PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2019 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Poronin

Kultura

Dzień Misia, Miodu i Bartników

Wtorek, 20 sierpnia 2019 r.
Autor: Piotr Korczak

Dzień Misia, Miodu i Bartników18 sierpnia w Poroninie po raz osiemnasty odbył się Dzień Misia, Miodu i Bartników. Impreza, organizowana w ramach cyklu Tatrzańskich Wici, jest świętem herbowym Gminy Poronin. Po Mszy Świętej w oprawie góralskiej przygotowanej przez Związek Podhalan w Suchem w Gminnym Ośrodku Kultury w Poroninie nastąpiło uroczyste otwarcie XVIII Dnia Misia Miodu i Bartników. Najbardziej emocjonującym punktem tego wydarzenia są niewątpliwie wybory Podhalańskiej Królowej Miodu. Kandydatki przez kilka godzin rywalizowały ze sobą w różnorodnych konkurencjach.


Musiały wykazać się wiedzą o pszczelarstwie, jak najefektywniej rozpalić podkurzacz, zaprojektować etykietę na miód oraz rozpoznać po kolorze, smaku czy zapachu pięć gatunków miodu. Po podsumowaniu wszystkich konkurencji Podhalańską Królową Miodu 2019 została Klaudia Białoń z Poronina. Wicekrólowymi zostały: Agnieszka Jarosz i Monika Radecka. Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: Jan Świdroń, Adam Pawlikowski, Jacek Sikoń oraz Stanisław Pawlikowski. Wszystkim kandydatkom wręczono okolicznościowe dyplomy oraz szereg wartościowych nagród ufundowanych przez organizatorów oraz sponsorów. Poza konkursem na wszystkich gości czekały liczne atrakcje. Wśród publiczności przeprowadzono konkurs na Miód Najsmaczniejszy, w którym zwyciężyła pasieka Władysława Jarząbka. Na scenie odbyły się liczne występy. Kulturę góralską zaprezentował zespół Mini Regle z Poronina oraz Muzykancko Siyła, a zespół regionalny Mszalniczanie przybliżył region etnograficzny „Lachów sądeckich”.

Przepiękny występ dali również uczniowie klas II ze Szkoły Podstawowej w Poroninie Chętni mogli spróbować siłować się z członkami klubu Niedźwiedzie Orawy, czy nauczyć się niesienia pierwszej pomocy, a przy Wańkówce można było również oddać krew. Odbyły się pokazy taneczne grupy Rox Family oraz pokaz Ju Jitsu. Na poronińskiej scenie nie zabrakło również gwiazd! Majka Jeżowska wystąpiła z członkami warsztatów artystycznych, a koncertował zespół Ustronsky.

Przez całą niedzielę towarzyszyli nam twórcy ludowi oraz pszczelarze. Oferowali różnego rodzaju gatunki miodu, pyłek oraz wiele produktów pszczelich. Koło Gospodyń Wiejskich z Poronina oraz z Nowego Bystrego kusiły zaś pysznymi produktami własnego wyrobu. XVIII Dzień Misia Miodu i Bartników zakończył się wieczorem z kapelą Świst. Dzień ten nie mógł odbyć się bez zaangażowania licznych osób oraz sponsorów, którym należą się ogromne podziękowania!

inf. prasowa

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm.
    50 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.