PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2023 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Nowy Targ

Wiadomości

W szpitalu powstaje nowe Centrum dla osób, które potrzebują pomocy psychiatrycznej

Środa, 13 września 2023 r.
Autor: Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu

W szpitalu powstaje nowe Centrum dla osób, które potrzebują pomocy psychiatrycznejOd października w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu powstanie Centrum Zdrowia Psychicznego, finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Działające od 4 lat w szpitalu Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego było dofinansowane z unijnego projektu, który dobiega końca. Cztery lata działalności pokazały, że jest ogromne zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi.


Zgłasza się wiele osób, będących w kryzysie psychicznym. Dlatego ŚCZP planuje od 1 października przekształcić się w  Centrum Zdrowia Psychicznego i będzie finansowane z NFZ. Dodatkowo pacjenci będą mogli skorzystać z nowych lokalizacji, nie tylko w Nowym Targu, ale i Zakopanem oraz Rabce-Zdroju.

- To instytucja, która ma objąć leczeniem psychiatrycznym osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego na terenie powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego. Celem Centrum jest przejście z leczenia psychiatrycznego, opartego na leczeniu szpitalnym i biologicznym, na model leczenia medyczno-psychologiczno-społeczny. Nie chodzi tylko o to, żeby osoby pozbyły się objawów, ale by mogły wracać do normalnego życia. Leczenie ma się też opierać na części rehabilitacyjnej – opowiada lekarz psychiatra Ewa Makieła. - Od 4 lat realizujemy przy nowotarskim szpitalu projekt, który miał testować nowy model opieki psychiatrycznej, bardziej środowiskowy. Ale, jak każdy projekt unijny, jest ograniczony w czasie. Zależy nam, żeby to, co wypracowaliśmy przez 4 lata, nie zakończyło się, a przekształciło w Centrum Zdrowia Psychicznego, finansowane z NFZ.

Centrum będzie nadal kontynuować działalność profilaktyczną.
- Część profilaktyczna odpowiada za promocję zdrowia psychicznego przy wsparciu społecznym i współpracy z innymi podmiotami lokalnymi, ma również na celu przeciwdziałanie stygmatyzacji i wykluczeniu osób po kryzysie psychicznym. Zakres naszych działań poszerzy się o powiat tatrzański, gdzie instytucje i placówki medyczne, oświatowe (m.in. szkoły), będą miały możliwość zaproszenia naszego Zespołu Profilaktyki: Trenera i Asystenta Zdrowienia do przeprowadzenia szkoleń o zdrowiu psychicznym. Będą to prelekcje, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz dla osób mających kontakt z osobami będącymi w kryzysie psychicznym. To wiedza z tzw. „pierwszej ręki”, m.in. od osoby, która sama ma doświadczenie kryzysu i przeszła proces zdrowienia. Dzięki spotkaniom będzie można się dowiedzieć, jak zapobiegać rozwojowi kryzysów i zaburzeń, w jaki sposób objawia się kryzys psychiczny, czy też, jak pomóc i postępować z osobą, która jest w kryzysie. To będzie kontynuacja warsztatów i spotkań, które były dotychczas prowadzone w powiecie nowotarskim – zapowiada Beata Bernatek, zajmująca się działalnością profilaktyczną Centrum.

Co dla mieszkańców naszego regionu oznacza utworzenie Centrum Zdrowia Psychicznego? - Mam nadzieję, że zmieni się sposób leczenia i postrzegania osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Celem działalności centrum jest koordynacja świadczonych usług na rzecz pacjenta. To pacjent będzie w centrum uwagi. Dowie się, jakie może podjąć działania, z usług jakich specjalistów może skorzystać, aby wracać do życia, które chciałby mieć, do swoich funkcji społecznych, rodzinnych. Co zrobić, żeby odzyskać zdolność samosterowalności. Leczenie ma się odbywać blisko miejsca zamieszkania, a nie w szpitalu psychiatrycznym oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów. Współpracujemy również z innymi instytucjami, które zajmują się pomocą – dodaje Ewa Makieła.

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego (ŚCZP), które powstało 4 lata temu, pokazało, że jest zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi. Od początku działalności do ŚCZP zgłosiło się ponad 3400 osób. Zostało przeszkolonych ponad 1700, osób, które mają kontakt z osobami w kryzysie, a w warsztatach w szkołach brali udział uczniowie ponad 120 klas szkolnych, rodzice i nauczyciele.

- W trakcie realizacji projektu udało nam się w jakimś stopniu „odczarować zaburzenia psychiczne”. Uważam, że działalność ŚCZP spowodowała, że nasi klienci odczuwają mniejszy wstyd i opór, żeby zgłosić się o pomoc i opowiedzieć specjaliście o swoich trudnościach i objawach psychicznych. Początkowo zgłaszały się do nas osoby z objawami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i w kryzysach życiowych. Obecnie mamy coraz więcej pacjentów z głębszymi zaburzeniami psychicznymi: głębokimi zaburzeniami osobowości utrudniającymi funkcjonowanie społeczne, chorobami psychicznymi (psychozy, choroba afektywna dwubiegunowa), osoby z niepełnosprawnością intelektualną - podsumowuje Ewa Makieła.

Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu od kilkudziesięciu lat organizuje opiekę psychiatryczną dla mieszkańców Podhala (teren powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego). Od ponad 20 lat działa tu oddział psychiatrii i poradnia zdrowia psychicznego. W ostatnich latach powstał zespół leczenia środowiskowego, od lutego 2020 roku funkcjonuje Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego, od lipca 2022 r. wznowił działalność oddział dzienny psychiatrii, realizując kontrakt w ramach umowy z NFZ. Działalność tego ostatniego została wstrzymana po krótkim okresie funkcjonowania z powodu pandemii koronawirusa. W okresie pandemii jego funkcję przejął Klub Samopomocy działający w ramach Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowym Targu

- Zdobyte doświadczenie, umiejętności, sprawdzone na naszym terenie sposoby pracy chcemy kontynuować w ramach Centrum Zdrowia Psychicznego - od 1 października, działając w ramach Pilotażu NFZ. Planujemy realizować rozwiązania, które pomogą osobom doświadczonym kryzysem psychicznym łatwiej odnajdywać się w społeczeństwie – wrócić do codziennych obowiązków i rodzinnych relacji po przebytym kryzysie - informuje ŚCZP.

Centrum Zdrowia Psychicznego zakłada zintegrowanie i kompleksowość usług. Identyfikuje jako środek ciężkości środowiskowy system opieki psychiatrycznej. Będzie kontynuować wywieranie strategicznego wpływu na system, aby taki model opieki na stałe zafunkcjonował na terenie jego działania. Jednym z celów jest stopniowe zmniejszanie udziału szpitali w usługach i aktywne uczestnictwo w przejściu ze szpitalnego modelu w środowiskowy. Planuje również rozwijać rehabilitacyjną działalność, z myślą o skutecznej integracji społecznej i zapewniać wsparcie społeczne dla pacjentów wypisywanych z placówek. Będzie się również koncentrować na społecznych uwarunkowaniach zdrowia, gruntownej integracji z usługami społecznymi, aby zatroszczyć się o kwestie zamieszkania i pracy. Jeśli istnieje rodzina, a także organizacje użytkowników, usługi realizowane w centrum będą planowane w relacjach partnerstwa z nimi. Jednym z celów oddziaływań realizowanych w centrum jest budowanie takich relacji z rodzinami, aby mogły stać się wspomożycielami zmian leczonych w centrum członków swoich rodzin.

CZP będzie kłaść największy nacisk na dialog, w dalszej kolejności na zmianę. Dialog jest środkiem pozwalającym pacjentom i ich rodzinom zyskać większy wpływ na swoje życie i odzyskać nad nim kontrolę.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.