PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Poronin

Kultura

Patronat medialny WATRA

II Przegląd im. Tadeusza Szostaka Berdy

Niedziela, 15 grudnia 2013 r.
Autor: Maciej Stasiński

II Przegląd im. Tadeusza Szostaka BerdyII Przegląd Solistów i Kapel im. Tadeusza Szostaka Berdy odbył się w Remizie OSP, w Poroninie. Wcześniej zapalono znicze na grobie śp. Tadeusza Szostaka Berdy i otwarto wystawę podhalańskich lutników a następnie rozpoczął się przegląd solistów, kapel i muzyk weselnych. W serwisie Watra foto-relacja przygotowana przez Pawła Stanucha.


W imieniu organizatorów II. Przeglądu Solistów i Kapel im. Tadeusza Szostaka – Berdy „Berdowe Muzykowaniy” składam serdeczne podziękowania wszystkim muzykantom i muzykantkom uczestniczącym w naszym poroniańskim przeglądzie. Wasz liczny udział, a występowało 9 składów kapel podhalańskich i 4 składy muzyk weselnych oraz 13 solistów instrumentalistów w Poroniańskiej imprezie daje satysfakcję i motywuje do organizacji kolejnego przeglądu.

Serdeczne podziękowania składam komisji artystycznej w składzie: dr Bożena Lewandowska - etnomuzykolog, Halina Maciata–Lassak – etnomuzykolog, muzykant, Wojciech Śliwiński – wyróżniony w I edycji „Berdowego Muzykowania”, Jan Karpiel Bułecka – muzykant, architekt, Agnieszka Gąsienica–Giewont za pracę oraz podjęcie się zadania oceny występujących muzykantów. Szczególne podziękowania kieruję pod adresem rodziny Śp. Tadeusza Szostaka Berdy, a w szczególności córce Stanisławie i synowi Tadeuszowi wraz z rodziną za wsparcie finansowe i organizacyjne naszego przeglądu. Dziękuję zespołowi „Regle” im. Jana Jędrola działającemu przy Związku Podhalan Oddział Poronin za występ i pomoc organizacyjną podczas podsumowania przeglądu.

Gorące podziękowanie i wyrazy szacunku kieruje na ręce Marii Dawidek za ogromny wkład pracy przy organizacji przeglądu, który już wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych Poronina i Podhala.

Serdecznie dziękuję naszym sponsorom i darczyńcom:

 1. Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury Podhalańskiej „REGLE” w Poroninie

 2. Związek Podhalan Oddział Poronin

 3. Tadeusz Szostak Berda

 4. Stanisława Szostak Berda

 5. Ośrodek Wypoczynkowy LIMBA Halina i Piotr Rzadkosz

 6. Ośrodek Wypoczynkowy „Stasinda” - Zofia i Bronisław Rzadkosz

 7. Józef Pawlikowski – Bulcyk

 8. Lewicowy Odłam Krystynki – A. i Ł. Mazurkiewicz.

 9. Stanisław Laskowski

 10. Waldemar Pawlikowski

 11. Andrzej Stasik

 12. Henryk Trebunia – Tutka

 13. Tadeusz Dorula „Pyrnicka”

 14. Zofia Górska

 15. Starosta Tatrzański

 16. Wójt Gminy Poronin

 17. Gminny Ośrodek Kultury w Poroninie 

za wsparcie finansowe naszej imprezy, to dzięki nim zostały ufundowane tak wspaniałe nagrody, a każdy uczestnik był godnie przyjęty.

Serdeczne podziękowania kieruję pod adresem druhów strażaków z Prezesem Tadeuszem Ciszkiem na czele, za udostępnienie Remizy OSP.

Z całego serca dziękuję Ani Malacina–Karpiel za przygotowanie i zorganizowanie wystawy pt. „Lutnictwo Podhalańskie”. Dziękuję wszystkim lutnikom którzy przekazali swoje drogocenne instrumenty jako eksponaty wystawowe, a w szczególności Stanisławowi Marduła z Zakopanego prezesowi Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. P. Zofii Gieroba i Bronisławowi Chowaniec-Lejczyk za pomoc przy organizacji przeglądu. Podziękowania kieruję w stronę P. Moniki i Marcina Szyndlerów, którzy zadbali o nagłośnienie naszej imprezy.

Na zakończenie pragnę podziękować wszystkim którzy w sposób czynny i aktywny przyczynili się do zorganizowania przeglądu, za nieoceniony wkład pracy i wysiłek organizacyjny. W szczególności Mieczysławowi Rzadkoszowi,Halinie Czernik, Andrzejowi Stasikowi, Marii Stoch, Rodzinie Skupniów –„Salamunów”, Rodzinie Franoszów, Gieni Gał.

Do zobaczenia za rok.

Organizatorzy:

Związek Podhalan Oddział Poronin wraz z Zespołem „Regle"
Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury Podhalańskiej "Regle"

Z wyrazami Szacunku
Prezes Związku Podhalan Oddział Poronin
mgr Robert Chowaniec

Patronat medialny sprawuje m.in. Podhalański Serwis Informacyjny „Watra".


Tadeusz Szostak Berda - ur. 16 października 1928 r. w Poroninie, zm. w 2006; skrzypek, gawędziarz, twórca instrumentów ludowych; instruktor muzyki ludowej kategorii III; członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych, wieloletni aktywny członek Związku Podhalan. W latach 1958 - 1974 prowadził zespół góralski przy Nowotarskich Zakładach "Podhale", dziecięcy zespół regionalny przy Nowotarskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz zespół góralski w Czarnym Dunajcu.  W latach 1995-2006 prowadził naukę gry na skrzypcach i basach w Gminnym Ośrodku Kultury w Poroninie. Uczestniczył w wielu imprezach regionalnych jako solista instrumentalista oraz ze swoją kapelą „Kośne Hamry".

Nagrody i wyróżnienia
• nagroda II stopnia Wojewody Nowosądeckiego (1985),
• nagroda im. Oskara Kolberga w kategorii kapel (i993r),
• nagroda „Baszta" na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (1995),
• nagroda „Złoty Zbyrcok" na XXVI Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich,
• Zasłużony dla kultury regionalnej
• nagroda Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Tradycyjnej „Rozstaje" (2003),
• Zasłużony dla Gminy Poronin
• powtórnie nagroda im. Oskara Kolberga jako Twórca Ludowy za dorobek indywidualny.
W 2006r. odznaczony odznaką „Zasłużony działacz kultury".

Zobacz w naszym sklepie:
 • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
  55 zł
 • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
  35 zł
 • Aniołek duży IIIAniołek duży IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
  13 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.