PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Pojazdy wojskowe, filmy dokumentalne, wernisaże wystaw … 7 Nowotarska Noc Muzeów

Sobota, 20 maja 2017 r.
Autor: PTH NT

Pojazdy wojskowe, filmy dokumentalne, wernisaże wystaw … 7 Nowotarska Noc MuzeówW sobotę 20 maja Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu wraz z partnerami serdecznie zaprasza na kolejną siódma już edycję Nowotarskiej Nocy Muzeów. Jedną z atrakcji tegorocznej imprezy będzie piknik edukacyjno-militarny na płycie nowotarskiego rynku. Jest to swoistego rodzaju powrót, do tradycji organizacji tzw. „wehikułów czasu” na głównym placu miasta i spotkań mieszkańców z grupami rekonstrukcji historycznych, jakie jeszcze kilka lat temu organizowało Polskie Towarzystwo Historyczne.


W tegorocznej edycji, której motywem przewodnim będą Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie, od godziny 17.00 będzie można podziwiać  kilkanaście pojazdów wojskowych z okresu II wojny światowej. Nie zabraknie zatem słynnego amerykańskiego półgąsienicowego transportera Half Truck, również kultowego samochodu terenowego Willis czy półciężarówki Dodge. Wszyscy uczestnicy spotkania będą mogli obejrzeć samochód sztabowy wraz z obsługą oraz motocykle. Pojazdom towarzyszyć będą rekonstruktorzy i rekonstruktorki  w mundurach wojskowych, członkowie Grupy Historycznej  „Breda” z Bielska Białej. Dzieci, młodzież i wszyscy mieszkańcy miasta oraz regionu będą zatem mieli  niepowtarzalną okazję zapoznać się ze sprzętem wojskowym, dotknąć żywej historii, porozmawiać z rekonstruktorami. Piknikowi towarzyszyć będzie wystawa w salach ratusza zatytułowana „Droga nadziei. Z gułagów Rosji do ziemi włoskiej. 75. Rocznica wyjścia Armii Gen. Władysława Andersa z ZSRR”, po której oprowadzać będą jej kuratorzy. Kulminacyjnym momentem tegorocznej Nocy Muzeum będzie o godz. 0.10 projekcja filmu fabularnego pt. „Wielka droga” (1946, reż.: Michał Waszyński, Vittorio Cottafavi), który nigdy nie doczekał się premiery w Polsce. Zapowiada się więc wyjątkowa uczta historyczna dla koneserów barwnych dziejów  naszego kraju.

Wzorem lat ubiegłych w organizacji Nocy Muzeów uczestniczą zaprzyjaźnione z nasza placówką instytucie i stowarzyszenia, które przygotowała równie interesującą ofertę dla naszych szanownych gości. Bursa Gimnazjalna (17.00-22.00) na ul. Nadwodniej 5, o godzinie 18.00 zaprasza na otwarcie wystawy uczniów I.L.O im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu. Prezentowane będą również inne wystawy historyczne. (m in. Dzieje Bursy Gimnazjalnej w dokumencie i fotografii utrwalone). Sala Tradycji K.S. Podhale (ul. Parkowa 14) zaprezentuje oprócz wystaw, premierę filmu pt. „Wujek” – Salę można zwiedzać w godzinach od 17.00 do 23.00.  Z kolei o godzinie 20.00 MCK „Sokół” Galeria BWA „ Jatki” (ul. Kościuszki 4) zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Heleny Jacyno „Podróże w czasie i przestrzeni”. Zwiedzanie wystaw –  od 17.00 do 24.00. Wystawę z zasobów własnych oraz m.in. Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu pt. „Od wstępniaka do stopki czyli życie na łamach. Wydawnictwa prasowe od XIX do XXI w" zaprezentuje Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Nowym Sączu, filia w Nowym Targu (ul. Kr. Jadwigi 1 ). Otwarcie ekspozycji  odbędzie się o godzinie 21.00 a bibliotekę można odwiedzać w godzinach od 17.00 do 24.00. Równie ciekawie zapowiada się wizyta w Urzędzie Miasta w Nowym Targu (Krzywa 1), gdzie w godzinach od 18.00 do 24.00 będzie można zwiedzać oryginalny schron z okresu Zimnej Wojny (Izba Zimnej Wojny i Socjalizmu) (ul. Krzywa 1).

Wstęp na wszystkie wystawy i atrakcje jest nieodpłatny. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta oraz turystów.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.