PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

W Bursie Gimnazjalnej

Piątek, 27 lutego 2015 r.
Autor: PTH NT

W Bursie GimnazjalnejW piątek 27 lutego 2015 r. o godz. 18.00, w Bursie Gimnazjalnej im. dr Jana Bednarskiego w Nowym Targu, wznowiony zostaje cykl otwartych wykładów naukowych pod wspólnych hasłem: „Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle”.


Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego serdecznie zapraszają na WIECZORNE SPOTKANIE W BURSIE GIMNAZJALNEJ Z HISTORIĄ, TRADYCJĄ I KULTURĄ W TLE oraz połączony z prezentacją multimedialną wykład mgr Katarzyny Ceklarz (Uniwersytet Jagielloński) Fauna i flora w magii i wierzeniach górali podtatrzańskich, który odbędzie się w dniu 27 lutego (piątek) 2015 r. o godz. 18.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.

Wykład inauguracyjny kolejnej VII już edycji cyklu wygłosi Pani mgr Katarzyna Ceklarz, doktorantka Instytutu Etnologii i An-tropologii Kulturowej UJ, współautorka książki „Czary góralskie. Magia Podtatrza i Be-skidów Zachodnich”. Tematem jej wystąpienia będzie „Fauna i flora w magii i wierze-niach górali podtatrzańskich”.

Do czego służyła góralom skóra z węża? Jaką tajemnice kryło jajko pochodzące od czarnej kury? Jak za pomocą nietoperza można było zjednać sobie serce ukochanego? To zaledwie trzy spośród wielu zagadnień, które prelegentka podejmie podczas swojego wystąpienia. Będzie ono dotyczyło także roli i funkcji jaką spełniały rośliny i zwierzęta w tradycyjnej ludowej wizji świata podtatrzańskich górali. W oparciu o przykłady zaczerpnięte ze świata zwierząt domowych, hodowlanych oraz tych dziko żyjących, a także roślinności charakterystycznej dla Podtatrza przedstawione zostaną elementy obrzędów i zwyczajów zawierające elementy magii lub dawnych przedchrześcijańskich wierzeń. Jednym z elementów wykładu będzie także specyficzne dla kultury Karpat, pojawiające się w zabiegach magicznych echo kultu świętych drzew, głownie świerka, jodły, cisu i krzewu czarnego bzu.

Organizatorami spotkań są Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej w Nowym Targu. Cykl podobnie jak w ubiegłych latach dofinansowany jest z budżetu Miasta Nowego Targu.

Serdecznie zapraszamy !

Zobacz w naszym sklepie:
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    130 zł
  • Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla" Obwód 64 cm. Materiały: Sukno, Cekiny, Koraliki. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.