PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Listopad 2013 123456789101112131415161718192021222324252627282930  

Ornak i Chochołowska

Góry

Wieczory górskie w schronisku na Hali Ornak i na Chochołowskiej

Czwartek, 28 listopada 2013 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Pełna sala podczas wieczoru górskiego na Ornaku, fot. Józek Krzeptowski3 i 16 listopada br. odbyły się wieczory górskie w schroniskach na Hali Ornak i na Polanie Chochołowskiej. W czasie ich trwania było wszystko. Wskrzeszanie dawnej Pysznej i atmosfery urokliwego, drewnianego schroniska im. Władysława Strzeleckiego, Krupowskiego – ducha Pysznej, nastroju pierwszych „wyryp narciarskich” z czasów Zaruskiego – Lorii – Oppenheima, wspomnienia o narciarskim raju „El Dorado”. Na Chochołowskiej zaś ideą przewodnią spotkania była pasja do gór. Prawdziwa, która nie zna granic. Organizatorami spotkań byli: Schroniska Ornak i Chochołowska w Tatrach Zachodnich, Anna i Grzegorz Gąsienica-Daniel, Józek Krzeptowski jr., Muzeum Tatrzańskie, Teatr „Witkacego” i PTTK.


Relację przygotowała Hanka z Ornaku - „Było magicznie” – tak zaczyna się relacja ze spotkania „W stronę Pysznej i tatrzańskiej poezji”, które odbyło się 3 listopada 2013 r. w schronisku PTTK im. Walerego Goetla w Dolinie Kościeliskiej.  Z wielką przyjemnością wspominamy niedzielne spotkanie w Schronisku na Hali Ornak.  W magicznej schroniskowej scenerii, przy płomykach świec, które dopełniały ciepłem nakryte przysmakami drewniane stoły, niewiele brakowało, by w naszej wyobraźni na sali pojawili się słynny Opcio, czy jego przyjaciel Ziętkiewicz, czy też Leon Loria. Tak też się stało, kiedy powitalne intro/wprowadzenie muzyczne ucichło, ze schroniskowych drzwi wyłoniła się postać Opcia z nartami na ramieniu. Wojtek Szatkowski wspaniale wczuł się w rolę ulubionej postaci z Pysznej – Józefa Oppenheima. Wprowadził nas w akcję scenki wkraczając z historycznym ekwipunkiem narciarskim na salę. Odsapnąwszy po przebytej drodze, przeczytał piękny fragment książki Stanisława Zielińskiego i Wandy Gentil- Tippenhauer „W Stronę Pysznej” Zaraz po tym wygaszone światła zdradziły dalszą część niezwykłego przedstawienia. Krzysztof Najbor, aktor Teatru „Witkacego” w Zakopanem wcielił się w postać Lorii w scence pod tytułem „Alpejska Szafka”, napisanej specjalnie na ten wieczór. To było niesamowite, wszyscy z łatwością teleportowaliśmy się w czasie do mekki narciarskiej na Pysznej. Do urokliwego schroniska im. Władysława Strzeleckiego. Wieczór wzbogacony był muzyką w wykonaniu młodych artystów, wirtuozów gitary - Macieja Cisło i Macieja Tobery. Mogliśmy wysłuchać piękne utwory góralskie, w ciekawej interpretacji muzyków oraz koncert dzieł własnych artystów. Krzysztof Najbor w dalszej części spotkania czytał dla na poezje, które były dopasowane kolorytem myśli do opowiadań Wojtka Szatkowskiego przytaczającego fakty zdarzeń z Pysznej. Wieczór poświęciliśmy również wspomnieniom ludziom zaginionym w górach, lub tym, którzy w tych górach zginęli w ostatnim roku. Przybyli goście rozpalali przygotowane na stołach lampiony, ku pamięci wszystkich, których pochłonęły góry i tych, dla których góry wpisane były w życiorys. Były ich największą pasją. Na koniec jeszcze pogaduszki i muzyka typu Jam sprawiły, że niezbyt chętnie wracaliśmy do codzienności mając przed oczami ” ELDORADO W PYSZNEJ”. Na zakończenie spotkania pyszny poczęstunek i koncert Maćków spowodował, że do domu wracaliśmy grubo po północy, ale Krupowski – dawny duch Pysznej - nikogo nie nastraszył. Tego dnia duch Pysznej wyraźnie odpoczywał...

Relację przygotował Wojtek Narciarski - 16 XI odbyło się spotkanie górskie w schronisku PTTK im. Jana Pawła II na Polanie Chochołowskiej. Gościem specjalnym była Anna Figura – mistrzyni świata w skialpinizmie. Ania opowiedziała o swojej skialpinistycznej pasji, o startach w zawodach Mezzalama, Pierra Menta, zawodach rangi Mistrzostw Świata i Europy ISMF, pokazała sprzęt zawodniczy do uprawiania tej pięknej zimowej dyscypliny, swoje medale z Mistrzostw Świata (w tym złoty z Pelvoux z 2013 r.) oraz prezentację multimedialną.

Józek Krzeptowski jr. pokazał swój film „Tatry – cztery pory roku”, wykonany techniką timelapse/zdjęć poklatkowych. Ten film znakomicie wprowadził wszystkich gości w nastrój wieczoru wspomnień o ludziach gór i górach. Dzieło Józka Krzeptowskiego nagrodzono brawami, a warto dodać, że film pokazywany był na Festiwalu Filmów Górskich w Lądku Zdroju.

Tematem głównym wieczoru na Chochołowskiej byli ludzie gór związani z Doliną Chochołowską, Tatrami i innymi górami wysokimi. Prezentację multimedialną o kilku z nich przedstawił Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.  Opowiedział między innymi o: epoce „wycieczek bez programu” z czasów dra Tytusa Chałubińskiego, Sabały i ks. Józefa Stolarczyka. Nie zabrakło informacji o rodzinie Krzeptowskich, o Józefie Krzeptowskim „Ujku” – słynnym przewodniku tatrzańskim I klasy i kurierze ZWZ-AK, Andrzeju Krzeptowskim i kierowniku schroniska na Polanie Chochołowskiej, Józefie Krzeptowskim, któremu uczestnicy spotkania odśpiewali gromkie „Sto lat”. Nie zabrakło opowieści o Jean Marcu Boivenie – słynnym francuskim skialpiniście, o Janie Pawle II i jego wizycie na Chochołowskiej i wielu innych. Pokazano także filmy górskie. Organizatorem spotkania był Józef Krzeptowski jr. i schronisko PTTK im. Jana Pawła II na Polanie Chochołowskiej, a partnerami PTTK i Muzeum Tatrzańskie. Zagrali na gitarach Maciej Tobera i Maciej Cisło.

Znowu było bardzo klimatycznie, a wypełniona po brzegi sala świadczyła, że turyści chętnie uczestniczą w tego typu spotkaniach. Niedługo zapewne odbędą się następne, o których oczywiście poinformujemy Czytelników „Watry”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.