PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Rusza kampania NEFROTEST w Nowym Targu. Zbadaj nerki za darmo i bez skierowania

Niedziela, 2 czerwca 2013 r.
Autor: AKS

Rusza kampania NEFROTEST w Nowym Targu. Zbadaj nerki za darmo i bez skierowaniaMieszkańcy Nowego Targu oraz powiatu nowotarskiego, którzy ukończyli 40 lat, będą mieli okazję za darmo przebadać się pod kątem chorób nerek. 2 czerwca w ramach ogólnopolskiej kampanii NEFROTEST, wykwalifikowany personel Centrum Dializ Fresenius w Nowym Targu, (ul. Szpitalna 14) przeprowadzi testy krwi 400 wcześniej zarejestrowanym osobom.


Kampanię NEFROTEST w Nowym Targu organizują Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Centrum Dializ Fresenius. Patronat honorowy nad akcją sprawują: Wojewoda Małopolski – Jerzy Miller, Marszałek Województwa Małopolskiego – Marek Sowa, Starosta Nowotarski – Krzysztof Faber, Burmistrz Nowego Targu – Marek Fryźlewicz oraz Dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II – Marek Wierzba. Kampanię NEFROTEST w całej Polsce wspiera Pani Anna Komorowska - Małżonka Prezydenta RP. 

Poważne zaburzenia funkcjonowania nerek mają negatywny wpływ na cały organizm. Powodują m.in. problemy z krążeniem i sercem. Bardzo niebezpieczne jest to, że „nerki nie bolą” - choroby tych narządów bardzo długo przebiegają bezobjawowo. „Wykrycie chorób nerek na wczesnym etapie gwarantuje wysoką skuteczność leczenia. Postawienie diagnozy w odpowiednim momencie wymaga jednak dodatkowych badań, m.in. krwi lub moczu. Zbyt późne wykrycie choroby uniemożliwia skuteczne leczenie, a w przypadku znacznego uszkodzenia nerek pacjent najczęściej trafia na dializy” – mówi dr Marek Truczka, Dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Nowym Targu. 

W Polsce, zgodnie z szacunkami nefrologów, problemy z nerkami ma ponad 4 miliony osób. Większość chorych nie zdaje sobie z tego sprawy. Choroba nerek może dotknąć każdego, ale najbardziej zagrożeni są cierpiący na cukrzycę, nadciśnienie, choroby układu krążenia (szczególnie po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą), osoby mające w rodzinie chorych na nerki i po ukończeniu 65. roku życia. 

Celem kampanii NEFROTEST jest uświadomienie Polakom, jak ważne są regularne badania pod kątem chorób nerek. „Bezpłatne testy krwi są kulminacyjnym momentem NEFROTESTU, ale to nie jedyne działanie, prowadzone w ramach kampanii. Bardzo ważna jest dla nas akcja informacyjna, prowadzona przy pomocy mediów i z wykorzystaniem naszych własnych materiałów. Chcemy docierać do jak największej liczby osób i przypominać, że większość chorób nerek możemy wyleczyć – pod warunkiem, że zostaną wcześnie wykryte. A wykryć je można za pomocą prostych i tanich badań krwi i moczu” - tłumaczy Dariusz Aksamit, prezes Nefron Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska. 

Warunkiem uczestnictwa w bezpłatnych badaniach krwi podczas nowotarskiego NEFROTESTU jest wcześniejsza rejestracja. Zapisy prowadzone będą 28 i 29 maja w godz. 10:00-15:00, pod dwoma numerami telefonów: 515 656 848 i 515 656 858 (wymagany będzie numer PESEL). "Badaniami obejmujemy wyłącznie osoby, które ukończyły 40 rok życia. Każdego chętnego zarejestrujemy na konkretną godzinę. Przypomnę też, że testu nie trzeba wykonywać na czczo" – mówi Monika Panasiewicz, pielęgniarka oddziałowa stacji dializ w Nowym Targu. Próbki krwi przebada Laboratorium Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu – patrona honorowego kampanii NEFROTEST. 

Do mieszkańców powiatu nowotarskiego dodatkowo trafi ponadto 2000 bezpłatnych skierowań na badania krwi (kreatynina z eGFR) i moczu (badanie ogólne). To prezent od Centrum Dializ Fresenius dla tych, którzy również chcą przebadać nerki. Gdzie szukać skierowań radzi dr Marek Truczka - „Skierowania przesyłamy m.in. do parafii, aptek i mediów. Dostaną je również lekarze rodzinni. W tych miejscach, osoby, które ukończyły 40 lat, mogą pytać o darmowe skierowania na diagnostykę chorób układu moczowego” już pod koniec czerwca. Warto poprosić swojego lekarza rodzinnego o skierowanie na takie badania co roku. Wykonane na własny koszt nie będą droższe niż 10-12 zł. 

Nowy Targ jest dwudziestym czwartym miastem w Polsce, w którym organizowany jest NEFROTEST. Do tej pory, w ramach akcji NEFROTEST, przebadaliśmy łącznie ponad 12 tysięcy osób w 22 miastach (Świebodzin, Zgierz, Wodzisław Śląski, Ostróda, Legnica, Białystok, Pszczyna, Płońsk, Lubań, Tomaszów Lubelski, Stargard Szczeciński, Gniezno, Głubczyce, Jędrzejów, Ostrołęka, Bielsko-Biała, Kwidzyn, Jasło, Limanowa, Nowy Sącz, Gorlice, Tarnobrzeg). Średnio, wyniki około 10 proc. badanych były niezgodne z normami. Wszyscy, którzy wymagali szczegółowych konsultacji, zostali skierowani na dalszą diagnostykę. Najbliższy NEFROTEST 26 maja w Kościerzynie w województwie pomorskim. 

Organizatorami akcji są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja zrzeszająca operatorów stacji dializ w Polsce) oraz Centrum Dializ Fresenius w Nowym Targu. NEFROTEST w powiecie nowotarskim objęli patronatem naukowym prof. Marian Klinger - Krajowy Konsultant w Dziedzinie Nefrologii oraz prof. Władysław Sułowicz – Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Nefrologii. 

* Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska powstała w czerwcu 2008 roku. Dziś zrzesza operatorów niemal 160 publicznych i niepublicznych stacji dializ w Polsce.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla" Obwód 64 cm. Materiały: Sukno, Cekiny, Koraliki. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.