PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Nowotarski Sokół - 110 lat istnienia budynku Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Orkana

Środa, 15 sierpnia 2018 r.
Autor: Dyrekcja Zespołu Szkół nr1

Nowotarski Sokół - 110 lat istnienia budynku Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława OrkanaNowotarski Sokół - 110 lat istnienia budynku Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Orkana. Zapraszamy wszystkich uczniów, pracowników oraz sympatyków nowotarskiego "Sokoła" na uroczystości związane z rocznicą poświęcenia budynku przy placu Słowackiego 13 będącego siedzibą Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Orkana. Program obchodów 15 sierpnia 2018 roku...


• 12.30 uroczysta msza św. w kościele pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej
• przejście z pocztem sztandarowym pod gmach Sokoła
• pamiątkowe zdjęcie na wzór wykonanego 15.08.1908 r.
• posadzenie „Dębu wolności” upamiętniającego rocznice: 110-lecia poświęcenia budynku ZS nr 1 i 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.
 
Serdecznie zapraszamy!
 
Dyrekcja Zespołu Szkół nr1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu

Sokół 1908 - 2018 - 110-lecie istnienia budynku Zespołu Szkół nr 1
im. Władysława Orkana w Nowym Targu

Rok 2018 jest szczególnym nie tylko dla naszej Ojczyzny, która odzyskała 100 lat temu niepodległość, ale i dlatego, że 15 sierpnia 110 lat temu uroczyście został poświęcony i oddany w użytkowanie Towarzystwu Gimnastycznemu „Sokół” budynek przy placu Słowackiego 13 – obecna siedziba Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Orkana. Jest to gmach, z którym miało związek wiele wydarzeń kulturalnych i historycznie ważnych
dla rodzącej się świadomości patriotycznej i idei wolnościowych w Nowym Targu.
ZS nr 1 stał się spadkobiercą dziedzictwa Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" poprzez zajmowany budynek i kształci młodzież w myśl słów patrona Władysława Orkana: „Wróć braciom coś wiedzą zdobył”, dba o jej intelekt, tężyznę fizyczną, wykształcenie obywatelskie i patriotyczne.

W związku z tym Dyrekcja, nauczyciele oraz cała społeczność Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Orkana chcą tę okrągłą rocznicę, tę „historyczną chwilę” w dziejach Nowego Targu wyeksponować na tle innych, organizując szereg wydarzeń.

Jesteśmy przekonani, że tak ważne wydarzenie - jak celebracja rocznicy powstania wspaniałej budowli "Sokół" (łatwo identyfikowalnej w środowisku lokalnym) w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę zapisze się w historii - jak wiele wydarzeń ważnych dziejowo, a związanych z miejscem przy placu Słowackiego 13.

W programie obchodów m.in.:

wykłady, prelekcje; 15 sierpnia 2018 r. uroczysta msza św. w Kościele Św. Katarzyny
o godz. 12.30, odnowienie poświęcenia szkoły dokonane przez proboszcza ks. Zbigniewa Płachtę, pamiątkowe zdjęcie wszystkich Sokołów i ich sympatyków (zaproszonych gości, pracowników, uczniów) na wzór fotografii z 1908 r.; posadzenie „Dębu wolności” (upamiętniającego jednoczenie 110 rocznicę oddania w użytkowanie budynku "Sokół" i 100-lecie odzyskania niepodległości); narodowe czytanie "Przedwiośnia" S. Żeromskiego; dostojne i patetyczne w swej wymowie akademie
z okazji: 11 listopada oraz dnia patrona szkoły - Władysława Orkana w 143 rocznicę urodzin.

Zaczynamy oficjalne obchody rocznicowe 15 sierpnia 2018 r. - w 110-lecie poświęcenia budynku "Sokół". W związku z tym zapraszamy wszystkich sympatyków nowotarskiego Sokoła na uroczystości związane z rocznicą poświęcenia budynku będącego siedzibą Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Orkana przy placu Słowackiego 13.

Program obchodów 15 sierpnia 2018 roku:

 • ·       12.30 uroczysta msza św. w kościele pod wezwaniem
  św. Katarzyny Aleksandryjskiej;
 • ·       przejście z pocztem sztandarowym pod gmach Sokoła;
 • ·       pamiątkowe zdjęcie na wzór wykonanego 15.08.1908 r.;
 • ·       posadzenie „Dębu wolności” upamiętniającego rocznice: 110-lecia poświęcenia budynku ZS nr 1 i 100-lecie odzyskania niepodległości
  przez Polskę;

 

Nasze wydarzenie uzyskało pozwolenie na korzystanie z logo Niepodległa - jest to "Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości".

Wśród honorowych patronów naszych obchodów są:

Starosta Powiatu Nowotarskiego - p. Krzysztof Faber

Burmistrz Miasta Nowy Targ - p. Grzegorz Watycha

Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu

Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" oddział Zakopane

Związek Podhalan

Galeria Sztuki BWA "Jatki" oddział Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu

Patronat medialny:

Podhale Region

Podhale 24

"Tygodnik Podhalański"

Plakaty i materiały graficzne dotyczące rocznicy wykonała Beata Górka - adeptka zawodu technik grafiki i poligrafii cyfrowej w Zespole Szkół nr 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu.

Zobacz w naszym sklepie:
 • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
  60 zł
 • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
  65 zł
 • Komplet "Droga Mleczna"Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...
  260 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.