PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2012 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Poronin

Kultura

Obchody 85-lecia Związku Podhalan w Poroninie

Środa, 18 kwietnia 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka15 kwietnia poroniański oddział Związku Podhalan świętował jubileusz 85-lecia istnienia. Uroczystości zostały połączone z tradycyjnym "Święconym" Związku Podhalan. Wzięły w nich udział liczne delegacje i poczty sztandarowe. Uroczystą Mszę Świętą w kościele pod wezwaniem św. Marii Magdaleny odprawili kapelani: ks. Władysław Zązel, ks. Mieczysław Łukaszczyk, ks. Tadeusz Juchas, ks. Jan Gacek oraz proboszcz ks. Franciszek Juchas. Wielkanocne życzenia wszystkim przybyłym złożył Prezez Zarządu Głównego Związku Podhalan Maciej Motor-Grelok. Następnie odbył się przemarsz do remizy OSP na dalszą część obchodów.


Wspominano bogatą historię Ogniska Związku Podhalan, które powstało 18 kwietnia 1927 r. Były podziękowania, życzenia i gratulacje, które na ręce prezesa Roberta Chowańca złożyli parlamentarzyści, samorządowcy, Zarząd Główny ZP oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych oddziałów, a wśród nich delegacja bratniego koła Nr 45 Poronin im. Zofii Gracy z Chicago.

Część artystyczną przygotował zespół "Regle" z Poronina. Zasłużeni członkowie otrzymali pamiątkowe upominki. Z okazji jubileuszu przygotowana została także okolicznościowa wystawa oraz folder.

Na zakończenie spotkania do Związku Podhalan została uroczyście przyjęta nowa członkini Maria Stoch, autorka tekstu widowiska "Regle dla błogosławionego Ojca świętego Jana Pawła II".


PODZIĘKOWANIA

Obchodzenie każdego jubileuszu a w szczególności obchody 85-lecia Związku Podhalan w Poroninie to czas posumowań i podziękowań.

Związek Podhalan Oddział Poronin to organizacja społeczna która promuje rozwój regionalizmu Podhala, podnosi na wyżyny kultury narodowej i światowej góralską muzykę, śpiew, taniec, gwarę, sztukę a niejednokrotnie literaturę. Członkowie związku pracując społecznie - przekazują kolejnym pokoleniom naszą tradycję, kulturę. Za ciężką pracę pragnę gorąco podziękować, wszystkim członkom naszego Związku którzy tworzyli i tworzą jego historię.

W imieniu własnym oraz Związku Podhalan składam serdeczne podziękowania za liczny udział w obchodach 85-lecia Związku Podhalan w Poroninie oraz Święconym Zarządu Głównego Związku Podhalan. Dziękuję kapelanom Zarządu Głównego Związku Podhalan Ks. Władysławowi Zązlowi, ks. Mieczysławowi Łukaszczykowi, ks. Tadeuszowi Juchasowi, ks. Janowi Gackowi oraz naszemu Kapelanowi ks. prałatowi Franciszkowi Juchasowi i ks. Michałowi Wichrowi.

Dziękuję za obecność i przekazane życzenia, Zarządowi Głównemu Związku Podhalan z Prezesem Maciejem Motorem – Grelokiem na czele. Gorące podziękowanie i wyrazy szacunku kieruje na ręce Prezesów oddziałów Związków Podhalan wraz z pocztami sztandarowymi, które tak licznie przybyły na nasze uroczystości. Pragnę dodać, że łącznie gościliśmy 46 pocztów sztandarowych w tym 42 związkowe.

Dziękuję parlamentarzystom, samorządowcom oraz wszystkim organizacjom i instytucjom które zaszczyciły nas swoją obecnością. Dziękuję Wójtowi  Gminy Poronin – Bronisławowi Stochowi oraz Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury Andrzejowi Buńdzie za pomoc w organizacji uroczystych obchodów naszego jubileuszu. Finansowe wsparcie Urzędu Gminny pozwoliło na wydanie folderu 85 lat Związku Podhalan w Poroninie oraz wykonanie pamiątek z uroczystych obchodów.

Serdeczne podziękowania kieruję w stronę bratniego koła Nr 45 Poronin im. Zofii Graca z Chicago w USA, w szczególności za wspólne świętowanie, z pięknymi i sympatycznymi delegatkami w osobach Zofii Bobak - Ustupskiej ze Suchego oraz Ani Ustupskiej Fabianki. Pragnę zapewnić, że Wasza wizyta w naszej Podhalańskiej Ojczyźnie pozostanie na długo w naszej pamięci. Szczególne podziękowania kieruję w stronę druhów strażaków z OSP Poronin, za gościnność i użyczenie remizy jak również za uczestnictwo pocztu sztandarowego. Na ręce  P. Zofii Chowaniec Dyrektora Zespołu Szkół w Poroninie im. Legionów Polskich, kieruję podziękowania za udział w naszych uroczystością wraz z pocztem sztandarowym. Podziękowania kieruję pod adresem P. Prezes Małopolsko – Karpackiego oddziału Twórców Ludowych z siedzibą w Poroninie - Stanisławy Łukaszczyk za przekazane życzenia i udział pocztu sztandarowego.

Na szczególne wyróżnienie i podziękowanie zasługuje zespół regionalny „Regle”, w szczególności za uroczystą oprawę Mszy Świętej oraz występ uświetniający obchody 85-lecia Związku Podhalan w Poroninie oraz „Święconego” Zarządu Głównego Związku Podhalan. Dziękuję wszystkim muzykantom, którzy przybyli na naszą uroczystość. Z całego serca dziękuję wszystkim naszym członkom którzy licznie, godnie i paradnie przybyli na uroczyste obchody naszego jubileuszu.

Z całego serca dziękuję P. Zofii Gierobie za przygotowanie i prowadzenie wystawy pt. „85 lat Związku Podhalan oddział Poronin”. Pragnę podziękować Wojciechowi Łackowi za opracowanie wzoru pamiątkowych deseczek przygotowanych z okazji naszego jubileuszu.

Na zakończenie pragnę podziękować wszystkim którzy w sposób czynny i aktywny przyczynili się do zorganizowania naszych obchodów, za ogromny wkład pracy i wysiłek organizacyjny. W szczególnościHalinie Czernik, Zofii Górskiej, Marii Dawidek, Annie Cudzich, Marii Jamrych, Joannie Doruli, Pawłowi Gałowi, Janowi Stochowi, Władysławowi Medesowi, Stanisławowi Pawlikowskiemu, Tadeuszowi Doruli,.Podziękowania kieruję w stronę P. Moniki i Marcina Szyndlerów, którzy zadbali o nagłośnienie naszej imprezy.

Gorąco dziękuję naszym sponsorom i darczyńcom, dzięki którym nie zabrakło na stołach jadła  i picia, a są nimi:
Józef Pawlikowski Bulcyk
P. Cudzichowie karczma „Baca”,
Firma Lewicowy Odłam Krystynki P. Mazurkiewiczowie,
Firma Budowlana „Chomar” – Leszek i Józef Chowaniec,
Firma Handlowa Lord – Tadeusza Pawlikowskiego
Członkowie Związku Podhalan,
Rodzice dzieci należących do zespołu „Małe Regle”.

Dziękuję również wszystkim za życzliwość, ciepły uśmiech i duchowe wsparcie, które odczuwałem na każdym kroku. Serdecznie jeszcze raz wszystkim dziękuję.

Z wyrazami Szacunku

Prezes Związku Podhalan
Oddział Poronin
mgr Robert Chowaniec

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.