PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Poronin

Kultura

Za nami XVII Dzień Misia, Miodu i Bartników

Wtorek, 21 sierpnia 2018 r.
Autor: Piotr Korczak

Za nami XVII Dzień Misia, Miodu i BartnikówW Poroninie już po raz siedemnasty Gminny Ośrodek Kultury i Urząd Gminy zorganizowali Dzień Misia, Miodu i Bartników. To kolejna impreza z cyklu Tatrzańskich Wici.Impreza już na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Podhala. Stanowi doskonałą okazję do promocji regionu oraz niewątpliwą atrakcję turystyczną.Impreza rozpoczęła się otwarciem Targów Miodowych i kiermaszu Twórców Ludowych. O godz. 11:00 w kościele parafialnym w Poroninie odbyła się Msza Święta w oprawie góralskiej z udziałem pszczelarzy. Po mszy goście przeszli na teren Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie na scenie plenerowej uroczyście został otwarty Dzień Misia.


Na poroniańskiej scenie wystąpiły: Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy GOK w Poroninie, zespół Rombań z Chyżnego, zespół Bystrzanie z Nowego Bystrego, zespół Tradycyjnej Muzyki Instrumentalnej Senoliai z Litwy, kapela Muzyka Karpat, zespół Pieśni i Tańca Minija z Litwy.Wieczorem odbył się koncert Martyny Kasprzyckiej i Marcina Lęsniaka, a na zakończenie festyn na wolnym powietrzu. Na targach miodowych można było zakupić miód prosto z pasiek oraz produkty pszczele. Natomiast na Kiermaszu Twórców Ludowych dostępne były: rzeźby, obrazy malowane na szkle, ręcznie robiona biżuteria, ubrania góralskie, itp. Dziękujemy naszym wspaniałym konferansjerom w osobach: Helena Buńda, Stanisław Gąsienica – Wawrytko, którzy swoim scenicznym talentem co roku wzbogacają naszą imprezę.

Co roku najważniejszym elementem Dnia Misia jest wybór Podhalańskiej Królowej Miodu. Do konkursu zgłosiło się Do konkursu zgłosiło się siedem dziewczyn: Paulina Staszel ze Suchego, Żaneta Martyniak z Zubrzycy Dolnej, Natalia Folfas z Chyżnego, Ewelina Biskup ze Spytkowic, Karolina Styczeń z Sierckiego, Katarzyna Stasik z Gliczarowa Górnego i Ewelina Tylka z Nowego Bystrego. Po oficjalnym otwarciu imprezy kandydatki na Podhalańską Królową Miodu zaprezentowały się zgromadzonej publiczności. Drugą konkurencją było składanie ramek. Ramki wykonuje się najczęściej z beleczek o grubości 10 mm i szerokości 25 mm. Pszczoły odbudują na takiej ramce nierówny plaster z powiększonymi komórkami. W trzeciej konkurencji kandydatki rozpalały podkurzacze. Podkurzacz – to przyrząd w  pszczelarstwie do odymiania pszczół, stosowany  do uśmierzania podrażnionych pszczół.W konkursie wiedzy o pszczelarstwie i gminie Poronin kandydatki odpowiadały na trzy pytania losowo przez siebie wybrane. Następną konkurencją było rozpoznanie po zapachu, barwie i smaku gatunków miodów, a było pięć. Był to miód: mniszkowy, gryczany, spadziowy, wielokwiatowy i akacjowy. W trakcie imprezy publiczność głosowała na kandydatki w plebiscycie. W tej konkurencji największą liczbę głosów otrzymała kandydatka nr 7 Natalia Folfas z Chyżnego. Po przeprowadzonych konkurencjach Jan Świdroń Prezes Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy w Nowym Targu odczytał protokół. Podhalańską Królową Miodu została Żaneta Martyniak, której koronę przekazała Królowa z 2016 r. Kinga Łaciak. Tytuł I Wice Królowej przypadł Katarzynie Stasik, zaś tytuł II Wice Natalii Folfas.  Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: Andrzej Buńda – Zastępca Wójta Gminy Poronin, Jan Świdroń Prezes Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy w Nowym Targu, Jacek Sikoń – Wiceprezes Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy w Nowym Targu.  Publiczność znakomicie bawiła się i zainteresowaniem oglądała na scenie swoje faworytki. Serdeczne podziękowania sponsorom i organizatorom za przygotowanie konkursu.

Konkurs na Miód najsmaczniejszy cieszył się wśród publiczności. W komisji konkursowej byli Teresa Łuka, Stanisław Sukiennik i Halina Bryniarska. Po podliczeniu głosów publiczności: I miejsce zajął Józef Bobek, II miejsce Andrzej Magulski i III miejsce Michał Gąsienica.

Tekst: UG Poronin

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    300 zł
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł
  • Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik z kulek turkusu /średnica 1 cm / oraz kulek agatu różowego /średnica 0,8 cm/. Obw. 46,5 cm
    85 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.