PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Ochotnica Dolna

Wiadomości

Szlak kultury wołoskiej nagrodzony

Czwartek, 30 września 2010 r.
Autor: Zdzisław Błachut

Szlak kultury wołoskiej nagrodzonyW dniach od 9-10 września w Rytrze odbyła się Konferencja Karpacka, która stanowiła uroczyste podsumowanie projektu „Wsparcie zrównoważonego rozwoju Karpat poprzez turystykę przyjazną środowisku”. 9 września w sesji szkoleniowej wzięło udział 40 przedstawicieli gmin biorących udział w konkursie na najlepszą koncepcję zrównoważonego rozwoju turystyki. 10 września zostały ogłoszone wyniki. I miejsce zdobyła Gmina Ochotnica Dolna, która zgłosiła do konkursu Szlak Wołoski. Zwycięzca otrzymał czek na 10.000 złotych.


Projektu „Wsparcie zrównoważonego rozwoju Karpat poprzez turystykę przyjazną środowisku” realizowany jest przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Stowarzyszenie Ekopsychologia i ANPED-Northern Alliance for Sustainability, przy wsparciu przez Islandię,Liechtenstein i Norwegię i poprzez dofinansowanie ze środków MFEOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Wśród wielu prezentacji i zagadnień omawianych na Konferencji, związanych z ramową Konwencją Karpacką, było wystąpienie p.Haralda Egegera, przedstawicielaTymczasowego Sekretariatu Konwencji Karpackiej - Programu ONZ ds. Środowiska /UNEP/ w Wiedniu, a dotyczące możliwości wsparcia i wdrażania, poprzez międzynarodowe programy /w tym obecnie negocjowany Regionalny Program Karpacki Unii Europejskiej/, projektów makroregionalnych. W Konferencji udział wzieli przedstawiciele różnych instytucji zajmujących się tematyką zrównoważonego rozwoju turystyki przyjaznej środowisku, przedstawiciele urzędów marszałkowskich województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego oraz przedstawiciele gmin zakwalifikowanych w konkursie na najlepszą koncepcje „Zrównoważonego Rozwoju Turystyki".

Gminę Ochotnica Dolna reprezentowali pracownicy Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Górnej: kierownik Zdzisław Błachut oraz Jarosław Buczek. Opracowany konspekt SZLAK KULTURY WOŁOSKIEJ stał się jakgdyby kontynuacją projektu złożonego przez STOWARZYSZENIE GORCE-PIENINY do Schematu II Pilotażowego Programu LEADER+ realizowanego w latach 2007-2008. Głównymi celami przedsięwzięcia w programie SZLAK KULTURY WOŁOSKIEJ są: wytyczenie i oznakowanie szlaku, odbudowa zniszczonych, zaniedbanych kolib jako reliktów budownictwa pasterskiego i ich wykorzystanie jako produktu turystycznego, utrzymanie śródleśnych polan, budowa małej infrastruktury turystycznej /wieże widokowe,tablice informacyje itp./, promocja np. Punkty Informacji Turystycznej, organizacja imprez tematycznych, wzbogacenie oferty turystycznej w oparciu o jej bogactwo przyrodniczo-kulturowe, wreszcie może powrót owiec w nasze góry, co wzbudzi świadomość własnego dziedzictwa i poczucie dumy wśród mieszkańców.

Lokalna dotąd inicjatywa spotkała się zogromnym zainteresowaniem wśród wielu instytucji oraz organizacji działająch na terenach województw śląskiego i podkarpackiego i ma szanse stać się zaczynem większego projektu, którego inicjatorem na arenie międzynarodowej, mógłby się stać nasz kraj, aplikując go do kategorii SZLAKÓW KULTUROWYCH Rady Europy jako doskonale wpisującego się w podpisaną przez 7 krajów KONWENCJĘ KARPACKĄ.

Przyznana główna nagroda w wysokości 10.000 tys. zł. przeznaczona będzie na budowę punktu widokowego, tabicy informacyjnej i znakowanie szlaku, a wszystko realizowane przez Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Ludowe etui na tablet IVLudowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.