PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Pod Osterwą

Góry

Wanda Rutkiewicz powróciła w Tatry

Poniedziałek, 7 maja 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaDla upamiętnienia himalaistki Wandy Rutkiewicz i jej osiągnięć na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą w Tatrach Słowackich została umieszczona pamiątkowa tablica. Jej odsłonięcie i poświęcenie odbyło się 5 maja. Wzięli w nim udział przyjaciele i partnerzy wspinaczkowi Wandy, a także alpiniści młodszego pokolenia. Wielu z nich dzieliło się swoimi wspomnieniami, odczytano także listy od osób, które nie mogły tu przybyć. Uroczystość była symbolicznym powrotem Wandy Rutkiewicz w Tatry, z których wyruszyła w Alpy, Hindukusz, Himalaje i Karakorum.


Wanda Rutkiewicz jako pierwsza z polskich alpinistów zdobyła Mount Everest i K2. Na K2 była pierwszą kobietą. Zamierzała zdobyć Koronę Himalajów, czternaście szczytów przekraczających 8 tys. metrów. Zdobyła ich osiem. Zaginęła dwadzieścia lat temu w drodze na szczyt Kangczendżongi, trzeciego szczytu Ziemi. Do dziś nie odnaleziono jej ciała.

Inicjatorką umieszczenia pod Osterwą tablicy jej poświęconej jest Zofia Bachleda, a fundatorami  Polski Związek Alpinizmu i Fundacja  im. Jerzego Kukuczki. Autorem projektu i wykonawcą tablicy jest z kolei Jarosław Bogucki  z Poznania.

Pod Osterwą znajduje się już ponad 300 tablic poświęconych tym, którzy zginęli w górach. Tablica Wandy została usytuowana na tzw. skale himalajskiej, tuż obok tablicy Jerzego Kukuczki i Piotra Morawskiego.


Sponsorzy: BAITA Italiano In Zakopane, Cukiernia SAMANTA - Zakopane, TOPR, Podhalański Serwis Informacyjny WATRA, Portal Kulturalno-Informacyjny ZAKOPANE dla CIEBIE 

Patronat medialny: Tygodnik Podhalański, Podhalański Serwis Informacyjny WATRA, Portal Kulturalno-Informacyjny ZAKOPANE dla CIEBIE

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.