PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Jarmuta - złota góra w sercu Małych Pienin

Piątek, 26 lutego 2016 r.
Autor: Maciej Stasiński

Jarmuta - złota góra w sercu Małych PieninPolskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego serdecznie zapraszają na WIECZORNE SPOTKANIE W BURSIE GIMNAZJALNEJ Z HISTORIĄ, TRADYCJĄ I KULTURĄ W TLE oraz połączony z prezentacją multimedialną wykład mgr Anna Wawrzczak (Muzeum Pienińskie w Szczawnicy) Jarmuta - złota góra w sercu Małych Pienin, który odbędzie się w dniu 26 lutego (piątek) 2016 r. o godz. 18.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.


Po dwumiesięcznej przerwie, w piątek 26 lutego 2015 r. o godz. 18.00, w gmachu bursy gimnazjalnej w Nowym Targu, wznowiony zostaje cykl otwartych wykładów naukowych pod wspólnych hasłem: „Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle”.  Wykład inauguracyjny kolejnej VIII już edycji cyklu wygłosi Pani mgr Anna Wawrzczak z Muzeum Pienińskiego w Szczawnicy. Tematem jej wystąpienia będzie „Jarmuta - złota góra w sercu Małych Pienin”. Cykl wykładów realizowany jest w ramach obchodów 670-lecia lokacji Królewskiego Wolnego Miasta Nowego Targu.

* * *

Jarmuta jest jedną z najbardziej niezwykłych gór w Pieninach. Oprócz ciekawej budowy geologicznej (andezyty – skały pochodzenia wulkanicznego) również kryją się w jej wnętrzu dwie (a źródła mówią również o trzech) sztolnie, z których wydobywano m. in. złoto oraz srebro. Prawdopodobnie są to  najlepiej zachowane zabytki sztuki górniczej w polskiej części Karpat.Kopalnie w Jarmucie powstały na początku XVIII wieku i łączą się z osobą Księcia Pawła Karola Sanguszki. Wsie nad doliną Ruskiego Potoku tj. Grajcarka, wniosła w posagu jego żona Marianna Lubomirska. Sanguszko zlecił ekspertyzę terenu i skał fachowcom z Węgier, którzy stwierdzili występowanie „wartościowego kruszcu białego”. Miała się tam znajdować ruda zawierająca miedź ze srebrem, a także niewielkie ilości złota.W 1732 r. na terenie Szlachtowej powstało przedsiębiorstwo górniczo-hutnicze, zatrudniające kilkanaście osób, m.in. górników z Saksonii i Węgier. Oprócz samych kopalń nad potokiem znajdowała się również huta, szmelcarnia i płuczkarnia, a także magazyny na rudę.  Kilka lat później przeprowadzono pierwszy, nie do końca prawidłowy wytop, który niestety nie przyniósł oczekiwanych rezultatów czego skutkiem było całkowite wstrzymanie prac. Działalność wydobywcza została zakończona, a pozostałością po niej są istniejące do dziś podziemne korytarze. 

* * * 

mgr Anna Wawrzczak, archeolog, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.  Pracownik Muzeum Pienińskiego w Szczawnicy. Uczestniczyła w ratowniczych badaniach archeologicznych w okolicy Krakowa na terenach przeznaczonych pod budowę autostrady A4. Brała udział w licznych wykopaliskach w woj. świętokrzyskim, m.in. w Turze Dolnym pod kierunkiem dr Andrzeja Matogi. Odtwórczyni życia przed wiekami podczas licznych festynów archeologicznych m.in. na Dymarkach Świętokrzyskich w Nowej Słupi oraz na Żelaznych Korzeniach w Starachowicach. Prywatnie lubi turystykę górska a hobbystycznie archeologie eksperymentalna i fotografie amatorska.

* * *

Organizatorem wykładów jest Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu. Cykl podobnie jak w ubiegłych latach realizowany jest przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Nowego Targu.

Już dziś serdecznie zapraszamy !

Zobacz w naszym sklepie:
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 6 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.