PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Czerwiec 2017 123456789101112131415161718192021222324252627282930  

Opole

Wiadomości

Wojna oczami prof. Marii Szoskiej – konferencja naukowa na Uniwersytecie Opolskim

Sobota, 10 czerwca 2017 r.
Autor: PTH NT

Wojna oczami prof. Marii Szoskiej – konferencja naukowa na Uniwersytecie Opolskim6 czerwca br. na Uniwersytecie Opolskim odbyła się Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa nt. „Wojny kobiecymi oczami”. Celem sesji była analiza i przybliżenie szeroko pojętych konfliktów zbrojnych i społecznych z wielokroć – niesłusznie – pomijanej perspektywy: żołnierek, sanitariuszek, agentek lub zwykłych obywatelek, które w wojennej zawierusze, wobec wysłania mężczyzn na front, musiały samodzielnie zatroszczyć się o przetrwanie swoich rodzin. Podczas konferencji wygłoszono referaty tak o kobietach żyjących w czasie konfliktów zbrojnych, jak i biorących udział w wymierzaniu sprawiedliwości i przywracaniu społecznej równowagi po nich - dziennikarkach, sędzinach, prokuratorkach, antropolożkach lub psycholożkach.


W konferencji uczestniczyły w przeważającej liczbie badaczki różnych dyscyplin naukowych: psychologii, socjologii, politologii i historii, reprezentujące szereg krajowych ośrodków naukowych: Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Jana Kazimierza w Kielcach i Uniwersytet Rzeszowski.

W tej niezwykle interesującej i stojącej na wysokim poziomie merytorycznym konferencji wziął również udział Robert Kowalski kierownik Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu, który wygłosił odczyt zatytułowany: „Droga usłana cierniami. Prof. Maria Szoka: sybiraczka, matka, oficer i pedagog.”.

Podczas swojego wystąpienia przybliżył postać Marii Szoskiej niezwykłej kobiety, matki i oficera, przez wiele lat nauczycielki i wychowawczyni nowotarskiej młodzieży, w oparciu o jej wspomnienia i wywiady, tudzież nieznane oraz niepublikowane dotychczas materiały źródłowe przechowywane m.in. w Instytucie Polskim i Muzeum im. Gen. Władysława Sikorskiego w Londynie. W prezentacji multimedialnej, towarzyszącej referatowi, znalazły się archiwalne fotografie, dokumenty, pamiątki oraz zdjęcia z wystawy historycznej pt. „Droga nadziei. Z gułagów Rosji do ziemi włoskiej”, na której można obejrzeć m.in. mundur oficerski bohaterki wystąpienia. Ekspozycja w nowotarskim ratuszy przygotowana została wspólnie przez Muzeum Podhalańskie oraz Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łabinowicach – Opolu, czynna będzie do połowy sierpnia 2017 r.

Wystawie towarzyszą lekcje muzealne, na które serdecznie zapraszamy młodzież szkolną i studentów. Obok kuratorskiego oprowadzania po ekspozycji w trakcie którego uczestnicy poznają losy m.in. Marii Szoskiej, Ireny Budrakiewicz, Antoniego Kiedziucha, Ludwika Mrugały i Edwarda Tomaszewskiego oraz Antoniego Zachwieji i jego rodziny, zapoznają się również z wyposażeniem i uzbrojeniem żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie a na zakończenie projekcja filmu dokumentalnego  przybliżającego postać gen. Władysława Andersa. Koszt lekcji muzealnej to 5 zł od osoby. Zapisy przyjmowane są telefonicznie pod nr. tel. 18 266 77 77 lub osobiście w siedzibie placówki w Ratuszu. Serdecznie zapraszamy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm.
    50 zł
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.