PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

„DOM:WARSZAWA-MEKSYK"

Czwartek, 13 marca 2014 r.
Autor: MOK NT

„DOM:WARSZAWA-MEKSYK"W dniu 13 marca (czwartek) o godz. 19.30 zapraszamy na pokaz filmu „DOM:WARSZAWA-MEKSYK /HOGAR:VARSOVIA-MÉXICO/ w reżyserii Eli Chrzanowskiej. To dokumentalna podróż do dwóch miast: Warszawy i Miasta Meksyk. Dom widziany oczami emigrantów: Polaków w Meksyku i Meksykanów w Polsce. Zdecydowanie warto być i zobaczyć, a wstęp wolny. Więcej o filmie i autorce poniżej.


„Dom: Warszawa-Meksyk”
Reżyseria: Ela Chrzanowska
Muzyka: Edgar González
Realizacja: Ela Chrzanowska, Marta Weisgerber
Realizacja, scenariusz i montaż: Ela Chrzanowska
Produkcja: Ella Films
Polska, Meksyk, 2013
Czas trwania: 49 min.

 TRAILER FILMU:
https://vimeo.com/75092580

 FANPAGE FILMU NA FB:
www.facebook.com/DomHogar

 FANPAGE PRODUCENTA FILMU - ELLA FILMS:
https://www.facebook.com/ellafilms

 BLOG FILMOWY:
http://domwarszawameksyk.wordpress.com/

 OPIS FILMU
 Dokument „Dom: Warszawa – Meksyk” to podróż do dwóch miast znajdujących się na odległych od siebie kontynentach, po których przewodnikami są emigranci: Polacy mieszkający w Mieście Meksyk oraz Meksykanie w Warszawie. Oprócz kolorytu tych miejsc: 2-milionowej Warszawy i 25-milionowego Miasta Meksyk, poznajemy również różnice kulturowe.
 Bohaterowie filmu to ludzie z kilku pokoleń, wywodzący się z odmiennych środowisk, o różnych doświadczeniach zawodowych i osobistych. W Polsce poznajemy trzynastu Meksykanów i Meksykanki m.in. trzech muzyków z zespołu mariachi, wiolonczelistę barokowego, DJ-a i organizatora koncertów. Jest tu ekonomista i profesor uniwersytecki studiów latynoamerykańskich. Jest właściciel pralni i instruktor spinningu. Jest architekt krajobrazu. Jest trener i zawodnik siatkonogi warszawskiej Legii. Jest artystka prowadząca własną galerię obrazów. W Meksyku natomiast poznajemy czternastu Polaków i Polki m.in. kombatanta wojennego i społecznika, badaczkę chmur i pisarkę opowiadań dla dzieci, reżysera teatralnego i profesora uniwersyteckiego. Jest tu wdowa po Indianinie huichol, aktorka „Teatru Źródeł” Jerzego Grotowskiego. Jest antropolog, dziennikarz i fotograf, który naucza meksykańskich studentów m.in. o technikach manipulacji w mediach. Postacią, która wprowadza do filmu metaforę odnoszącą się do opowiedzianych historii, jest ornitolog i dyrektor warszawskiego Miejskiego Ogrodu Zoologicznego – dr Andrzej Kruszewicz. Jest też obecna sama autorka filmu, Ela Chrzanowska, zadająca wiele pytań bohaterom, którzy otworzyli przed nią nie tylko swoje domy, ale także serca. Dzięki temu dowiadujemy się od nich, jaka jest cena życia na emigracji, jak wygląda proces adaptacji w odmiennej kulturze, a także co zyskują, za czym tęsknią, czy pragną powrotu do ojczyzny i gdzie właściwie jest ich dom. Film operuje symbolami oraz poetycko przedstawia ludzkie losy, opowiadając tym samym, o osobistej podróży autorki do nieznanego jej wcześniej świata, dzięki któremu próbuje ona odkryć własną drogę.

GŁOSY O FILMIE
 Prof. Tadeusz Kowalski – dyrektor Filmoteki Narodowej:
 Film ogląda się z zainteresowaniem, ma dobre tempo, montaż. Ma poza tym sens, jest
 o czymś, a to trzeba cenić najbardziej. I pointa, już jakby wcześniej zapowiedziana w kilku wypowiedziach, jest znakomita.

 ELA CHRZANOWSKA
 Ela Chrzanowska urodziła się w 1980 roku w Warszawie. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi – Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej oraz dziennikarstwa w Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie. Karierę zawodową zaczynała w korporacji finansowej, równolegle realizując się jako wolontariuszka, a następnie edukatorka i pracownik Amnesty International. Jej kolejne doświadczenia zawodowe ukierunkowały ją na działania upowszechniające kulturę filmową m.in. w Filmotece Narodowej, w której pracowała jako specjalistka ds. promocji oraz koordynatorka re-premiery filmu „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów.” Współpracowała również z festiwalami filmowymi m.in. z PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL i MFF T-MOBILE NOWE HORYZONTY. Z produkcją filmową miała do czynienia asystując przy reklamach społecznych oraz realizując własne filmy promujące prawa człowieka m.in. krótkometrażowy „Volunteers” („Wolontariusze”), czy „Education for Human Dignity” („Edukacja dla godności”) na zlecenie Amnesty International, a także cykl filmów dla Forum Odpowiedzialnego Biznesu o społecznej działalności firm. W latach 2008-2013 realizowała swój debiutancki pełnometrażowy film dokumentalny „Dom: Warszawa – Meksyk”, którego kontynuacją i rozwinięciem zagadnienia polskiej emigracji w Meksyku, jest jej blog Polacy w Meksyku – przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Obecnie przygotowuje produkcję kolejnego projektu filmowego w stolicy Meksyku.

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.