jest to zarazem główny cel realizowanego projektu. W tym roku były to początki państwa polskiego. Jej celem głównym było poznanie przez uczniów ciekawych i ważnych miejsc naszej kultury i dziedzictwa narodowego, przybliżenie im wiadomości z zakresu historii minionych pokoleń, budowanie patriotyzmu i dumy z osiągnięć naszych przodków. I tak przez kilka miesięcy nauczyciele czytali głośno uczniom różne historie i legendy związane z powstaniem naszego państwa. To głośne czytanie  często było ubogacone w środki multimedialne oraz w zadane pytania nt. przeczytanego tekstu. Dodatkową mobilizacją do uważnego słuchania była zaplanowana wycieczka, która stanowiła zarazem punkt kulminacyjny akcji.  We wrześniu br. ponad 50-osobowa grupa uczniów wraz z nauczycielami udała się na wyprawę po śladach pierwszych Piastów.   Co widzieli, jakie miejsca zwiedzili w Kruszwicy, Biskupinie, nad Lednicą, w Gnieźnie i w Poznaniu i dodatkowo w Toruniu;, czego doświadczyli podczas zajęć edukacyjnych  w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz w Poznaniu, gdzie podążali za przewodnikiem  jako „detektywi historii” – można było zobaczyć oglądając obszerną prezentację przygotowaną właśnie na podsumowanie akcji. Z kolei na przygotowanej wystawie zaproszeni goście mogli obejrzeć wspaniałe prace przygotowane przez uczniów w ramach Konkursu Plastycznego. Wszyscy zgromadzeni na uroczystości - ze wzruszeniem i zarazem podziwem oklaskiwali występy uczniów w zaprezentowanym przedstawieniu, bogatym w treści historyczne i patriotyczne. Łączyło ono w sobie i legendę o Lechu, Czechu i Rusie i jednocześnie nawiązywało do niedawnego Święta Niepodległości.
W dalszej części spotkania zostały ogłoszone wyniki 4 konkursów, dzięki którym uczniowie mogli zobaczyć swoje niezwykłe talenty, umiejętności oraz zdobytą wiedzę. Okazało się bowiem, że na 200 pytań związanych z poznanymi utworami  i  miejscami zwiedzanymi podczas wycieczki - tylko kilka szczegółowych pozostało bez odpowiedzi. Pan Starosta Krzysztof Faber p. dyrektor Ewa Barczak z radością gratulowali przejętym laureatom, wręczali im dyplomy oraz nagrody. Nagrodzeni  z dumą pokazywali  swoje dyplomy i nagrody wzruszonym rodzicom. Na koniec Pan Starosta Krzysztof Faber skierował słowo do zebranych gratulując uczniom i nauczycielom realizacji tego cennego projektu i życząc dalszych sukcesów.  Pani wizytator Dorota Słońska-Halczak podobnie wyrażała swoje uznanie dla wszystkich zaangażowanych w tegoroczną edycję akcji edukacyjnej a szczególnie dziękowała za piękne przedstawienie w wykonaniu uczniów.  Spotkanie zakończyło się  przy herbatce i ciasteczku oraz rozmowach z rodzicami i opiekunami uczniów, którzy dziękowali za zaproszenie i możliwość poznania talentów i uzdolnień swoich dzieci. Nie zabrakło też pytań  o planowany temat na przyszły rok szkolny.

 Realizacja  programu nie byłaby możliwa, gdyby nie pozyskiwane każdego roku dotacje na ten cel od Sponsorów. W tym roku dzięki wsparciu finansowemu FUNDACJI PZU  projekt został zrealizowany z takim rozmachem. Dziękujemy!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    175 zł
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    16 zł
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.