PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Podszkle

Kultura

Serdocki z Podszkla w Rumunii

Czwartek, 8 listopada 2012 r.
Autor: Lucyna Hosaniak

Serdocki z Podszkla w RumuniiW dniach 19-22 października zespoły regionalne „Serdocki” z Podszkla oraz „Dolina Soły” z Oświęcimia uczestniczyły w 220. rocznicy przy-bycia górników polskich do Kaczyki. Tę piękną miejscowość leżącą w sercu rumuńskiej Bukowiny założyli polscy osadnicy z Bochni i Wieliczki. Oba zespoły wzięły udział w uroczystej Mszy Świętej w Bazylice Minor, w której znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.


Następnie zwiedzano replikę groty Matki Bożej z Lourdes oraz kopalnię soli. Potem nastąpiły występy różnych zespołów, w tym gości z Polski. W obchodach wzięły udział liczne delegacje m.in. pan Piotr Wysocki – przedstawiciel polskiej ambasady w Bukareszcie oraz Prezes Związku Polaków w Rumunii pan poseł Gerwazy Longher. Tańce i śpiewy trwały do późnych godzin wieczornych. W następnych dniach zwiedzano Dom Polski w Kaczykach oraz okoliczne miejscowości m.in. piękne prawosławne monastyry, czyli malowane klasztory. Zaliczono również kąpiel w solance. Wielkim przeżyciem było uczestniczenie w oprawie muzycznej odpustu ku czci bł. Jana Pawła II w Pojanie Mikuli. Widoczne wzruszenie oraz łzy spływające po twarzach bukowińskiej ludności zapadną na długo w naszej pamięci.

Ze zdumieniem zauważyliśmy wielką miłość rumuńskiej polonii do Polski, w której jeszcze nigdy nie byli. Mieszkańcy Bukowiny do dziś posługują się piękną polszczyzną, a przy tym wszystkim są bardzo gościnni i serdeczni. Oba zespoły czuły się tam, jak u siebie w domu.

Tych cudownych przeżyć nie byłoby, gdyby nie sponsorzy. Szczególne podziękowania kierujemy do pana Wójta Gminy Czarny Dunajec Józefa Babicza, który wsparł „Serdocki” szczodrą ręką.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IVSakiewka IVSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 14 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    35 zł
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.