PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Ochotnica Górna

Kultura

Watra Ochotnicka

Środa, 29 sierpnia 2012 r.
Autor: AKS

fot. Monika DobrzyńskaTegoroczna XV edycja kulturowej imprezy pn. Watra Ochotnicka, nawiązująca do tradycji pasterskiej wsi Ochotnica, organizowana przez Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej trwała przez cztery dni.


Rozpoczęto w dniu 9 sierpnia Warsztatami Filcowania, które trwały do soboty 11 sierpnia. Prowadzone warsztaty od godz. 10 do 18, z krótką przerwą na obiad, pozwoliły uczestnikom warsztatów zapoznać się, a zarazem nauczyć dawnej metody filcowania wełny owczej, jak również wykonać rzeczy powszechnego użytku takie jak: torby, futerały, kapcie i inne z ręcznie filcowanej wełny. Pokazowym efektem warsztatów było prezentowane stoisko w głównym dniu imprezy tj. 12 sierpnia. Niestety bardzo niesprzyjająca pogoda, bardzo intensywne opady deszczu, pokrzyżowała scenariusz plenerowej imprezy. Impreza odbyła się w pomieszczeniach Wiejskiego Ośrodka Kultury, której początek zasygnalizowany był z dwóch trombit, meleodią zagraną przez Jana Kubika i Mariana Jarosza z kapeli góralskiej z Krościenka n/D.

Przed licznie zgromadzoną publicznością na scenie Wiejskiego Ośrodka Kultury, swoje piękne występy zaprezentowały następujące zespoły:

1. Muzyka Jaśka Kubika z Krościenka n/D.

2. Zespół regionalny MALI OCHOTNI z Ochotnicy Górnej.

3. Zespół OLSZOWIANIE z Olszówki Stowarzyszenia Folklorystycznego im. Jana Fudali.

4. Zespół HONAJ z Dursztyna.

5. Grupa śpiewacza SŁOMCZANKI z Mszany Dolnej.

6. Grupa śpiewacza Koła Gospodyń Wiejskich z Ochotnicy Górnej.

7. Zespół regionalny OCHOTNI z Ochotnicy Górnej.

8. Zespół regionalny PIENINY z Krościenka n/D.

9. Muzyka Karpat- zespół SELESZ z Beskidu Śląskiego.

Wszystkie występy cieszyły się wielkim uznaniem i nagradzane były wielkimi brawami.

Miłym akcentem tegorocznej WATRY OCHOTNICKIEJ było wręczenie przez kierownika Wiejskiego Ośrodka Kultury, Zdzisława Błachuta, pamiątkowych statuetek osobom zasłużonym dla miejscowej kultury. Otrzymali je:
- Jadwiga i Krzysztof Wielgusowie – pracownicy naukowi Politechniki Krakowskiej, a zarazem Honorowi Obywatele gminy Ochotnicy Dolnej za całokształt owocnej współpracy z Wiejskim Ośrodkiem Kultury w Ochotnicy Górnej oraz na rzecz rozwoju i promocji gminy Ochotnica Dolna w dziedzinie „Odkrywania” jej własnej „Tożsamości”
- Anna Czajka za krzewienie sztuki ludowej wśród dzieci i młodzieży
- Jadwiga Siuta za owocną współpracę z W.O.K. w całokształcie działalności kulturalnej i religijnej
- Lucyna Rusnak za zaangażowanie się w rozwój działalności Wiejskiego Ośrodka Kultury
- Krzysztof Dobrzyński za krzewienie muzyki i tańca góralskiego wśród dzieci i młodzieży
- Jarosław Buczek za krzewienie wśród dzieci i młodzieży „Ginących zawodów”.

Tradycyjnie, swoimi regionalnymi kuchennymi smakowitościami licznych gości częstowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Ochotnicy Górnej. Wśród licznych stoisk, szczególnie zwracało uwagę gości imprezy, stoisko przygotowane przez gimnazjalistów z Ochotnicy Górnej, na którym znajdowały się wykonane własnoręcznie wyroby z ozdobami, haftami, kolczykami i inne przeznaczone do sprzedaży, aby wesprzeć dzieci niepełnosprawne z Ośrodka na Brysiówce.

Pomimo niesprzyjającej pogody udało się również przeprowadzić konkursy a całość imprezy należałoby uznać za udaną czego wyznacznikiem byli liczni zebrani goście.

źródło: http://www.ochotnica.pl/

Więcej zdjęć pod adresem: http://www.ochotnica.pl/pl/67615/0/Watra_Ochotnicka-2012.08.09-2012.08.11.html

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka PurpurosaBransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.