PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

41 Konkurs Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia

Niedziela, 9 października 2016 r.
Autor: Marcin Kudasik

41 Konkurs Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia41 Konkurs Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia odbędzie się 9 października 2016 w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu. Organizatorami Konkursu są: Powiat Nowotarski, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, Stowarzyszenie „Śwarni”, Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Małopolskie Centrum Kultury ‘Sokół” w Nowym Sączu. Konkurs ma na celu podtrzymanie bogatych tradycji muzykowania społeczności góralskiej z Podhala, Spisza, Orawy, Pienin i Zagórza. Głównym celem i zadaniem Konkursu jest kultywowanie i popularyzacja najcenniejszych wartości muzyki góralskiej. Uczestnicy konkursu będą brani pod uwagę w typowaniu do reprezentowania regionu na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w roku 2017.


Kategorie Konkursu:
Muzyki dziecięce oraz grupy i soliści grający na instrumentach pasterskich /do 15 lat/
Muzyki młodzieżowe  oraz grupy i soliści grający na instrumentach pasterskich /15 - 18 lat/
Dorośli oraz grupy i soliści grający na instrumentach pasterskich /powyżej 18 lat/
W konkursie mogą wziąć udział muzyki oraz grupy  i soliści grający na instrumentach pasterskich z Podhala, Spisza, Orawy, Pienin  oraz Zagórza.

Uczestników Konkursu we wszystkich kategoriach oceniać będzie JURY powołanie przez organizatorów, które przyzna nagrody:
pieniężne -  w kategorii Dorosłych
rzeczowe – w kategorii Młodzieżowej
rzeczowe – w kategorii Dziecięcej

Regulamin i karta zgłoszeń do pobrania na stronie:  www.pck.nowotarski.pl

Zgłoszenia przesyłać do dnia 30 września 2016 na adres biura organizacyjnego:

Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu
ul. Jana Kazimierza 20
34-400 Nowy Targ
tel./fax. 0 – 18 26 62 785

promocja@nowotarski.pl

Tomasz Skupień – mistrz sztuki dudziarskiej
Tomasz Skupień znakomity muzyk grający na skrzypcach, złóbcokach, basach i dudach. Pierwszym i najważniejszym instrumentem, na którym uczył się grać były dudy podhalańskie. Zetknął się z nimi już jako 14 - letni chłopiec. Wskazówek udzielał Tomkowi Józef Galica - Baca z Olczy. Ponieważ Galicę jeszcze przed wojną uczył grać słynny podhalański dudziarz Stanisław Budz- Mróz można powiedzieć, że Tomasz Skupień był w prostej linii sukcesorem podhalańskiej tradycji dudziarskiej. Tradycję tę nie tylko przejął, ale i rozwinął.
Zmienił „filozofię” tego instrumentu i sposób podejścia do sztuki dudziarskiej. Do mistrzowskiego poziomu w budowaniu dud dochodził długoletnią praktyką, w czasie, której wykonał ponad 50 instrumentów. Wprowadził wiele modyfikacji, które nie zmieniając charakteru instrumentu usprawniły go technicznie, czyniąc bardziej stabilnym pod względem intonacji i barwy dźwięku, wzmocniły siłę brzmienia, a zarazem wyrównały proporcje głośności poszczególnych piszczałek. Dzięki modyfikacji możliwa stała się wspólna gra dwojga, trojga a nawet czworga dud. Działalność Tomasza Skupnia była wielokrotnie nagradzana na różnego rodzaju festiwalach, konkursach i przeglądach. Był zdobywcą „Baszt” w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, laureatem Ogólnopolskich Spotkań Kapel Dudziarskich, Konkursu Muzyk Podhalańskich. Nagradzano także wykonane przez niego instrumenty m.in. w Konkursie na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych. Tomasz Skupień zmarł w 2005r.Tradycję dudziarską przekazał swoim uczniom.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Sopel"Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
    60 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.