PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Nowotarski Sokół - 110 lat istnienia budynku Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Orkana

Środa, 15 sierpnia 2018 r.
Autor: Dyrekcja Zespołu Szkół nr1

Nowotarski Sokół - 110 lat istnienia budynku Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława OrkanaNowotarski Sokół - 110 lat istnienia budynku Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Orkana. Zapraszamy wszystkich uczniów, pracowników oraz sympatyków nowotarskiego "Sokoła" na uroczystości związane z rocznicą poświęcenia budynku przy placu Słowackiego 13 będącego siedzibą Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Orkana. Program obchodów 15 sierpnia 2018 roku...


• 12.30 uroczysta msza św. w kościele pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej
• przejście z pocztem sztandarowym pod gmach Sokoła
• pamiątkowe zdjęcie na wzór wykonanego 15.08.1908 r.
• posadzenie „Dębu wolności” upamiętniającego rocznice: 110-lecia poświęcenia budynku ZS nr 1 i 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.
 
Serdecznie zapraszamy!
 
Dyrekcja Zespołu Szkół nr1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu

Sokół 1908 - 2018 - 110-lecie istnienia budynku Zespołu Szkół nr 1
im. Władysława Orkana w Nowym Targu

Rok 2018 jest szczególnym nie tylko dla naszej Ojczyzny, która odzyskała 100 lat temu niepodległość, ale i dlatego, że 15 sierpnia 110 lat temu uroczyście został poświęcony i oddany w użytkowanie Towarzystwu Gimnastycznemu „Sokół” budynek przy placu Słowackiego 13 – obecna siedziba Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Orkana. Jest to gmach, z którym miało związek wiele wydarzeń kulturalnych i historycznie ważnych
dla rodzącej się świadomości patriotycznej i idei wolnościowych w Nowym Targu.
ZS nr 1 stał się spadkobiercą dziedzictwa Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" poprzez zajmowany budynek i kształci młodzież w myśl słów patrona Władysława Orkana: „Wróć braciom coś wiedzą zdobył”, dba o jej intelekt, tężyznę fizyczną, wykształcenie obywatelskie i patriotyczne.

W związku z tym Dyrekcja, nauczyciele oraz cała społeczność Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Orkana chcą tę okrągłą rocznicę, tę „historyczną chwilę” w dziejach Nowego Targu wyeksponować na tle innych, organizując szereg wydarzeń.

Jesteśmy przekonani, że tak ważne wydarzenie - jak celebracja rocznicy powstania wspaniałej budowli "Sokół" (łatwo identyfikowalnej w środowisku lokalnym) w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę zapisze się w historii - jak wiele wydarzeń ważnych dziejowo, a związanych z miejscem przy placu Słowackiego 13.

W programie obchodów m.in.:

wykłady, prelekcje; 15 sierpnia 2018 r. uroczysta msza św. w Kościele Św. Katarzyny
o godz. 12.30, odnowienie poświęcenia szkoły dokonane przez proboszcza ks. Zbigniewa Płachtę, pamiątkowe zdjęcie wszystkich Sokołów i ich sympatyków (zaproszonych gości, pracowników, uczniów) na wzór fotografii z 1908 r.; posadzenie „Dębu wolności” (upamiętniającego jednoczenie 110 rocznicę oddania w użytkowanie budynku "Sokół" i 100-lecie odzyskania niepodległości); narodowe czytanie "Przedwiośnia" S. Żeromskiego; dostojne i patetyczne w swej wymowie akademie
z okazji: 11 listopada oraz dnia patrona szkoły - Władysława Orkana w 143 rocznicę urodzin.

Zaczynamy oficjalne obchody rocznicowe 15 sierpnia 2018 r. - w 110-lecie poświęcenia budynku "Sokół". W związku z tym zapraszamy wszystkich sympatyków nowotarskiego Sokoła na uroczystości związane z rocznicą poświęcenia budynku będącego siedzibą Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Orkana przy placu Słowackiego 13.

Program obchodów 15 sierpnia 2018 roku:

 • ·       12.30 uroczysta msza św. w kościele pod wezwaniem
  św. Katarzyny Aleksandryjskiej;
 • ·       przejście z pocztem sztandarowym pod gmach Sokoła;
 • ·       pamiątkowe zdjęcie na wzór wykonanego 15.08.1908 r.;
 • ·       posadzenie „Dębu wolności” upamiętniającego rocznice: 110-lecia poświęcenia budynku ZS nr 1 i 100-lecie odzyskania niepodległości
  przez Polskę;

 

Nasze wydarzenie uzyskało pozwolenie na korzystanie z logo Niepodległa - jest to "Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości".

Wśród honorowych patronów naszych obchodów są:

Starosta Powiatu Nowotarskiego - p. Krzysztof Faber

Burmistrz Miasta Nowy Targ - p. Grzegorz Watycha

Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu

Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" oddział Zakopane

Związek Podhalan

Galeria Sztuki BWA "Jatki" oddział Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu

Patronat medialny:

Podhale Region

Podhale 24

"Tygodnik Podhalański"

Plakaty i materiały graficzne dotyczące rocznicy wykonała Beata Górka - adeptka zawodu technik grafiki i poligrafii cyfrowej w Zespole Szkół nr 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu.

Zobacz w naszym sklepie:
 • Spinka góralska VISpinka góralska VIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
  140 zł
 • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...
  145 zł
 • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
  7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.