PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Listopad 2010 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Ochotnica Dolna

Sport

Turniej szachowy

Środa, 3 listopada 2010 r.
Autor: Zdzisław Soliwoda

Turniej szachowyW sobotę 30 października rozegrano kolejny w tym roku turniej szachowy. Po Krościenku i Szczawnicy przyszedł czas na Ochotnicę. Gospodarzem sobotnich rozgrywek była tym razem Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej- Centrum. Turniej, sędziowany przez Zdzisława Soliwodę, przebiegał w miłej i przyjacielskiej atmosferze. Zawodnicy w czasie rozgrywek byli bardzo zdyscyplinowani i starali się zdobyć jak najwięcej punktów dla swojej drużyny. Po długich, emocjonujących i wyrównanych rozgrywkach wyłoniono zwycięzców.


W kategorii chłopców szkół podstawowych zdobyli:
1 miejsce - 8 pc-Dariusz Łopian -Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w
Ochotnicy Dolnej - Centrum.
2 miejsce - 7 pc -Piotr Sokołowski -Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w
Ochotnicy Dolnej - Centrum.
3 miejsce - 4,5 -Michał Soliwoda -Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza
w Krościenku n.D.
oraz Jakub Kędzierski - 4,5 -Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej - Centrum.

W kategorii dziewcząt szkół podstawowych zdobyli:
1 miejsce - Anna Brzeźny -Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Ochotnicy
Dolnej - Centrum.
2 miejsce - Maria Urbaniak -Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej - Centrum.
3 miejsce -Karolina Zacher -Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej - Centrum.

W kategorii gimnazjów zdobyli:
1 miejsce - Zygmunt Soliwoda - 11 pc- Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II
w Krościenku n.D.
2 miejsce - Bartosz Gawęda - 9 pc - Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w
Krościenku n.D.
3 miejsce - Dawid Zygar - 9 pc - Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w
Krościenku n.D.

Drużynowo w kategorii szkół podstawowych zwyciężyła drużyna Szkoły
Podstawowej im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej - Centrum.
Drużynowo w kategorii gimnazjów zwyciężyła drużyna gimnazjum im. Jana
Pawła II w Krościenku n.D.

Organizatorem turnieju było koło szachowe finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Poddziałanie 9.1.2. pod nazwą „Równamy szanse – tworzymy możliwości”. Projekt ten realizowany jest przez Gminę Ochotnica Dolna od 1 września 2009 do 30 czerwca 2011 r. w szkołach podstawowych z terenu gminy Ochotnica.

Wszystkie działania zaplanowane w projekcie „Równamy szanse – tworzymy możliwości” są kontynuacją Projektu „Jestem ze wsi – to mi nie przeszkodzi w odniesieniu sukcesu!” - realizowanego w roku szkolnym 2008/2010. Koło szachowe jest jedną wielu z form zajęć, których celem jest promowanie aktywnych i twórczych metod spędzania wolnego czasu.

Kolejny turniej planowany jest w Krościenku, jeszcze w tym roku. Dodatkowo trwają przygotowania do zorganizowania turnieju szkół im. Jana Pawła II z powiatu nowotarskiego. Nadmienić należy, że w latach młodości Karol Wojtyła uprawiał grę praktyczną oraz zajmował się z powodzeniem problemistyką. Jan Paweł II lubił układać też zadania szachowe.Szczególnie udzielał się obu tym pasjom w okresie studiów w Krakowie w latach czterdziestych, jeszcze przed otrzymaniem święceń kapłańskich. Na łamach francuskiego czasopisma „Europe Echecs” opublikowane zostały cztery zadania autorstwa Karola Wojtyły, pochodzące z 1946 roku. Brak czasu nie pozwalał papieżowi na grę w szachy. Nie zarzucił On jednak zupełnie kontaktów z szachownicą. Ostatnio na krótko jeszcze przed śmiercią kardynał Villon grywał z nim w szachy.

Jako organizatorzy turniejów szachowych na naszym terenie chcielibyśmy w niedalekiej przyszłości zorganizować turniej szkół im. Jana Pawła II, połączony z prezentacją najciekawszych znanych zadań szachowych skomponowanych przez Ojca Świętego na planszach poglądowych. Mamy nadzieję, że tego typu spotkanie szachowe jeszcze bardziej spopularyzuje tę dyscyplinę sportu, prężnie rozwijającą się na naszym terenie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IMagnes Folk na lodówkę IMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.