PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Pierwsza polska pielgrzymka do Ziemi Świętej w 1907 r. – wykład historyczny

Piątek, 28 czerwca 2013 r.
Autor: AKS

Pierwsza polska pielgrzymka do Ziemi Świętej w 1907 r. – wykład historyczny28 czerwca o godz. 18.00 Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej wznawiają po wakacyjnej przerwie otwarte wykłady w ramach cyklu "Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle". Tym razem wystąpi z wykładem mgr inż. Jacek Grzybała, który przybliży organizację i przebieg pierwszej polskiej pielgrzymki do Ziemi Świętej w 1907 r.


Podczas wystąpienia prelegent przedstawi przygotowania, organizację oraz przebieg pierwszej polskiej pielgrzymki do Ziemi Świętej jak odbyła się w 1907 r. Wspomniana zostanie uroczysta msza  święta podczas, której pożegnano uczestników pielgrzymki,  organizacja poszczególnych grup, podróż koleją z Krakowa do Triestu a następnie rejs statkiem pasażerskim Tyrol-Jaffa do Jerozolimy. Sporo miejsca zostanie poświęconych samemu pobytowi  w  Jerozolimie, podczas którego pątnicy nawiedzili  m.in. Betlejem oraz omówi przebieg wycieczki  32  osób pod piramidy w Dolnie Królów w  Egipcie. Prelegent poświęci także nieco uwagi organizacji opieki  medycznej uczestników pielgrzymki, którą objęły Siostry Józefitki  pod  kierunkiem dra J. Bednarskiego. Wykładowi towarzyszyć będzie  pokaz  multimedialny unikatowych archiwalnych fotografii, w większości dotychczas nie publikowanych, pochodzących z prywatnych zbiorów autora. 

* * *

Mgr  inż. Jacek   Grzybała, geodeta,  absolwent  Akademii Gurniczo-Hutniczej w Krakowie. Pracownik naukowy Politechniki Świętokrzyskiej w  Kielcach  na Wydziale Inżynierii Środowiska Geomatyki i Energetyki. Z zamiłowania regionalista, przewodnik świętokrzyski i przewodnik  terenowy po woj. Małopolskim. Członek Świętokrzyskiego Towarzystwa Genealogicznego w Kielcach. Autor artykułów  wspomnień zamieszczonych  w  internecie w Archiwum Kresowym Stanisława  Karlika i na stronie Towarzystwa Świętogen. Przez 20 lat związany z Orawą, gdzie  jego  Mama prowadziła Aptekę w Jabłonce. Inicjator  i współorganizator I zjazdu rodzinnego Rodu Grzybałów w Odrzykoniu k/Krosna. 

Budynek Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm.
    50 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.