PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Pierwsza polska pielgrzymka do Ziemi Świętej w 1907 r. – wykład historyczny

Piątek, 28 czerwca 2013 r.
Autor: AKS

Pierwsza polska pielgrzymka do Ziemi Świętej w 1907 r. – wykład historyczny28 czerwca o godz. 18.00 Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej wznawiają po wakacyjnej przerwie otwarte wykłady w ramach cyklu "Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle". Tym razem wystąpi z wykładem mgr inż. Jacek Grzybała, który przybliży organizację i przebieg pierwszej polskiej pielgrzymki do Ziemi Świętej w 1907 r.


Podczas wystąpienia prelegent przedstawi przygotowania, organizację oraz przebieg pierwszej polskiej pielgrzymki do Ziemi Świętej jak odbyła się w 1907 r. Wspomniana zostanie uroczysta msza  święta podczas, której pożegnano uczestników pielgrzymki,  organizacja poszczególnych grup, podróż koleją z Krakowa do Triestu a następnie rejs statkiem pasażerskim Tyrol-Jaffa do Jerozolimy. Sporo miejsca zostanie poświęconych samemu pobytowi  w  Jerozolimie, podczas którego pątnicy nawiedzili  m.in. Betlejem oraz omówi przebieg wycieczki  32  osób pod piramidy w Dolnie Królów w  Egipcie. Prelegent poświęci także nieco uwagi organizacji opieki  medycznej uczestników pielgrzymki, którą objęły Siostry Józefitki  pod  kierunkiem dra J. Bednarskiego. Wykładowi towarzyszyć będzie  pokaz  multimedialny unikatowych archiwalnych fotografii, w większości dotychczas nie publikowanych, pochodzących z prywatnych zbiorów autora. 

* * *

Mgr  inż. Jacek   Grzybała, geodeta,  absolwent  Akademii Gurniczo-Hutniczej w Krakowie. Pracownik naukowy Politechniki Świętokrzyskiej w  Kielcach  na Wydziale Inżynierii Środowiska Geomatyki i Energetyki. Z zamiłowania regionalista, przewodnik świętokrzyski i przewodnik  terenowy po woj. Małopolskim. Członek Świętokrzyskiego Towarzystwa Genealogicznego w Kielcach. Autor artykułów  wspomnień zamieszczonych  w  internecie w Archiwum Kresowym Stanisława  Karlika i na stronie Towarzystwa Świętogen. Przez 20 lat związany z Orawą, gdzie  jego  Mama prowadziła Aptekę w Jabłonce. Inicjator  i współorganizator I zjazdu rodzinnego Rodu Grzybałów w Odrzykoniu k/Krosna. 

Budynek Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm.
    50 zł
  • Sakiewka IVSakiewka IVSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 14 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.