PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2012 123456789101112131415161718192021222324252627282930  

Odrowąż Podhalański

Kultura

„Odrowązianie” w Hałcnowie

Środa, 4 kwietnia 2012 r.
Autor: Krystyna Witek

fot. Krystyna WitekNa zaproszenie proboszcza Parafii p.w. Nawiedzenia NMP ks. Stanisława Morawy w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej Hałcnowie 30 marca odbyła się Droga Krzyżowa w góralskiej oprawie, wykonana przez zespół góralski „Odrowązianie”. Poszczególne stacje zapowiadała pani Maria Dusza, a rozważania, przygotowane przez Krystynę Witek, śpiewał zespół na odpowiednio dobrane smutne molowe nuty góralskie.


Do śpiewu przygrywała muzyka góralska w składzie Bobak Piotr, Bukowski Jan, Mateja Daniel, Stołowski Marcin - wydobywając piękno nut janosikowych. Wierni włączali się do modlitwy śpiewając wezwania po odbytych stacjach. Do głębszego przeżycia Drogi Krzyżowej przyczyniły się wyświetlane na rzutniku słowa śpiewanych stacji, dzięki którym gwara góralska stała się zrozumiałą dla odbiorców. By ukazać piękno góralskiej kultury, Krzyż i świece niesione były przez starszych członków zespołu góralskiego. Po ukończonym rozważaniu Męki Pańskiej „Odrowązianie” wykonali piękną wielkopostną pieśń „Kie Pon Jezus seł na gorzkom mynke”. Kościół pełen był wsłuchanych w śpiew i rozmodlonych rodzin, które wielokrotnie dziękowały za ten wyraz głębokiej wiary młodzieży odrowąskiej.

Pod kierownictwem instruktorów: Krystyny Witek i Daniela Mateja dzieci i młodzież uczą się nie tylko śpiewu, tańca i muzyki podhalańskiej, ale także poszanowania wartości chrześcijańskich, patriotycznych i tradycji podhalańskiej. Kierownictwo wraz z opiekunami zespołu i Oddziałem Związku Podhalan dziękuje ks. Stanisławowi Morawie za tak serdeczne i ciepłe przyjęcie „Odrowązian” i możliwość przybliżenia folkloru podhalańskiego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł
  • Spinka góralska XIIISpinka góralska XIIIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł
  • Spinka góralska VISpinka góralska VIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.