PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Poronin

Kultura

Patronat medialny WATRA

II Przegląd im. Tadeusza Szostaka Berdy

Niedziela, 15 grudnia 2013 r.
Autor: Maciej Stasiński

II Przegląd im. Tadeusza Szostaka BerdyII Przegląd Solistów i Kapel im. Tadeusza Szostaka Berdy odbył się w Remizie OSP, w Poroninie. Wcześniej zapalono znicze na grobie śp. Tadeusza Szostaka Berdy i otwarto wystawę podhalańskich lutników a następnie rozpoczął się przegląd solistów, kapel i muzyk weselnych. W serwisie Watra foto-relacja przygotowana przez Pawła Stanucha.


W imieniu organizatorów II. Przeglądu Solistów i Kapel im. Tadeusza Szostaka – Berdy „Berdowe Muzykowaniy” składam serdeczne podziękowania wszystkim muzykantom i muzykantkom uczestniczącym w naszym poroniańskim przeglądzie. Wasz liczny udział, a występowało 9 składów kapel podhalańskich i 4 składy muzyk weselnych oraz 13 solistów instrumentalistów w Poroniańskiej imprezie daje satysfakcję i motywuje do organizacji kolejnego przeglądu.

Serdeczne podziękowania składam komisji artystycznej w składzie: dr Bożena Lewandowska - etnomuzykolog, Halina Maciata–Lassak – etnomuzykolog, muzykant, Wojciech Śliwiński – wyróżniony w I edycji „Berdowego Muzykowania”, Jan Karpiel Bułecka – muzykant, architekt, Agnieszka Gąsienica–Giewont za pracę oraz podjęcie się zadania oceny występujących muzykantów. Szczególne podziękowania kieruję pod adresem rodziny Śp. Tadeusza Szostaka Berdy, a w szczególności córce Stanisławie i synowi Tadeuszowi wraz z rodziną za wsparcie finansowe i organizacyjne naszego przeglądu. Dziękuję zespołowi „Regle” im. Jana Jędrola działającemu przy Związku Podhalan Oddział Poronin za występ i pomoc organizacyjną podczas podsumowania przeglądu.

Gorące podziękowanie i wyrazy szacunku kieruje na ręce Marii Dawidek za ogromny wkład pracy przy organizacji przeglądu, który już wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych Poronina i Podhala.

Serdecznie dziękuję naszym sponsorom i darczyńcom:

 1. Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury Podhalańskiej „REGLE” w Poroninie

 2. Związek Podhalan Oddział Poronin

 3. Tadeusz Szostak Berda

 4. Stanisława Szostak Berda

 5. Ośrodek Wypoczynkowy LIMBA Halina i Piotr Rzadkosz

 6. Ośrodek Wypoczynkowy „Stasinda” - Zofia i Bronisław Rzadkosz

 7. Józef Pawlikowski – Bulcyk

 8. Lewicowy Odłam Krystynki – A. i Ł. Mazurkiewicz.

 9. Stanisław Laskowski

 10. Waldemar Pawlikowski

 11. Andrzej Stasik

 12. Henryk Trebunia – Tutka

 13. Tadeusz Dorula „Pyrnicka”

 14. Zofia Górska

 15. Starosta Tatrzański

 16. Wójt Gminy Poronin

 17. Gminny Ośrodek Kultury w Poroninie 

za wsparcie finansowe naszej imprezy, to dzięki nim zostały ufundowane tak wspaniałe nagrody, a każdy uczestnik był godnie przyjęty.

Serdeczne podziękowania kieruję pod adresem druhów strażaków z Prezesem Tadeuszem Ciszkiem na czele, za udostępnienie Remizy OSP.

Z całego serca dziękuję Ani Malacina–Karpiel za przygotowanie i zorganizowanie wystawy pt. „Lutnictwo Podhalańskie”. Dziękuję wszystkim lutnikom którzy przekazali swoje drogocenne instrumenty jako eksponaty wystawowe, a w szczególności Stanisławowi Marduła z Zakopanego prezesowi Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. P. Zofii Gieroba i Bronisławowi Chowaniec-Lejczyk za pomoc przy organizacji przeglądu. Podziękowania kieruję w stronę P. Moniki i Marcina Szyndlerów, którzy zadbali o nagłośnienie naszej imprezy.

Na zakończenie pragnę podziękować wszystkim którzy w sposób czynny i aktywny przyczynili się do zorganizowania przeglądu, za nieoceniony wkład pracy i wysiłek organizacyjny. W szczególności Mieczysławowi Rzadkoszowi,Halinie Czernik, Andrzejowi Stasikowi, Marii Stoch, Rodzinie Skupniów –„Salamunów”, Rodzinie Franoszów, Gieni Gał.

Do zobaczenia za rok.

Organizatorzy:

Związek Podhalan Oddział Poronin wraz z Zespołem „Regle"
Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury Podhalańskiej "Regle"

Z wyrazami Szacunku
Prezes Związku Podhalan Oddział Poronin
mgr Robert Chowaniec

Patronat medialny sprawuje m.in. Podhalański Serwis Informacyjny „Watra".


Tadeusz Szostak Berda - ur. 16 października 1928 r. w Poroninie, zm. w 2006; skrzypek, gawędziarz, twórca instrumentów ludowych; instruktor muzyki ludowej kategorii III; członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych, wieloletni aktywny członek Związku Podhalan. W latach 1958 - 1974 prowadził zespół góralski przy Nowotarskich Zakładach "Podhale", dziecięcy zespół regionalny przy Nowotarskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz zespół góralski w Czarnym Dunajcu.  W latach 1995-2006 prowadził naukę gry na skrzypcach i basach w Gminnym Ośrodku Kultury w Poroninie. Uczestniczył w wielu imprezach regionalnych jako solista instrumentalista oraz ze swoją kapelą „Kośne Hamry".

Nagrody i wyróżnienia
• nagroda II stopnia Wojewody Nowosądeckiego (1985),
• nagroda im. Oskara Kolberga w kategorii kapel (i993r),
• nagroda „Baszta" na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (1995),
• nagroda „Złoty Zbyrcok" na XXVI Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich,
• Zasłużony dla kultury regionalnej
• nagroda Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Tradycyjnej „Rozstaje" (2003),
• Zasłużony dla Gminy Poronin
• powtórnie nagroda im. Oskara Kolberga jako Twórca Ludowy za dorobek indywidualny.
W 2006r. odznaczony odznaką „Zasłużony działacz kultury".

Zobacz w naszym sklepie:
 • Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików  - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 
  85 zł
 • Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm
  35 zł
 • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
  100 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.