PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Jesienna Bajka w Tatrach

Piątek, 26 października 2018 r.
Autor: MOK NT

Jesienna Bajka w TatrachKolejne spotkanie dziecięcych i młodzieżowych zespołów z Litwy i Polski już 26 października (piątek) w godz. 10.00-11.30 w nowotarskim MOKu. Wystąpią dla Państwa Dziecięcy Chór “VERSME”, Dziecięce zespoły Regionalne Mali i Młodzi Hyrni oraz Studio Piosenki Septyma. Wstęp wolny – zapisy: tomasz_szlaga@mok.nowytarg.pl, tel. 18 266 21 32.


Informacje o zespołach:
Dziecięcy Chór “VERSME”
Kier. art. Pani Eugenija Balvočiene
Szkoła Muzyczna Dainai m. Šiauliai, Litwa
VERSME – po litewsku oznacza źródło, które bije naturalnie w przyrodzie i przywraca świeżość, energię i zdrowie. Chór Dziecięcy "VERSME" Szkoły Muzycznej Dainai – źródło młodości, energii i radosnego śpiewu istnieje już 20 lat. Repertuar chóru obejmuje utwory litewskiej i zagranicznej klasyki, pieśni ludowe i sakralne dzieła. O wysokim poziomie chóru świadczą jego wielokrotne zwycięstwa w krajowych i międzynarodowych konkursach. To zdobywcy Grand prix międzynarodowych konkursów i festiwali we Włoszech, Bułgarii, na Łotwie. Są aktywnym uczestnikiem koncertów i imprez kulturalnych Szkoły Muzycznej, rodzinnego miasta, krajowych festiwali pieśni i tańca z Litwy. Założycielem i kierownikiem artystycznym chóru Eugenija Balvočiene - pedagog śpiewu, kierownik artystyczny i dyrygent dziecięcych i młodzieżowych chórów, członek jury na przeglądach i konkursach na Litwie i za granicą.
 
Dziecięcy Zespół Regionalny Młodzi i Mali Hyrni
Kier. art. Pan Maciej Warpecha

Dziecięcy Zespół Regionalny Mali Hyrni powołał w 1982 roku Bronisław Warpecha, który wówczas prowadził zespół Hyrni działający przy Zakładowym Domu Kultury ówczesnych Zakładów Przemysłu Skórzanego NZPS ”Podhale” w Nowym Targu. Obydwa zespoły powstały z potrzeby serca ich założyciela, ale też w odpowiedzi na sentyment i pragnienie kontynuowania tradycji regionalnych przez mieszkańców pobliskich podhalańskich wiosek, którzy przybywali do Nowego Targu za pracą i tutaj się osiedlali. Obecnie zespołami kieruje syn założyciela – Maciej Warpecha.

Jesienią 2015 roku utworzony został zespół Młodzi Hyrni, którego członkami jest młodzież - uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Mali Hyrni z kolei zrzeszają najmłodsze dzieci oraz uczniów szkół podstawowych.  Zespoły prezentują folklor górali podhalańskich, zarówno w programach autentycznych, opartych na zwyczajach i tradycyjnych obrzędach, jak również w programach artystycznie opracowanych. Konsekwentnie, od niemal pół wieku, celem działalności zespołów jest rozwijanie umiejętności związanych z tradycjami kultury regionalnej Podhala, prowadzenie działalności kulturalno-wychowawczej opartej na spuściźnie twórców podhalańskich, dokumentowanie i promowanie rodzimej kultury i sztuki w kraju i za granicą.

Występy zespołów cieszą się uznaniem publiczności, są też wysoko oceniane przez znawców folkloru Skalnego Podhala. Mali i Młodzi Hyrni wielokrotnie brali udział w festiwalach, przeglądach folklorystycznych, tak w Polsce jak i poza jej granicami. Prezentowali się przede wszystkim w rodzinnym Nowym Targu w czasie Jarmarków Podhalańskich, Sobótek Nowotarskich, czy festynów rodzinnych oraz innych lokalnych imprez, ale także między innymi na Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju, Tatrzańskim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Zakopanem, Przeziyracce Młodych Toniecników i Śpiywoków Góralskich w Ratułowie, Przeglądzie Młodych Toniecników w Białym Dunajcu, Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej w Krakowie, ponadto w Szczawnicy, Kluczborku, Kędzierzynie-Koźlu, Zatorze i wielu innych miejscach naszego malowniczego kraju. Wyjeżdżali na występy do Francji, Czech, Węgier, Bułgarii, Słowacji, Austrii. Mali Hyrni mieli okazję zaprezentować się w programach TVP2: "Bezludna Wyspa" oraz "Familiada" - emitowanych w 2004 roku.
W ostatnim okresie szczególnie trwałe i serdeczne są kontakty z zespołami węgierskimi. Zespoły dziecięcy i młodzieżowy liczą około 60 osób. Poprzez lata swej działalności wykształciły wielką rzeszę tancerzy, śpiewaków i muzykantów. Stale, z otwartym sercem, przyjmują w swe szeregi wszystkich, którzy chcą spełniać pasje związane z tradycją podhalańską, pragną uczyć się tańca, śpiewu i gwary oraz kultywować zwyczaje i nieść swoje dziedzictwo w świat. Znaczącą rolę w działalności Małych Hyrnych i Młodych Hyrnych odgrywają Rodzice, którzy wspomagają Kierownictwo Zespołów przy organizowaniu różnego rodzaju uroczystości, koncertów, wyjazdów.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
    160 zł
  • Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik z kulek agaru oraz koralików szkła Weneckiego - vintage. Obwód 50 cm.
    65 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.