PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Poronin

Kultura

Jubileuszowa uczta w Poroninie, czyli Konkurs Potraw Regionalnych

Poniedziałek, 8 listopada 2010 r.
Autor: Piotr Kyc

fot. Piotr KycPo raz dziesiąty Urząd Gminy Poronin, Gminny Ośrodek Kultury i Poroniańskie Koło Twórców Ludowych zorganizowało Konkurs Potraw Regionalnych. W poronińskiej remizie OSP zebrał się w niedzielne popołudnie spory tłum koneserów góralskiej kuchni i miłośników jedzenia w ogóle.


Konkurs Potraw Regionalnych, to impreza kulturalno-promocyjna, odbywająca się co roku w poszczególnych sołectwach Gminy Poronin. Góralskie gaździny przygotowują potrawy oparte na tradycyjnych recepturach z ekologicznych gospodarstw agroturystycznych. Konkurs ma na celu utrzymanie tradycji sporządzania i podawania jadła na terenie naszej małej ojczyzny.

Jury degustowało potrawy i oceniało tradycyjne potrawy regionalne. Gaździny rywalizowały ze sobą prezentując potrawy według dawnych receptur i przepisów. W konkursie gościnnie wzięły udział gospodynie z Wieliczki.

Przyznano nagrody specjalne: za najlepszą tradycyjną potrawę, za najlepszą tradycyjną potrawę mięsną, za najlepszą tradycyjną potrawę z oscypka, za najlepszą regionalną nalewkę, za najlepszy tradycyjny świąteczny wypiek, za najlepszą tradycyjną potrawę ziemniaczaną.

Stoły uginające się od jadła - to piękny widok. Kolorowe nalewki i pękate butelki z domowym winem - jeszcze piękniejszy. Myśl, że wspaniałe potrawy zostały przygotowane na konkurs, a więc w sposób niecodzienny, z zachowaniem należytej "starożytnej" receptury, w której zawsze jest szczypta kulinarnej tajemnicy - pociąga.  Świadomość, że zaraz tego można będzie
skosztować, utwierdza uczestników w przekonaniu, że konkursy kulinarne są najfajniejsze.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik dla dziewczynek ze nieregularnego kwarcu różowego oraz koralików vintage - Lampwork / szklane ozdobne. Obwód 46 cm. 
    50 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.