PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Co wiemy o świętym Mikołaju?

Piątek, 7 grudnia 2012 r.
Autor: AKS

Co wiemy o świętym Mikołaju?Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr Jana Bednarskiego zapraszają na Wieczorne spotkanie w bursie gimnazjalnej z historią, tradycją i kulturą w tle oraz połączony z prezentacją multimedialną wykład dr Barbary Kowalskiej pt. Co wiemy o świętym Mikołaju?, który odbędzie się w dniu 7 grudnia o godz. 18.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.


W  dniu 7 grudnia (piątek   2012 r.   o godz. 18.00 Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej zapraszają na ostatni w tym roku otwarty wykład z cykl "Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle". Jego gościem będzie dr Barbara Kowalska  (Akademia Jana Długosza w Częstochowie, PTH), która wygłosi   połączony z prezentacją multimedialną odczyt zatytułowany Co wiemy o świętym Mikołaju ? Serdecznie zapraszamy. 

Projekt wykładów dofinansowany jest przez Urząd Miasta Nowego Targu 

* * *

To prowokacyjnie zadane pytanie, na które, na pozór, odpowiedzieć nie trudno. O tym najbardziej ukochanym przez dzieci i dorosłych świętym, opiekunie wielu grup społecznych i zawodowych, wiemy przecież dużo, bo jest nam bliski. Jak mało który święty gości w naszych domach, jest na naszych ulicach co roku, w przepełnionych samymi pięknymi uczuciami grudniowych chwilach. Jest dobry, wyrozumiały, łaskawy, czasem jedynie się sroży, ale robi to w niezwykły sposób. Ma mocno wyrazisty wizerunek, także ten zewnętrzny, ukształtowany przez odpowiedni strój i atrybuty. Formował się on przez wieki, przy czym wiek XX odegrał w tym procesie decydującą rolę. Historyk zawsze jednak będzie pytał o historyczne początki, a te, jak się zdaje, nie są jasne. O prawdziwym Mikołaju, biskupie Myry, wiemy bowiem niewiele. Jego rzeczywista biografia to kilka, często przypisanych mu zdarzeń. Legenda zaś towarzyszyła Mikołajowi od zawsze. I to ona wdzięcznie się rozwijając wchodziła w skład kultu świętego. Dzieje tego ostatniego, czyli dzieje kultu św. Mikołaja są zatem przedmiotem naukowych badań. Przejawy czci świętego w średniowiecznej rzeczywistości będą głównym tematem rozważań, ze szczególnym uwzględnieniem kultu relikwii. To przywołane czasy zostawiły nam przepełnione dramatyzmem obrazy walki o szczątki świętego bohatera między dwoma włoskimi miastami: Bari i Wenecją. Co z tego sporu pozostało dla nas? To pytanie czekające odpowiedzi. Autorka nie rości sobie prawa do odkrywania nowej prawdy o świętym, który więcej uczynił po śmierci niż za życia. Pragnie przywołać kilka refleksji natury historycznej, folklorystycznej, etnograficznej, antropologicznej, które być może przekroczą jej możliwości. Podporą dla niej jest przekonanie, że o bohaterach kulturowych warto mówić i pisać, bo są oni odbiciem duchowych możliwości tkwiących w każdym z nas. Mówimy o nich z pasją i pełnym zaangażowaniem, jak o bohaterach, którzy żyją i działają  również w naszych czasach. Refleksja płynąca z historycznych, literackich i ikonograficznych dzieł przedstawiających tego typu postaci jest zatem niezwykle cenna.   

Dr Barbara Kowalska ur. w Radomsku. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, w której studiowała historię. Od 1996 roku jest pracownikiem Instytutu Historii, (Zakład Historii Starożytnej i Średniowiecznej) macierzystej uczelni, obecnie Akademii im. J. Długosza w Częstochowie. W roku 2006 uzyskała w tejże uczelni stopień naukowy doktora nauk humanistycznych. Przez rok, w roku szkolnym 1998/1999, zatrudniona w Liceum Katolickim w Radomsku.

Specjalizuje się w badaniach nad średniowieczną hagiografią, dziejami Kościoła tej epoki, zwłaszcza średniowiecznym ruchem monastycznym. Fascynuje ją historia mentalności oraz szeroko rozumiana symbolika kultury średniowiecznej. Jest autorką książki Święta Kinga-rzeczywistość i legenda. Studium źródłoznawcze, wyd. AVALON, Kraków 2008 oraz wielu artykułów naukowych. Jest także uczestniczką licznych konferencji naukowych. Historyczną pasję realizuje w pracy zawodowej oraz społecznych przedsięwzięciach propagujących wiedzę o przeszłości. Jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Częstochowie, duchowo związana także z Oddziałem PTH w Radomsku. Pracuje nad rozprawą habilitacyjną, czemu głównie poświęcone są jej obecne badania. Jej zawodowym wyzwaniem jest niezmiennie twórcza przekora, która pobudza do refleksji nad utartymi poglądami.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 6 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.