PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Poprad

Wiadomości

Gimnazjaliści z „Jedynki” z wizytą u słowackich przyjaciół w Popradzie

Czwartek, 10 listopada 2011 r.
Autor: Anna Przekupień

Gimnazjaliści z „Jedynki” z wizytą u słowackich przyjaciół w PopradzieW dniach od 2 do 4 listopada uczniowie klasy II b, IIIa i III b Gimnazjum nr 1 w Zakopanem wraz z opiekunami: p. M. Matuszyk, p. D. Snakowska, p. U. Cachro oraz p. M. Sperą gościli w Zakladnej Skole Jarna w Popradzie w ramach współpracy szkół polskiej i słowackiej. Wyjazd był rewizytą, gdyż słowaccy uczniowie odwiedzili nas już w czerwcu tego roku. Współpraca między szkołami trwa już kilku lat.


Celem współpracy jest:
- wymiana doświadczeń nauczycieli słowackich i polskich
- integracja środowiska uczniowskiego, poznawanie systemu edukacyjnego na Słowacji.

Cele te realizowane są poprzez:
- wspólnie przeprowadzane zajęcia sportowe (rozgrywki, zawody)
- zajęcia lekcyjne (udział w lekcjach kolegów słowackich)
- zajęcia rekreacyjne (dyskoteka, spacer i zwiedzanie wystawy autentycznych rekwizytów znanych amerykańskich produkcji filmowych takich jak np. Gwiezdne wojny i inne)
- zawieranie nowych przyjaźni oraz kontynuacja starych.

Oto relacja z pobytu:

W środę, po przywitaniu i zakwaterowaniu odbyły się zajęcia integracyjne i sportowe. Późnym popołudniem słowaccy uczniowie oprowadzili nas po okolicy i pobliskiej galerii handlowej, gdzie oprócz drobnych zakupów mogliśmy zobaczyć bardzo ciekawą wystawę rekwizytów amerykańskich produkcji kinowych. Dzień zakończył się wspólna dyskoteką.

Następnego dnia wczesnym rankiem udaliśmy się kolejką elektryczną do Starego Smokowca, skąd wyruszyliśmy na tzw. „Słowacką Gubałówkę” czyli Hrebenok. Mijając po drodze Rainerową Chatę dotarliśmy do Wodospadów w Dolinie Zimnej Wody. Pogoda tego dnia bardzo nam dopisała, więc w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze w pobliskiej Bilikovej Chacie na herbatę, po czym zeszliśmy do Starego Smokowca, skąd kolejką wróciliśmy do Popradu. Nie był to koniec wrażeń tego dnia, gdyż wieczór spędziliśmy w popradzkim Aqua City.

W piątek również wstaliśmy wcześnie rano, gdyż byliśmy bardzo ciekawi jak wyglądają lekcje naszych słowackich rówieśników. Uczestniczyliśmy w ich lekcjach. Tego dnia musieliśmy się pożegnać i po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia z uczniami i nauczycielami wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

Wyjazd był wyczerpujący, ale bardzo udany. Mamy nadzieję, na dalszą owocną współpracę między naszymi szkołami. Dobrze mieć przyjaciół po słowackiej stronie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.