PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Co wiemy o świętym Mikołaju?

Piątek, 7 grudnia 2012 r.
Autor: AKS

Co wiemy o świętym Mikołaju?Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr Jana Bednarskiego zapraszają na Wieczorne spotkanie w bursie gimnazjalnej z historią, tradycją i kulturą w tle oraz połączony z prezentacją multimedialną wykład dr Barbary Kowalskiej pt. Co wiemy o świętym Mikołaju?, który odbędzie się w dniu 7 grudnia o godz. 18.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.


W  dniu 7 grudnia (piątek   2012 r.   o godz. 18.00 Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej zapraszają na ostatni w tym roku otwarty wykład z cykl "Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle". Jego gościem będzie dr Barbara Kowalska  (Akademia Jana Długosza w Częstochowie, PTH), która wygłosi   połączony z prezentacją multimedialną odczyt zatytułowany Co wiemy o świętym Mikołaju ? Serdecznie zapraszamy. 

Projekt wykładów dofinansowany jest przez Urząd Miasta Nowego Targu 

* * *

To prowokacyjnie zadane pytanie, na które, na pozór, odpowiedzieć nie trudno. O tym najbardziej ukochanym przez dzieci i dorosłych świętym, opiekunie wielu grup społecznych i zawodowych, wiemy przecież dużo, bo jest nam bliski. Jak mało który święty gości w naszych domach, jest na naszych ulicach co roku, w przepełnionych samymi pięknymi uczuciami grudniowych chwilach. Jest dobry, wyrozumiały, łaskawy, czasem jedynie się sroży, ale robi to w niezwykły sposób. Ma mocno wyrazisty wizerunek, także ten zewnętrzny, ukształtowany przez odpowiedni strój i atrybuty. Formował się on przez wieki, przy czym wiek XX odegrał w tym procesie decydującą rolę. Historyk zawsze jednak będzie pytał o historyczne początki, a te, jak się zdaje, nie są jasne. O prawdziwym Mikołaju, biskupie Myry, wiemy bowiem niewiele. Jego rzeczywista biografia to kilka, często przypisanych mu zdarzeń. Legenda zaś towarzyszyła Mikołajowi od zawsze. I to ona wdzięcznie się rozwijając wchodziła w skład kultu świętego. Dzieje tego ostatniego, czyli dzieje kultu św. Mikołaja są zatem przedmiotem naukowych badań. Przejawy czci świętego w średniowiecznej rzeczywistości będą głównym tematem rozważań, ze szczególnym uwzględnieniem kultu relikwii. To przywołane czasy zostawiły nam przepełnione dramatyzmem obrazy walki o szczątki świętego bohatera między dwoma włoskimi miastami: Bari i Wenecją. Co z tego sporu pozostało dla nas? To pytanie czekające odpowiedzi. Autorka nie rości sobie prawa do odkrywania nowej prawdy o świętym, który więcej uczynił po śmierci niż za życia. Pragnie przywołać kilka refleksji natury historycznej, folklorystycznej, etnograficznej, antropologicznej, które być może przekroczą jej możliwości. Podporą dla niej jest przekonanie, że o bohaterach kulturowych warto mówić i pisać, bo są oni odbiciem duchowych możliwości tkwiących w każdym z nas. Mówimy o nich z pasją i pełnym zaangażowaniem, jak o bohaterach, którzy żyją i działają  również w naszych czasach. Refleksja płynąca z historycznych, literackich i ikonograficznych dzieł przedstawiających tego typu postaci jest zatem niezwykle cenna.   

Dr Barbara Kowalska ur. w Radomsku. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, w której studiowała historię. Od 1996 roku jest pracownikiem Instytutu Historii, (Zakład Historii Starożytnej i Średniowiecznej) macierzystej uczelni, obecnie Akademii im. J. Długosza w Częstochowie. W roku 2006 uzyskała w tejże uczelni stopień naukowy doktora nauk humanistycznych. Przez rok, w roku szkolnym 1998/1999, zatrudniona w Liceum Katolickim w Radomsku.

Specjalizuje się w badaniach nad średniowieczną hagiografią, dziejami Kościoła tej epoki, zwłaszcza średniowiecznym ruchem monastycznym. Fascynuje ją historia mentalności oraz szeroko rozumiana symbolika kultury średniowiecznej. Jest autorką książki Święta Kinga-rzeczywistość i legenda. Studium źródłoznawcze, wyd. AVALON, Kraków 2008 oraz wielu artykułów naukowych. Jest także uczestniczką licznych konferencji naukowych. Historyczną pasję realizuje w pracy zawodowej oraz społecznych przedsięwzięciach propagujących wiedzę o przeszłości. Jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Częstochowie, duchowo związana także z Oddziałem PTH w Radomsku. Pracuje nad rozprawą habilitacyjną, czemu głównie poświęcone są jej obecne badania. Jej zawodowym wyzwaniem jest niezmiennie twórcza przekora, która pobudza do refleksji nad utartymi poglądami.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
    45 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    40 zł
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    40 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.