PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Ochotnica Górna

Kultura

Watra Ochotnicka

Środa, 29 sierpnia 2012 r.
Autor: AKS

fot. Monika DobrzyńskaTegoroczna XV edycja kulturowej imprezy pn. Watra Ochotnicka, nawiązująca do tradycji pasterskiej wsi Ochotnica, organizowana przez Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej trwała przez cztery dni.


Rozpoczęto w dniu 9 sierpnia Warsztatami Filcowania, które trwały do soboty 11 sierpnia. Prowadzone warsztaty od godz. 10 do 18, z krótką przerwą na obiad, pozwoliły uczestnikom warsztatów zapoznać się, a zarazem nauczyć dawnej metody filcowania wełny owczej, jak również wykonać rzeczy powszechnego użytku takie jak: torby, futerały, kapcie i inne z ręcznie filcowanej wełny. Pokazowym efektem warsztatów było prezentowane stoisko w głównym dniu imprezy tj. 12 sierpnia. Niestety bardzo niesprzyjająca pogoda, bardzo intensywne opady deszczu, pokrzyżowała scenariusz plenerowej imprezy. Impreza odbyła się w pomieszczeniach Wiejskiego Ośrodka Kultury, której początek zasygnalizowany był z dwóch trombit, meleodią zagraną przez Jana Kubika i Mariana Jarosza z kapeli góralskiej z Krościenka n/D.

Przed licznie zgromadzoną publicznością na scenie Wiejskiego Ośrodka Kultury, swoje piękne występy zaprezentowały następujące zespoły:

1. Muzyka Jaśka Kubika z Krościenka n/D.

2. Zespół regionalny MALI OCHOTNI z Ochotnicy Górnej.

3. Zespół OLSZOWIANIE z Olszówki Stowarzyszenia Folklorystycznego im. Jana Fudali.

4. Zespół HONAJ z Dursztyna.

5. Grupa śpiewacza SŁOMCZANKI z Mszany Dolnej.

6. Grupa śpiewacza Koła Gospodyń Wiejskich z Ochotnicy Górnej.

7. Zespół regionalny OCHOTNI z Ochotnicy Górnej.

8. Zespół regionalny PIENINY z Krościenka n/D.

9. Muzyka Karpat- zespół SELESZ z Beskidu Śląskiego.

Wszystkie występy cieszyły się wielkim uznaniem i nagradzane były wielkimi brawami.

Miłym akcentem tegorocznej WATRY OCHOTNICKIEJ było wręczenie przez kierownika Wiejskiego Ośrodka Kultury, Zdzisława Błachuta, pamiątkowych statuetek osobom zasłużonym dla miejscowej kultury. Otrzymali je:
- Jadwiga i Krzysztof Wielgusowie – pracownicy naukowi Politechniki Krakowskiej, a zarazem Honorowi Obywatele gminy Ochotnicy Dolnej za całokształt owocnej współpracy z Wiejskim Ośrodkiem Kultury w Ochotnicy Górnej oraz na rzecz rozwoju i promocji gminy Ochotnica Dolna w dziedzinie „Odkrywania” jej własnej „Tożsamości”
- Anna Czajka za krzewienie sztuki ludowej wśród dzieci i młodzieży
- Jadwiga Siuta za owocną współpracę z W.O.K. w całokształcie działalności kulturalnej i religijnej
- Lucyna Rusnak za zaangażowanie się w rozwój działalności Wiejskiego Ośrodka Kultury
- Krzysztof Dobrzyński za krzewienie muzyki i tańca góralskiego wśród dzieci i młodzieży
- Jarosław Buczek za krzewienie wśród dzieci i młodzieży „Ginących zawodów”.

Tradycyjnie, swoimi regionalnymi kuchennymi smakowitościami licznych gości częstowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Ochotnicy Górnej. Wśród licznych stoisk, szczególnie zwracało uwagę gości imprezy, stoisko przygotowane przez gimnazjalistów z Ochotnicy Górnej, na którym znajdowały się wykonane własnoręcznie wyroby z ozdobami, haftami, kolczykami i inne przeznaczone do sprzedaży, aby wesprzeć dzieci niepełnosprawne z Ośrodka na Brysiówce.

Pomimo niesprzyjającej pogody udało się również przeprowadzić konkursy a całość imprezy należałoby uznać za udaną czego wyznacznikiem byli liczni zebrani goście.

źródło: http://www.ochotnica.pl/

Więcej zdjęć pod adresem: http://www.ochotnica.pl/pl/67615/0/Watra_Ochotnicka-2012.08.09-2012.08.11.html

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    175 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.