PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Czego woda nie weźmie i ogień nie spali - rzecz o dawnych rzemieślnikach

Środa, 28 lutego 2018 r.
Autor: PTH NT

Czego woda nie weźmie i ogień nie spali - rzecz o dawnych rzemieślnikachMuzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu, Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu zapraszają na otwarty wykład mgr Małgorzaty Wójtowicz-Wierzbickiej (Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce-Zdroju), Czego woda nie weźmie i ogień nie spali - rzecz o dawnych rzemieślnikach. 28 lutego (czwartek) 2018 r. o godz. 17.00 w Muzeum Podhalańskim im. Cz. Pajerskiego w Nowym Targu Ratusz - Rynek 1.


Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu oraz Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu inaugurują drugą edycję cyklu otwartych wykładów naukowych pod nazwą „Klio – ratuszowe debaty o przeszłości”. Odbywać się w każdy ostatnią środę lub czwartek miesiąca z wyłączeniem wakacji o godz. 17.00 w sali reprezentacyjnej nowotarskiego ratusza.

Tytułowa „Klio” muza historyków, patronować będzie spotkaniom i debatom poświęconym historii, kulturze i tradycji miasta oraz regionu. Nie zabraknie również prelekcji poruszających problematykę ogólnopolską z zakresu archeologii, historii sztuki, historii wojskowości, etnografii czy etnologii. Na wykłady do Nowego Targu zapraszani będą pracownicy naukowi wyższych uczelni, z którymi Muzeum i PTH od szeregu lat współpracuje, ale również  pracownicy instytucji kultury w tym placówek muzealnych. Wykładom towarzyszyć będą prezentacje multimedialne oraz otwarte debaty prelegentów z uczestnikami spotkań. Prelekcje w ratuszu nawiązują do orgaznizowanych w latach ubiegłych zarówno przez PTH jak i Muzeum  cyklów spotkań mieszkańców miasta i regionu z badaczami przeszłości.

Wykład inaugurujący wygłosi mgr Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka (Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce-Zdroju) na temat  Czego woda nie weźmie i ogień nie spali - rzecz o dawnych rzemieślnikach. Początek, 28 lutego (czwartek) 2018 o godz. 17.00 w Muzeum Podhalańskim w Ratuszu – Rynek 1. Serdecznie zapraszamy !

* * *

Podczas swojego wykładu  autorka zaprezentuje materiały z badań terenowych, które dotyczyły dawnych, reliktowych form rzemiosła wiejskiego i objęły swym zasięgiem teren występowania Górali Zagórzańskich. Były one realizowane przez Muzeum im. Władysława Orkana w ramach programu edukacyjno-naukowego „Tradycyjne rzemiosło i przemysł wiejski Karpat Polskich” finansowane z dotacji Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego.  W ramach spotkania zostanie wyświetlony również  film pt. „Czego woda nie weźmie i ogień nie spali - rzecz o dawnych rzemieślnikach”.  Został on został również zrealizowany w ramach w/w projektu. Zaprezentowana zostanie również publikacja zbiorowa zawierające materiały I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej organizowanej w 2016 r. przez Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju, która uświetniła obchody jubileuszu 80-lecia założenia rabczańskiego Muzeum.

* * *

Mgr Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka, absolwentka Etnologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, w 2006 r. obroniła pracę magisterską pt. Stereotyp "szaleńca" w polskiej kulturze typu ludowego. Stażystka w Dziale Folkloru Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej – Prüfferowej w Toruniu, pracowała w Dziale Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, w Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej a obecnie w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju. Kuratorka i autorka scenariuszy wystaw, badacz terenowy. W latach 2008-2011 brała udział w obozach etnograficznych w powiecie niżańskim, ropczyckim, bojanowskim i leżajskim realizowanych w ramach projektu pt. Źródła kultury ludowej Puszczy Sandomierskiej. Współautor filmów promujących wystawę „Zabawki ludowe” oraz „Heródek orawski Nikifor”. Współautor projektu Rabczańskie mikrohistorie. W kręgu jej zainteresowań znajduje się m. in. etnopsychiatria.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
    35 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.