PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Lipiec 2023 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Poronin

Kultura

Lato ze Smakiem

Niedziela, 30 lipca 2023 r.
Autor: Regina Korczak-Watycha

Lato ze SmakiemZa nami wyjątkowe wydarzenie - Lato ze Smakiem, które odbyło się na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie. Dwanaście Kół Gospodyń Wiejskich z Podhala i Spiszą rywalizowało w konkursach kulinarnych promując tradycyjną kuchnię i góralską kulturę. Dzień rozpoczął się od warsztatów zorganizowanych dla gospodyń biorących udział w wydarzeniu. Dzięki Tatrzańskiej Spiżarni Panie miały okazję poznać moc podhalańskich owoców i ziół oraz skomponować własną herbatę. Pani Gabrysia z Cukierni Samanta pokazała jak wykonać kwiatowe dekoracje z opłatków i masy cukrowej.


Najważniejszym - i najsmaczniejszym! - punktem wczorajszego dnia były konkursy kulinarne. Gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich z Podhala i Spisza rywalizowały o nagrody finansowe w trzech konkursach:

W Konkursie o Nagrodę Wójta Gminy Poronin „Małe co nieco” na najlepiej udekorowaną potrawę zwyciężyło KGW Stasikówka za „Chłopskie koryto - Usy na śliskiej kapuście”.
Wyróżnienia otrzymały: KGW Bukowina Tatrzańska, „Pstrąg w koralach z bukowiańskiego potoku”, KGW Sierockie „Wypasione pszczoły” oraz KGW Małe Ciche „Baranina szarpana na plackach z kapusty kiszonej”.

W Konkursie o Nagrodę Poseł na Sejm RP Anny Paluch zwyciężyło KGW w Zaskalu za „Kurczaka dziobniętego pszczołą”.

W Bitwie Regionów:
1. miejsce zajęło KGW z Bukowiny Tatrzańskiej za "Wyzdajanego pstrąga z bukowiańskiego potoka"

Na 2. miejscu uplasowało się KGW z Sierockiego za "Udziec jagnięcy w sosie miętowym z puree grulowo-oscypkowym, sałatką z pokrzyw i zajęczej koniczyny"

3. miejsce wywalczyło KGW w Małem Cichem za "Cyrwoną zowiyruchę na królewskich grulach"

Serdecznie gratulujemy!

Potrawy oceniało Jury, w skład którego weszli: Anita Żegleń - Wójt Gminy Poronin, Maciej Dziubas - wicewójt Gminy Poronin Maria Budz - sekretarz Gminy Poronin, Adam Pawlikowski - Przewodniczący Rady Gminy Poronin oraz znamienici goście: Poseł na Sejm RP Anna Paluch, Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, Wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński, Iwona
Ciećko - wicedyrektor Krakowskiego Oddziału KOWR, Maciej Tylka - kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Nowym Targu, Karol Sepielak - zastępca Dyrektora MODR oraz Jerzy Radoń - dyrektor małopolskiej ARiMR.

Turyści odpoczywający pod Giewontem mieli okazję spróbować swoich sił w dedykowanym dla nich konkursie i zostać Mistrzem Kulinarnego Toru Przeszkód. Pochodzący z Wielkopolski pan Adam najszybciej poradził sobie z przygotowanymi zadaniami: jedzeniem jabłka bez użycia rąk, krojenia
pietruszki nożyczkami, jedzeniem groszku pałeczkami oraz obieraniem ziemniaka w rękawicach kuchennych.

O dobry humor uczestników zadbał Kabaret Śleboda a do tańca porwał zespół Baciary, który wyśpiewał swoje największe przeboje.

Dzień zakończył się charytatywnym maratonem Zumby dla Stasia i Antka.

Wydarzenie odbyło się przy wsparciu sponsorów: Restauracji Schronisko Smaków Bukowina oraz
Term Zakopiańskich.

Partnerem Głównym Lata ze Smakiem był Tauron Polska Energia.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla" Obwód 64 cm. Materiały: Sukno, Cekiny, Koraliki. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Komplet "Droga Mleczna"Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...
    260 zł
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.