PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

„Allez les Bleus” - 3 dniowe nowotarskie odkrywanie Francji

17–19 listopada 2010 r.
Autor: AKS

„Allez les Bleus” - 3 dniowe nowotarskie odkrywanie FrancjiMiejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu w dniach 17 – 19 listopada (środa – piątek) zaprasza na zdarzenie „Allez les Bleus”, czyli spotkania z kulturą francuską. W programie: filmy, muzyka, slajdowiska, miejsca i oczywiście francuskie wino.


Odkrywanie Francji rozpocznie się 17 listopada (środa) o 18.30 koncertem „Akordeon na Drabinie?”, czyli występem akordeonisty Tomasza Drabiny, który zagra muzykę francuską w stylu „musette”. Wykonawca to kompozytor, aranżer, pedagog, absolwent Akademii Muzycznej klasy akordeonu w Poznaniu, stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Jest twórcą grupy "Aviaccord" wykonującej etno-folk Bałkanów i Polski, autorem muzyki polsko – niemieckiego spektaklu „Szachy”, oraz muzyki do spektakli „Les Impromptus” i „Ici, la-bas” francuskiego teatru „Image Aigue”. Jest także inicjatorem zespołu „Karpatia” (X Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja", Warszawa 2007 - nagroda „Grand Prix”; VI Festiwal Piosenki Górskiej i Folkowej, Zakopane 2007 - II nagroda; Festiwal "Mikołajki folkowe", Lublin 2005 - II nagroda) oraz grupy “Przed Czy Po” (41 Studencki Festiwal Piosenki, Kraków 2005 - II nagroda; 42 KFPP, Opole 2005 - koncert „Debiuty”). W jego obszarze jego zainteresowań muzycznych leży paryska muzyka w stylu "musette", argentyńskie i polskie tanga, muzyka latynoamerykańska, folklor Bałkanów, Słowacji, Węgier i Polski (tu w szczególności Podhala, Spisza i Beskidów), muzyka klezmerska czy melodie filmowe.

Pierwszy dzień zakończy się o 20.30 pokazem filmu „Motyl i skafander” /Le Scaphandre et le papillon, 2007/ w reż. Juliana Schnabela. Film przedstawia historię Jean-Dominique Bauby’ego mającego czterdzieści parę lat, piękną kochankę, fajny samochód i posadę redaktora naczelnego "Elle". W pewien lekko pochmurny dzień stracił jednak wszystko bezpowrotnie - doznał paraliżu całego ciała. Żywe pozostały tylko umysł i lewe oko. Prawe zostało zaszyte, bo przestał działać narząd odpowiedzialny za nawilżanie spojówki. Właśnie wtedy, gdy egzystencja Bauby'ego przestała pasować do definicji słowa "życie", bohater odrodził się na nowo.../informacja o filmie z recenzji Łukasza Muszyńskiego z portalu filmweb.pl/.

18 listopada (czwartek, trzeci w listopadzie) to znany na całym świecie dzień będący świętem wina Beaujolais Nouveau, więc i u nas go nie zabraknie (20.15). Dodatkowo pokaz dwóch filmów: „Klasa” (18.00) oraz „Jeszcze dalej niż północ” (20.45).

Film „Klasa” /Entre les murs, 2008/ w reż. Laurenta Cantet'a to stylizowana na dokument opowieść o tytułowej klasie w szkole w jednej z mniej "efektownych" dzielnic Paryża. Francois jest nauczycielem lubianym przez uczniów, ale nie typem herosa znanym z wielu amerykańskich produkcji. Nie ma ambicji przekonać podopiecznych, że każdy z nich będzie Einsteinem, próbuje wyegzekwować tylko jakieś zasady współżycia w kulturowym i emocjonalnym (rzecz dzieje się w gimnazjum) tyglu jaki stanowi uczniowska społeczność. W zasadzie przez cały czas nie opuszczamy tytułowej klasy, jesteśmy świadkami dyskusji na wszystkie możliwe tematy, od kolonializmu, przez próbę etymologicznego rozbioru słów takich jak "intuicja" czy "poświęcenie", po próby zmierzenia się własną niespokojną seksualnością. Z tych rozmów układa się przekonujący portret bolączek, niepewności i paradoksów współczesnej Francji, a szerzej tego co z emfazą nazywamy czasami "europejską tożsamością" /informacja o filmie z recenzji Michała Burszty z portalu filmweb.pl/.

Film „Jeszcze dalej niż Północ /Bienvenue chez les Ch'tis, 2008/ w reż. Dany'ego Boona to historia Philipe'a Abramsa, który jako kierownik poczty obmyślił niezawodny plan, by dostać przeniesienie do placówki na południu Francji. Przeprowadzka w słoneczne rejony mogłaby odmienić jego życie i uszczęśliwić żonę cierpiącą na depresję, objawiającą się ciągłym niezadowoleniem. Przekręt się nie udaje i za karę musi jechać tam, gdzie nawet diabeł nie mówi dobranoc. Film Dany'ego Boona nie jest jednak ani dramatem, ani horrorem. "Jeszcze dalej niż Północ" to zabawna komedia uderzająca w ksenofobię Francuzów, którzy północ swojego własnego kraju uważają za koniec świata /informacja o filmie z recenzji Doroty Kostrzewy z portalu filmweb.pl/.

W trzeci dzień (piątek) spotkania z kulturą Francji o 16.30 zapraszamy na alternatywne podróżowanie po Francji z Klaudyną Malinowską podczas slajdowiska "Languedoc-Roussillon. Z Lozere do Montpellier” - miasta słońca, młodości i innowacyjności”.

Na koniec coś naprawdę mocnego, o 20.00 zapraszamy na pokaz filmu „Prorok” /Un Prophete, 2009/ w reż. Jacques'a Audiarda. Film opowiada historię 19-letniego Araba, Malika (dobra kreacja Tahara Rahima), który zostaje skazany (prawdopodobnie niesłusznie) na sześć lat więzienia. Za kratami nie rządzą jednak strażnicy, a korsykańscy mafiozi. Bohater otrzymuje od nich propozycję nie do odrzucenia: ma pozbyć się pewnego kłopotliwego więźnia. Odmowa wiąże się z wiadomymi konsekwencjami… /informacja o filmie z recenzji Łukasz Muszyńskiego z portalu filmweb.pl/.

Na pokazy filmowe obowiązują karnety:
• trzydniowy na cztery filmy w cenie koszt 15 zł
• jednodniowe 5 zł (środa i piątek) oraz 10 zł (czwartek)
Każdy z zakupionych kuponów weźmie udział w losowaniu dodatkowych upominków od naszych sponsorów: Wydawnictwa Pascal, Wydawnictwa Hachette Polska, Wydawnictwa Cztery Głowy.

Szczegółowy program:

allez les bleus
spotkania z kulturą francuską
to 3 dniowe nowotarskie odkrywanie Francji (muzyka, film, kultura, miejsca, wino)

patronat honorowy:
Konsulat Generalny Republiki Francuskiej i Instytut Francuski w Krakowie
konsul Alexis CHAHTAHTINSKY


17 listopada (środa)

18.30 Koncert „Akordeon na Drabinie?”
akordeonista Tomasz Drabina z paryską muzyką w stylu "musette"
(wstęp wolny, sala widowiskowa)

20.30 Pokaz filmu „Motyl i skafander” /Le Scaphandre et le papillon/*
reż. Julian Schnabel /Francja, USA, 2007,112 minut/

18 listopada (czwartek)

18.00 Pokaz filmu „Klasa” /Entre les murs/ *
reż. Laurent Cantet /Francja, 2008, 128 minut/

20.15 Degustacja wina Beaujolais Nouveau oraz slajdowisko „Winnice Francji”
(wstęp wolny, sala 44)

20.45 Pokaz filmu „Jeszcze dalej niż północ” /Bienvenue chez les Ch'tis/ *
reż. Dany Boon /Francja, 2008, 106 minut/

18 listopada (piątek)

18.00 Alternatywne podróżowanie po Francji:
Slajdowisko "Languedoc-Roussillon. Z Lozere do Montpellier - miasta słońca, młodości i innowacyjności”.
prowadzenie: Klaudyna Malinowska
(wstęp wolny, sala 44)

20.00 Pokaz filmu „Prorok” /Un Prophete/ *
reż. Jacques Audiard /Francja, Włochy, 2009, 149minut/

* na pokazy filmów obowiązują karnety: trzydniowy 15 zł; jednodniowy 5zł (środa i piąte), 10 zł (czwartek)

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla" Obwód 64 cm. Materiały: Sukno, Cekiny, Koraliki. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.