PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Ohrid

Kultura

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Bałkańskiego RAZIGRANO ORO 2011

Wtorek, 12 lipca 2011 r.
Autor: Katarzyna Szwajnos

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Bałkańskiego RAZIGRANO ORO 2011W dniach 30 czerwca – 5 lipca zespół regionalny „Zbójnicek” uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Bałkańskiego w mieście Ohrid w Macedonii. W festiwalu wzięło udział 40 zespołów, między innymi z: Chorwacji, Słowenii, Macedonii, Serbii, Polski, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Albanii, Sarajewa, Rosji, Bułgarii i Grecji. Wszystkich uczestników było ok. 2000 osób.


Ohrid (staroż. ilir. Diassarites, gr. Λύχνιδος – Lychnidos, maced. Охрид – Ohrid, alb. Ohër/i) – miasto w południowo-zachodniej Macedonii, nad Jeziorem Ohrydzkim, u stóp gór Galiczica. Ośrodek administracyjny gminy Ohryda. Liczba mieszkańców wynosi 42 033 (80% Macedończyków, 7% Albańczyków, 5% Turków – dane z 2002 r.), co czyni miasto siódmym pod względem wielkości. Miasto słynie z pięknych budynków mieszkalnych i zabytków, dzięki czemu jest chętnie odwiedzany przez turystów. W 1980 roku Ohrid i jezioro Ohrydzkie zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jezioro Ohrydzkie znajduje się w południowo-zachodniej części Macedonii na wysokości 695 m n.p.m. zajmując powierzchnię358,2 km kw., z których 229,9 należy do Macedonii. Jezioro powstało w trzeciorzędzie przed 2-3 milionami lat. W najgłębszym miejscu sięga 289 m, dzięki czemu jest najgłębszym jeziorem na Bałkanach. W jeziorze żyje ponad 200 gatunków organizmów o charakterze endemicznym, ewentualnie 70 procent roślin i zwierząt w Jeziorze Ohrydzkim jest endemicznego typu. Niektóre z nich reprezentują żywe skamieniałości, prawie nie zmienione od okresu trzeciorzędu do dziś, jak np. rzadkie gatunki ślimaków (więcej niż 70 gatunków) istniejących od 30 milionów lat i do których pokrewne żyją jedynie w Bajkale. Jezioro Ohrydzkie odznacza się także bogactwem gatunków ryb w nim występujących, z których najbardziej znaną jest pstrąg ochrydzki. Jezioro Ohrydzkie zapisało się do wszystkich podręczników geografii za sprawą nie rozwiązanej zagadki węgorza, który przybywa do wód Jeziora Ohrydzkiego z Morza Saragoskiego oddalonego tysiące kilometrów i spędza 10 lat w głębinach Jeziora Ohrydzkiego dopóki nie dojrzeje płciowo. Wtedy instynktownie wydaje się w podróż powrotną. Tam pozostawia ikrę i umiera, a jego potomstwo znowu powraca do wód Jeziora Ohrydzkiego. W roku 1979 Jezioro zostało umieszczone w Rejestrze światowych dóbr przyrody, a w 1980 roku zostaje mianowane terenem o znaczeniu historycznym, kulturalnym i przyrodniczym.

Jeden dzień „Zbójnicek” spędził w Serbii w mieście Jagodina, na zaproszenie Promitivni Servis z Panią Mariną Mia Koncar. Jagodina, wcześniej Jagodna, w latach 1946-1992 Svetozarevo (od nazwiska Svetozara Markovića) - miasto w Serbii, przy linii kolејowej Belgrad - Nisz, w dolinie Wielkiej Morawy, na wysokości 116 mn.p.m. 35,6 tys. mieszkańców, 470 km² powierzchni. Siedziba władz powiatu Pomoravlje. Przemysł elektrotechniczny (m.in. wielka fabryka kabli) i maszynowy (maszyny rolnicze). Jagodina była celem nalotów NATO podczas wojny w 1998 roku. Zespół odwiedził miejscowe muzeum figur woskowych, zoo (które jest trzecim co do wielkości w kraju) i bajeczny aqua park otwarty w 2006r. Wójt Bronisław Stoch miał okazję poznać burmistrza miasta Dragana Markovica.

Serdeczne podziękowania dla Pani Mariny Mia Koncar i Pani Krystyny Kostic za gościnność i opiekę na zespołem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IVLudowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.