PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2020 1234567891011121314151617181920212223242526272829 »

Poronin

Wiadomości

Rzecznika Praw Dziecka w Gminie Poronin

Poniedziałek, 17 lutego 2020 r.
Autor: Beata Bobak

Rzecznika Praw Dziecka w Gminie PoroninW dniach 9 -11 lutego 2020 r. gościł w Gminie Poronin Rzecznik Praw Dziecka pan Mikołaj Pawlak. Było to szczególne wyróżnienie dla Gminy Poronin i ogromna radość dla starszych i młodszych mieszkańców. Pierwszy dzień, a właściwie wieczór, pobytu upłynął Panu Rzecznikowi na…darciu pierza, czyli pruckach. Objął on bowiem tę imprezę honorowym patronatem, podkreślając jej społeczny, prorodzinny walor. Inscenizacja została przygotowana przez Gminny Ośrodek Kultury we współpracy z Kołami Gospodyń Wiejskich z Nowego Bystrego i Murzasichla.


Zgromadziła na widowni nie tylko zaproszonych gości, ale całe rodziny, które przyszły zobaczyć, jak dawniej na wsiach spędzano długie zimowe wieczory. Były to czasy, gdy do domów gospodyń schodziły się licznie krewne, znajome i sąsiadki, aby skubać gęsie lub kacze pióra. Z pierza tego przygotowywano potem wsady do poduszek i pierzyn. Owe poduchy i piernaty były posagiem panien, które miały wyjść za mąż. Czynności darcia pierza towarzyszyły śpiewy, dowcipy i różne opowieści. Tak też było w niedzielny wieczór w świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie. Nikt z oglądających przedstawienie się nie nudził, ponieważ panie wykazały się ogromnym poczuciem humoru i dowcipem. Widzowie co chwilę wybuchali gromkim śmiechem i żywiołowo reagowali na sceniczne gagi. Chociaż prucki były typowo kobiecym zajęciem, panowie również mieli w nim swój udział. Przychodzili  z muzyką, śpiewem, wesołością, by wspólnie spędzić czas. W przedstawienie został zaangażowany także Gość honorowy, czyli Pan Rzecznik, który z wielkim wdziękiem zagrał jednego z uczestników posiadów, a przy tym okazał się znakomitym tancerzem. 

Kolejnego dnia na stoku „Potoczki” w Zębie rozegrany został Turniej Zimowy Rzecznika Praw Dziecka i Wójta Gminy Poronin. W zawodach wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych z terenu Gminy Poronin. Rywalizowali oni w trzech konkurencjach: slalomie na nartach (klasy VII – VIII), drużynowym torze przeszkód (klasy IV – VI), a najmłodsze dzieci z klas I -III zjeżdżały na jabłuszkach w bajkowych przebraniach. Sportowym emocjom towarzyszyła również dobra zabawa. Było mnóstwo śmiechu i radości. Wszyscy zawodnicy zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami i upominkami od Pana Rzecznika. Zwycięzcom wręczono medale, nagrody i pamiątkowe statuetki.
Tego dnia Rzecznik Praw Dziecka odwiedził  jeszcze świetlicę  w Bustryku, gdzie spotkał się z dziećmi spędzającymi czas pod opieką rodziców  w remizie strażackiej. Wieczorem wziął udział w próbach zespołu góralskiego „ Małe Regle” w Poroninie. Pan Rzecznik wyraził słowa uznania dla instruktorów za trud wkładany w przekazywanie piękna góralskiego śpiewu i tańca. Dzieci zaś zachęcał do kultywowania tradycji i kultury swoich przodków. Był też pod wrażeniem umiejętności małych śpiewaków i tancerzy.

Ostatniego dnia wizyty Rzecznik Praw Dziecka wraz z panią Barbarą Nowak Małopolskim Kuratorem Oświaty i panią Anitą Żegleń Wójt Gminy Poronin odwiedzili szkoły podstawowe w Poroninie, Zębie i Nowem Bystrem. Podczas wizyty w poszczególnych placówkach oświatowych spotkali się z dziećmi, nauczycielami i rodzicami. W Poroninie  goście odwiedzili  Szkolne Muzeum Historyczno-Regionalne. Obejrzeli  tam wystawę przedstawiającą, m.in. zrekonstruowaną salę lekcyjną z początków XX wieku z pełnym wyposażeniem pomocy dydaktycznych.  W szkolnej kawiarence rozmawiali z uczniami i ich opiekunami o wolontariacie.

W Zębie pan Rzecznik, pani Kurator i pani Wójt zaproszeni zostali do wspólnej zabawy podczas odbywającego się właśnie w szkole balu karnawałowego dla uczniów z najmłodszych klas. Młodzież wzięła udział w spotkaniu z Rzecznikiem Praw Dziecka, podczas którego miała okazję zadawać pytania dotyczące … nie tylko jego pracy.

W szkole w Nowem Bystrem Goście mogli obejrzeć występ zespołu regionalnego „Mali Bystrzanie”. Zarówno pan Rzecznik Praw Dziecka, jak i pani Kurator Oświaty wyrazili słowa uznania dla małych artystów. Wyrazy wdzięczności skierowali również do rodziców, którzy dbają o wychowanie swoich w dzieci w duchu miłości do małej ojczyzny. Następnie udali się na zwiedzanie szkoły, w której, jak zauważyli, panuje serdeczna i rodzinna atmosfera.

Trzy dni pobytu Rzecznika Praw Dziecka upłynęły bardzo szybko. Był to intensywny czas, podczas którego Pan Rzecznik miał okazję przekonać się, że w Gminie Poronin wartości rodzinne stanowią najwyższą wartość. Wyraził wdzięczność pani Wójt Anicie Żegleń i pracownikom Urzędu Gminy Poronin  za dbałość o wszechstronny rozwój dzieci.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.