PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Odrowąż Podhalański

Kultura

Posiady Związku Podhalan w Odrowążu

Poniedziałek, 13 lutego 2012 r.
Autor: Krystyna Witek

Posiady Związku Podhalan w Odrowążu4 lutego w Odrowążu odbyły się góralskie posiady, zorganizowane przez Oddział Związku Podhalan w Odrowążu. Tradycyjnie już członkowie Związku na czele z pocztem sztandarowym zgromadzili się w kościele pw. Marii Magdaleny na Mszy Św., którą odprawił proboszcz ks. Jan Luberda. Góralską oprawę Mszy Św. z pieknym śpiewem i muzyką przygotował zespół góralski „Odrowązianie”.


Po Mszy Św. licznie przybyli sympatycy Związku, mieszkańcy wsi i zaproszenie goście przemaszerowali do remizy OSP. Pani Maria Pawlikowska – prezes Związku Podhalan Oddział w Odrowążu - przywitała serdecznie wszystkich zebranych, a w szczególności: sołtysa wsi, radnego, panią dyrektor Szkoły Podstawowej oraz sąsiednie oddziały Związku - z Działu, Pieniążkowic oraz Załucznego.

Zespół góralski „Odrowązianie”, pod kierownictwem instruktorów: Krystyny Witek i Daniela Mateja, zaprezentował podhalańskie zwyczaje związane z Godnymi Świętami na Podhalu. W pierwszej części pt. „wilijom” zespół przedstawił obrządki wieczerzy wigilijnej. Podłazy, zaloty, śpiew i taniec miały miejsce drugiego dnia świąt - w dzień Św. Szczepana. W rolę gaździny, gazdy, babci, dziadka, sąsiada-gazdy z babom, córek i podłaźników oraz wszystkich postaci występujących wcieliła się odrowąska młodzież. Widzowie zachwyceni byli spontanicznością, gwarą, śpiewem i szorstkim, góralskim humorem, który odzwierciedlił starodawne podglądy i wierzenia. Aplauz wzbudził taniec w tradycyjnych filcakach, czy „amerykańskim” swetrze gazdy.

Po występie, członkowie zespołu otrzymali nagrody za rozsławianie kultury odrowąskiej. Przy suto zastawionych stołach zebrani bawili się do białego rana. Z sali rozbrzmiewały śpiewy góralskie, a do tańca przygrywał wspaniały zespół „Zwyk”.

Organizatorzy są wdzięczni wszystkim za liczne przybycie i wspólne biesiadowanie, pomimo tęgich sobotnich mrozów. Zarząd Oddziału Związku Podhalan na czele z panią Marią Pawlikowską kieruje specjalne podziękowanie dla prezesa OSP w Odrowążu - pana Jana Gal za nieocenioną pomoc techniczną.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.