PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Podszkle

Kultura

Serdocki z Podszkla w Rumunii

Czwartek, 8 listopada 2012 r.
Autor: Lucyna Hosaniak

Serdocki z Podszkla w RumuniiW dniach 19-22 października zespoły regionalne „Serdocki” z Podszkla oraz „Dolina Soły” z Oświęcimia uczestniczyły w 220. rocznicy przy-bycia górników polskich do Kaczyki. Tę piękną miejscowość leżącą w sercu rumuńskiej Bukowiny założyli polscy osadnicy z Bochni i Wieliczki. Oba zespoły wzięły udział w uroczystej Mszy Świętej w Bazylice Minor, w której znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.


Następnie zwiedzano replikę groty Matki Bożej z Lourdes oraz kopalnię soli. Potem nastąpiły występy różnych zespołów, w tym gości z Polski. W obchodach wzięły udział liczne delegacje m.in. pan Piotr Wysocki – przedstawiciel polskiej ambasady w Bukareszcie oraz Prezes Związku Polaków w Rumunii pan poseł Gerwazy Longher. Tańce i śpiewy trwały do późnych godzin wieczornych. W następnych dniach zwiedzano Dom Polski w Kaczykach oraz okoliczne miejscowości m.in. piękne prawosławne monastyry, czyli malowane klasztory. Zaliczono również kąpiel w solance. Wielkim przeżyciem było uczestniczenie w oprawie muzycznej odpustu ku czci bł. Jana Pawła II w Pojanie Mikuli. Widoczne wzruszenie oraz łzy spływające po twarzach bukowińskiej ludności zapadną na długo w naszej pamięci.

Ze zdumieniem zauważyliśmy wielką miłość rumuńskiej polonii do Polski, w której jeszcze nigdy nie byli. Mieszkańcy Bukowiny do dziś posługują się piękną polszczyzną, a przy tym wszystkim są bardzo gościnni i serdeczni. Oba zespoły czuły się tam, jak u siebie w domu.

Tych cudownych przeżyć nie byłoby, gdyby nie sponsorzy. Szczególne podziękowania kierujemy do pana Wójta Gminy Czarny Dunajec Józefa Babicza, który wsparł „Serdocki” szczodrą ręką.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Korale folkowe IIIKorale folkowe IIIKorale folkowe wykonane z białego tybetu i zielonej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 100 cm.
    70 zł
  • Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm.
    50 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.