PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Kwiecień 2012 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Pod Osterwą

Góry

Wanda Rutkiewicz symbolicznie powraca w Tatry

Środa, 18 kwietnia 2012 r.
Autor: AKS

Źródło: Barbara Rusowicz (1992), Wszystko o Wandzie Rutkiewicz, Warszawa: Comer & Ekolog, ss. 194Dla upamiętnienia Wandy Rutkiewicz i jej osiągnięć została ufundowana tablica pamiątkowa. Zostanie ona umieszczona na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą w Tatrach Słowackich, gdzie znajdują się tablice poświęcone tym, którzy na zawsze pozostali w górach. Tablica została ufundowana z inicjatywy Zosi Bachledy, sfinansowana przez Polski Związek Alpinizmu i Fundację im. Jerzego Kukuczki. Projekt i wykonanie: Jarosław Bogucki z Poznania.


Uroczystość odbędzie się w sobotę, 5 maja, o godz.12.00. Wezmą w niej udział przyjaciele i partnerzy wspinaczkowi Wandy, alpiniści młodszego pokolenia, którzy wprawdzie nie znali Wandy, ale są nią zafascynowani. Kinga Baranowska, najwybitniejsza alpinistka młodego pokolenia, jest tego najlepszym przykładem. Również Martyna Wojciechowska, trzecia Polka na Mount Evereście i zdobywczyni Korony Ziemi (najwyższych szczytów wszystkich kontynentów) wielokrotnie podkreślała, jak mobilizująco osoba Wandy Rutkiewicz wpłynęła na jej górskie przedsięwzięcia.

Dwadzieścia lat temu, 13 maja w drodze na szczyt  Kangczendżongi,
trzeciego szczytu Ziemi, zaginęła Wanda Rutkiewicz - zdobywczyni, jako
pierwsza z polskich alpinistów, Mount Everestu i K2. Na K2 była
pierwszą kobietą. Zamierzała zdobyć Koronę Himalajów, czternaście
szczytów przekraczających 8 tys. metrów. Zdobyła osiem. Do dziś nie
odnaleziono jej ciała.

Wanda żyła dla gór, w górach najwyższych pozostała, zaś 5 maja symbolicznie powróci w Tatry, z których wyruszyła w Alpy, Hindukusz, Himalaje i Karakorum.

Dojazd: z  Zakopanego przez Łysą Polanę kierujemy się w stronę Szczyrbskiego Jeziora (Strbske Pleso). Drogowskaz wskazuje parking i jednocześnie przystanek kolejki elektrycznej „Popradske Pleso”, gdzie zostawiamy samochód. Stąd prowadzi szlak do Popradzkiego Stawu (ok. 45 minut – 1 godz). Po drodze, po prawej stronie, znajduje się Symboliczny Cmentarz pod Osterwą. 

Sponsorzy:  BAITA Italiano In Zakopane, Cukiernia SAMANTA - Zakopane , TOPR. Podhalański Serwis Informacyjny  WATRA i Portal Kulturalno-Informacyjny ZAKOPANE dla CIEBIE, Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.

Patronat medialny: Tygodnik Podhalański, Podhalański Serwis Informacyjny WATRA i Portal Kulturalno-Informacyjny ZAKOPANE dla CIEBIE

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł
  • Spinka góralska VIISpinka góralska VIIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.