PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Styczeń 2010 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Poręba Wielka

Wiadomości

Opłatek w Orkanowej dziedzinie

Poniedziałek, 25 stycznia 2010 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Opłatek w Orkanowej dziedzinieW środku Gorców, w Porębie Wielkiej, gdzie wysoko na Pustkach stoi dom (dziś muzeum) piewcy góralszczyzny – Władysława Orkana, odbyły się tegoroczne uroczystości opłatkowe Zarządu Głównego Związku Podhalan. Wybór miejsca był przemyślany i miał symboliczno – metafizyczne znaczenie. Orkan był współzałożycielem i wieloletnim prezes Związku, który dopiero co obchodził 90 lat istnienia. Do dziś jego „przykazania dla górali” są dla Podhalan ważne i często przywoływane podczas różnych uroczystości i wystąpień. Powstały w 1919 roku Związek Podhalan to wciąż licząca się organizacja społeczno – kulturalna nie tylko na Podhalu, ale wszędzie tam, gdzie żyją polscy górale (od Żywiecczyzny po Sądeckie).


Związek skupia ponad 7 tysięcy członków zrzeszonych w 77 oddziałach, prowadzi działalność wśród górali w USA i Kanadzie. Opiekuje się obecnie 45 zespołami regionalnymi. Obecny rok to dla Podhalan „Rok Orkanowski”. 27 listopada obchodzona będzie 135 rocznica urodzin pisarza, a wcześniej – 14 maja 80 rocznica jego śmierci.

Zgodnie z tradycją tegoroczny opłatek ZGZP poprzedziła msza święta w porębiańskim kościele p.w. Matki Boskiej Fatimskiej. Wnętrze świątyni wypełniły setki wiernych, w tym wielu w góralskich strojach z różnych regionów Karpat. Stawiło się dwadzieścia pocztów sztandarowych, w tym Zarządu Głównego. Mszę celebrował kapelan ZGZP ks. Jan Gacek, który długie kazanie wygłoszone gwarą poświęcił związkom spolegliwości ludzi wierzących wobec Pana Boga i wzajemnej międzyludzkiej spolegliwości tworzącej zaufanie wewnątrz społecznych organizacji. Oprawę liturgiczną zapewnił śpiewając kolędy i pastorałki zespół „Porębiański ród”.

Następnie uczestnicy przeszli do Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Tam po uroczystym łamaniu się opłatkiem i składaniu życzeń spożyli obiad i wysłuchali koncertu pastorałek oraz obejrzeli przedstawienie jasełkowe. Z najlepszej strony zaprezentowały się miejscowe zespoły „Turbacyki – Gorcanie” i znów „Porębiański ród”.

W spotkaniu wzięło udział wielu polityków i działaczy samorządowych. Był oczywiście Maciej Motor-Grelok – prezes Zarządu Głównego ZP, również poprzedni prezes, członek zarządu sejmiku małopolskiego Jan Hamerski. Do Poręby przyjechali także, posłanka Anna Paluch, senator Stanisław Kogut i członek sejmiku małopolskiego Barbara Dziwisz. Władze powiatu limanowskiego reprezentowali starosta Jan Puchała, wicestarostowie Franciszek Dziedzic, przewodniczący rady Jacek Musiał, a władze gminy Niedźwiedź, na terenie której leży Poręba – wójt Janusz Potaczek i przewodniczący rady Marian Domagała.

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł
  • Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla" Obwód 64 cm. Materiały: Sukno, Cekiny, Koraliki. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.