PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Speleokonferencja

Sobota, 5 grudnia 2015 r.
Autor: Robert Kowalski

SpeleokonferencjaW imieniu Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu oraz partnerów m.in. Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem - Instytucji Kultury Województwa Małopolskiego oraz Instytutu Słowackiego w Warszawie, serdecznie zapraszamy udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Poszukiwacze skarbów, badacze, grotołazi. Z dziejów odkrywania i eksploracji jaskiń tatrzańskich”, która odbędzie się sobotę 5 grudnia 2015 r. w Muzeum Podhalańskim w Nowym Targu. Patronat honorowy objęli wspólnie: Pan Jacek Krupa Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Pan Ivan Škorupa Konsul Generalny Republiki Słowacji w Krakowie.


Związki człowieka z jaskiniami sięgają czasów najdawniejszych. Pierwsze penetracje jaskiń tatrzańskich przypisać należy poszukiwaczom skarbów, zbójnikom i górnikom, którzy szukali pod ziemią różnego rodzaju bogactw, a nieraz po prostu schronienia. Wszyscy oni wykuwali w pobliżu otworów jaskiń różne znaki: daty, podpisy i „tajemne” symbole. Specyficznymi przewodnikami, które miały zaprowadzić śmiałków do legendarnych skarbów, były tzw. spiski. Przez długi czas uważano, że w jaskiniach karpackich żyły smoki.

Celem konferencji, w której uczestniczyć będą badacze z kilku ośrodków naukowych z Polski i ze Słowacji, jest zatem prezentacja aktualnego stanu badań nad historią poznawania jaskiń tatrzańskich. Ze względu na bliskość geograficzną i częste zwiedzanie przez polskich turystów uwzględnione zostaną również jaskinie Tatr Niżnich, Pienin, Słowackiego Raju, Małej i Wielkiej Fatry.

Sesji towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna pt. „Speleofotografia”, którą przygotował Ing. Pavol Kočiš (Speleoklub Cassovia, Košice) oraz prezentacja filmu dokumentalnego pt. „Hľadači tieňa” (Poszukiwacze cienia), reż. Pavol Barabáš (K2studio, Bratislava).

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.